Office 365 OneDrive Depolama Alanını 1TB’dan 5TB’a Yükseltme

Office 365’in sunmuş olduğu hizmetlerden biri olan OneDrive, kullanıcılara varsayılanda 1TB’lık depolama alanı sunmaktadır. Aşağıdaki Office 365 planlarında ise bu değer 5TB’a kadar arttırılabilir:

  • Office 365 Enterprise E3 and E5
  • Office 365 Government E3 and E5
  • Office 365 Education and Office 365 Education E5
  • OneDrive for Business Plan 2 and SharePoint Online Plan 2

Gerekli Office 365 planlarına sahip olmanın yanı sıra firmanın en az 5 kullanıcının olması ve OneDrive depolama alanının arttırımı yapılmadan önce lisansın atanması gerekir.

OneDrive depolama alanının varsayılanda kullanıcılarda 5TB olması için OneDrive Admin Center’da yer alan “Storage” başlığındaki “Default Storage in GB” bölümündeki değer belirler. 5120 değerinin yazılması ile varsayılanda kullanıcıların OneDrive depolama alanı 5TB olarak yapılandırılır. Gerekli ayarın yapılmasının ardından “Save” butonuna tıklanması ile ayar kaydedilir.

PowerShell komutları ile de OneDrive ayarları yapılandırılabilir. Ancak öncelikle SharePoint Online’a bağlanılması gerekir. Bunun için SharePoint Online Management Shell  indirilerek kurulur. Ardından kullanıcı bilgileri için aşağıdaki komut çalıştırılmalıdır:

$credentials = Get-Credential 

Aşağıdaki komut ile SharePoint Online’a bağlantı sağlanır ve altındaki komut ile bağlantı doğrulanır.

Connect-SPOService -Url https://<yourdomain>-admin.sharepoint.com –credential $credentialsGet-SPOSite https://<yourdomain>.sharepoint.com

 

OneDrive varsayılan depolama alanı PowerShell ayarları ile de yapılandırılır. Bunun için öncelikle yukarıdaki komutlar çalıştırılarak Sharepoint Online’a PowerShell ile bağlantı sağlanır ve ardından aşağıdaki komut çalıştırılır:

Set-SPOTenant -OneDriveStorageQuota <quota>

Komut içerisinde yer alan <quota> parametresi Megabyte cinsinden olup, 5TB için 5242880 olarak yapılandırılmalıdır.

 

Sadece belirli kullanıcıların OneDrive depolama ayarlarında değişiklik yapılmak istenildiğinde ise Set-SPOSite komutu kullanılmalıdır. Bu komut kullanılmadan önce yukarıdaki komut kullanılarak PowerShell ile Sharepoint Online’a bağlantı sağlanmalıdır.

Set-SPOSite -Identity <siteURL> -StorageQuota <quota> 

Komut içerisinde yer alan <quota> parametresi Megabyte cinsinden olup, 5TB için 5242880 olarak yapılandırılmalıdır.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin