Office 365 Raporlar Bilgilerinin Anonimleştirilmesi

Office 365, birçok firmada konumlandırılması ile beraber IT kadrolarının Office 365 servislerinin kullanıcılarının kullanımları ve detaylarına dair bilgilerin edinilebileceği ve görsel grafikler ile de bu verilere erişim sağlanabileceği gibi export edilmesi iş süreçleri içerisinde yer almaktadır. Yeni yönetici dashboard’undan detaylı görsel bu raporlara erişim söz konusudur. Grafiksel bilgiler almanın yanı sıra kullanıcı bazlı detaylarda alınması söz konusudur. Kimi zaman kullanıcı bilgisinden çok raporlardaki verilere ihtiyaç duyulabilir. Bu noktada ilgili verilerin kullanıcı detaylarından daha önemli olduğu raporlara erişim sağlanacaktır. Böylelikle bir nevi raporlardaki bireysel detayların kaldırılması ile ananimleştirilmesi söz konusu olacaktır.

Sizlerde birkaç adımda Office 365 yönetici portalından raporlara anonym halde erişim sağlayabilirsiniz. Öncelikle demo ortamında raporlara nereden erişim sağlanacağı ile ilgili arayüz şekilde görüldüğü gibidir. Burada Office 365 portalı ile ilgili haftalık, aylık, 90 ya da 180 günlük raorlarna erişim sağlanabilir ve kullanım detaylarının yanı sıra kimlerin ne kadar kullandığı ile ilgili de detay yer almaktadır. Hali hazırda var olan bu raporlarda kullanıcı detaylarının anonimleştirilmesi ve verilerin önem kazanması ile ilgili senaryolarda raporlar ile ilgili ayar yapılması gerekmektedir.

 

reports1

 

Şekilde de görüldüğü üzere bunun için “Settings” bölümünden “Apps” seçeneğine gelinmelidir. Burada Office 365 servisleri ve Office 365 ile entegre çalışan uygulamalara dair ayarlar yer almaktadır. Raporların anonimleştirilmesi için “Reports” başlığına tıklanmalıdır.

 

reports2

 

Şekilde de görüldüğü üzere raporlarda kullanıcılara ait bilginin anonimleştirilmesi aktif edilebilmektedir. Bu özelliğin aktif edilmesinin ardından biraz beklenilmelidir.

 

reports3

 

Raporlarda ilgili ayarın açılması ve bir süre beklenilmesinin ardından raporlara gelindiğinde şekilde de görüldüğü üzere kullanıcılara ait detaylar yerine onları simgeleyen rastgele atanan değerlr raporların içerisinde gözlemlenecektir. Haliyle kullanıcı detaylarından çok raporlardaki genel durum ve bilgiler ön plana çıkacaktır.

 

reports4

 

Referans: https://support.office.com/en-ie/article/Activity-Reports-in-the-Office-365-admin-center-0d6dfb17-8582-4172-a9a9-aed798150263

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin