Office 365 Import Servisi ve SharePoint Online ve OneDrive for Business

Office 365, IT dünyasına hızla yayılmakta olup servislerini de kullanımı günden güne artmaktadır. Bu noktada sadece mail hizmetleri içerisinde değil aynı zamanda OneDrive for Buiness, SharePoint Online ya da Skype for Business gibi uygulamalarının da interaktif kullanımı söz konusudur. Bu noktada var olan verilerin Office 365 servislerine aktarımı da müşterilerdeki kritik noktalardan biridir. Yakın zaman once adını duyduğumuz vemail arşiv dosyalarının aktarımında kullanılmaya başlanan Office365 Import servisi artık SharePoint Online ve OneDrive for Business platformlarında da kullanılacaktır.

Eylül ayında anonsunu geçtiği bu hizmet ile eski den kullanılan network üzerinden verilerin aktarımı yerine veri büyüklüğüne göre daha hızlı ve performanslı çözümler elde edilmiş olacaktır. Uzun data  aktarım süreleri yerine, doküman yönetimindeki profesyonel deneyimler elde edilmiş olunacaktır.

Import servisi ile büyük boyuttaki verilerin aktarımı harddiske kaydedilmesi ve direct olarak nakledilmesi ile sağlanırken, küçük boyuttaki verilerin aktarımı da geleneksel network ortamından aktarımından daha hızlı olacak şekilde dizayn edilmiştir. Kısaca büyük boyutlu verilerin harddisk aracılığı ile direct aktarımı söz konusu iken düşük boyuttaki verilen network üzerinden aktarımı yapılmaktadır. Bu aktarımlar ücretsiz bir araç ile basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu tool sayesinde onpremise ortamdaki SharePoint verilerinin ya da lokaldeki dosyaların aktarımı sağlanmış olacaktır.

On-premise’de yer alan dosyalar veya SharePoint verilerinin aktarımı için öncelikle içeriklerin Azure Import/Export Tool ile hazırlanması akabinde Ofice 365 Admin panelinden gerekli konfigürasyonların yapılması gerekmektedir. office 365 arayüzünden Import Servisinin nasıl kullanılacağına dair ayarların yapılmasından hemen sonar gerekli import işlemi tamamlanacak ve tenant’da verilerin gözlemlenmesi ağlanacaktır. Burada büyük boyuttaki verilein aktarımında kullanılacak olan harddiskin hazırlanmasında ön gereksinimler söz konudur. Office 365 Import Servisi ile ilgili detaylı Türkçe bilgiye ilgili linkten erişebilirsiniz. Aynı zamanda TechNet makalesine de yine ilgili linkten erişebilirsiniz.

Office 365 Import servisi artık sadece mailer için geçerli senaryo olamamak ile beraber SharePointOnline ve OneDrive for Business hizmetlerindeki doküman yönetiminde de interaktif kullanılacağa benzemektedir.

 

11

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin