Office 365 Mail Trafiğine Dair Raporlama Yapabileceğiniz Örnek Script

IT çalışanları için gerek monitörleme gerekse de süreçlerin takibi ve akabinde alınacak aksiyonların için vizyon oluşturması için kullanılan sistemlerin raporlanması önemlidir. Office 365 hizmeti IT çalışanları için raporlama noktasında Admin arayüzünde, URI Rest API’lerle ya da hali hazırda scriptlerle birçok yöntem sunmaktadır. Aynı zamanda Office 365 yöneticileri için kullanıcıların mail trafiklerini izlemek de önemli olmaktadır. Mail trafiğinden anlatılmak istenilen kimin kime ne zaman mail attığı gibi aslında günlük kullanıcı bazlı ya da konu bazlı gibi filtreler koyarak raporları gözlemlemektedir. Bu işlemi Office 365 panelindeki Exchange Admin Center’daki Mail Trace bölümünden yapabilmenin yanında bunun için technet gallery’de yer alan script/scriptler de kullanılabilir.

Eğer ihtiyaç, belirli gün, haftalık ya da aylık (en fazla 30 gün) mail trafiğini izleyen rapor ise technet gallery’de bunun için hali hazırda script yer almaktadır. Bu scripte erişek için ilgili linki tıklamanız ve scripti indirmeniz gerekmektedir. Buradaki işlem temelde kullanıcıların mail trafiklerini en fazla 30 günlük CSV dosyasına çıkarmasıdır. Varsayılan da script’in herhangi bir değişiklik yapılmadan çalıştırılması ile 7 günlük rapor alınmaktadır. Ama istenildiği durumda script’te küçük bir değişiklik ile 30 güne kadar mail trafiğine dair raporların alınması mümkündür. Bunun için scripte yer alan aşağıdaki kodun düzenlenmesi gerekmektedir.

 

   do

    {

        WriteHost “Processing – Page $Page…”

        # by default it will just get the last 7 days, to get more change -7 below up to -30

        $Batchfile = GetMessageTrace StartDate (Get-Date).AddDays(7) EndDate (Get-Date)  PageSize 5000  Page $Page| Select Received,*Address,*IP,Subject,Status,Size

        $Batchfile | Export-Csv c:\FILE$PAGE.csv NoTypeInformation

        $Page++

    }

until ($Batchfile eq $null)

 

https://gallery.technet.microsoft.com/scriptcenter/Export-Mail-logs-to-CSV-d5b6c2d6#content

 

 

Aynı zamanda ilgili script en fazla 5000 veri olan CSV ile rapor sunmaktadır. 5000’de fazla verinin olması durumunda birden falza CSV dosyası içerisinde mail trafiğini raporlayacaktır.

Şekilde de görüldüğü üzere Office 365 komutlarını çalıştırabildiğimiz Windows Azure Active Directory Module for Windows Powershell’de ilgili script çalıştırılmıştır. Burada yetkili kullanıcının kimlik bilgileri girilmelidir ve alınacak verinin boyutuna göre raporun export edilmesi beklenilmedir.

 

MailTrae

 

Script’in çalıştırılmasının ardından C dizinine raporun örnek isimde de görüldüğü üzere tarih aralıklarının da yer aldığı rapor sunulmaktadır. Raporun çıktısında gönderen ve gönderilen mail adreslerinden ilgili mailin konusu, iletilip iletilmediğine dair durum bilgisi, hangi tairhte ve saatte atıldığı ve mailin boyutuna dair birçok very gözlemlenir.

 

MailTrace2

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin