Ana Sayfa Genel Office 365 Po...

Office 365 PowerShell Modülleri Tek Seferde Yüklenmesi

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

BT ekiplerinin iş hayatlarındaki işlemler için GUI arayüzleri kullanmanın yanı sıra PowerShell komutları ile de işlerine derinlik atarak işlemleri otomatikleştirir, toplu işlemleri bir arada yapar ve yönetimlerini kolaylaştırır. PowerShell yeteneklerini kullanarak BT ekipleri iş verimliliklerini arttırmakta aynı zamanda PowerShell kodları ile kodlama diline ve uygulamaların, rollerin, servislerin derinliklerini öğrenir.

Office 365 sunduğu özellikler ile kullanıcılar tarafından tercih edilmekte ve BT ekipleri tarafından yönetilmektedir. Bu noktada BT ekipleri kimi zaman Office 365 teknolojileri ile ilgili işlemleri yaparken PowerShell komutlarına ihtiyaç duyar. Office 365 tarafından Office 365’in sunduğu her servis için modüller yüklemesi ve akabinde ilgili servis ile komutların kullanılması söz konusudur. Örneğin Office 365 hizmetlerinden biri olan SharePoint Online’a PowerShell komutları ile bağlanmak istersek SharePoint Online modülünün yüklenmesi ardından SharePoint Online ile ilgili işlemlerin yapılması gerekir. Office 365 hizmetlerine PowerShell ile bağlanmak için ilgili servisin PowerShell modülünün yüklenmesi gerekecektir.

BT ekiplerinin tek tek yükleme işlemini yapmaması için Technet Gallery’de yer alan PowerShell scriptini kullanabilir. Bu script ile Office 365 hizmetlerinden olan SharePoint Online, Teams ve Office 365’in temelinde yer alan AzureAD modüllerinin tek seferde otomatik olarak yüklenmesini sağlar. Aynı zamanda Exchange Online portalına da bağlantı yapılarak oradan ilgili modülün yüklenmesi ile ilgili de yönlendirmede bulunacaktır. Böylelikle tek seferde ilgili modüllerin yüklenmesinin yanı sıra otomatik olarak kurulmayan Exchange Online Modülünün nereden yükleneceğini de BT ekiplerine gösterir. İlgili scriptin indirilip çalıştırılması ile tüm modüllerin yüklendiği gözlemlenecektir.

 

 

 

İlgili script çalıştıktan sonra kullanıcıyı Office 365 portalına yönlendirerek, Office 365 portalında yer alan “Karma” başlığının altından Exchange Online PowerShell modülünün yüklemesi için de BT ekiplerini yönlendirir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

OneDrive’da Önemli Klasörleri Koruma

  OneDrive’da Öneml...

OneDrive’ı Geri Yükleme

  OneDrive’ı Geri Y...

OneDrive’da Birlikte Çalışma

  OneDrive’da Bir...

OneDrive’da Klasörleri ya da Dosyaları Bulma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasör Paylaşma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Dosya Paylaşma

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Dosyaların Sürüm Geçmişi

  OneDrive’da Dosya...