Office 365 Right Management Service (RMS)-Part 1

Bilgi ve iletişim hızla arttığı dünyada internet kullanımı yaygınlaşmış bunun ile paralelde de çeşitli servis sağlayıcılar tarafından internet alt yapıları güçlendirilerek bant genişlikleri arttırılmıştır. Haliyle insanlar teknolojiyi aktif şekilde kullanarak dijital platformlar üzerinde çalışmalarını sürdürmektedirler. Dijital verilerin kurumlardaki önemi artmış bunun ile ilgili güvenlik önlemlerin alınması ciddi önem taşımaktadır. Kısaca bilgi güvenliliğinin öneminin arttığı kurumsal platformlar söz konusudur.

Bilgi güvenliği; kurumdaki iş sürekliliğinin sağlanması, aksaklıkların azaltılması, yanlışlıkla veya kötü niyetle bilgi sızmalarının önlenmesi gibi birçok farklı tehditten korunmayı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaç için güvenlik politikalarının belirlenmesi ve uygulanması amacıyla Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO27001) gibi standartlarda oluşturulmaktadır.

Microsoft ise Right Management Services denilen teknolojisi ile bilgi güvenliği konusuna parmak basmıştır. Hak yönetimi olarak da bilinen bu teknoloji, bulut bilişimin SaaS kolunda yer alan Office 365’in paketlerinin bazılarında da(Office 365 Enterprise E3 paketi gibi) kullanıcılara sunulmaktadır. Windows Azure Active Directory Right Management’in enable edilmesi durumunda Office 365 uygulamalarının ve servislerinin içerisinde yer alan email, doküman kütüphaneleri veya dokümanlar belirli haklar ile korunmuş olunacaktır. Right Management Servisi ile yöneticiler tarafından kullanıcılara farklı izinlere sahip şablonlar oluştutulacak ve bu şablonları kullanıcılar Office uygulamalarında, Exchange Online ve de SharePoint ortamlarında kullanabileceklerdir. Right Management Servisi ile kullanıcılar ilgili şablonları kullanarak verileri kilitlerler ve kilitledikleri verileri yalnızca şablonlarda yer alan koşullar altında uygun kullanıcılar bilgilerin kilidini açabileceklerdir. Bu servis, Office 365 platformunda gerek Exchange Online servisinde gerek Office Professional Plus 2013’de gerekse de Sharepoint Online platformunda kullanılabilir.

Windows Azure Active Directory Management’in içerisinde yer alan IRM(Information Right Management) özelliği Office 365’in Office 365 Enterprise E3 paketi ve Microsoft Office 365 ProPlus içerisinde yer alan bir özelliktir.

Office IRM Entegrasyonu: Microsoft Office Professional Plus 2013 ve Microsoft Office 2010 içerisinde yer alan Word, Excel, Powerpoint, Outlook uygulamalarında dokümanların korunması adına firmalar tarafından IRM kuralları oluşturulur. Böylelikle kullanıcılar bu uygulamalarda oluşturdukları dokümanlarını IRM kurallarına göre koruma altına almış olacaklardır.

Exchange Online IRM Entegrasyonu: Right Management Servisinin Exchange Online platformunda maillerin korunmasında kullanılması söz konusudur. Böylelikle kullanıcılar Outlook Web Access ortamında maillerini uygun IRM şablonlarına göre iletebileceklerdir. Aynı zamanda outlook koruma kuralları ya da transport kuralları ile de Exchange Online’ın IRM kurallarının yönetimi sağlanabilir.

SharePoint OnlineIRM Entegrasyonu: Right Management özelliği SharePoint Online yönetici tarafından aktif hale getirilerek, SharePoint Online kütüphanelerindeki dökümanların güvenliği için kullanılmaktadır. SharePoint ortamındaki IRM ayarları yine SharePoint yönetici tarafınfan yapılır ve çeşitli IRM kurallarına ait şablonlar oluşturulur.

Right Management özelliği Office 365 platformunda varsayılanda kapalı olarak gelmektedir. IRM’nin bu hizmetler ile entegrasoyunu için ilk yapılması gereken işlem Azure Active Directory Right Management servisinin aktif edilmesi olacaktır. Bunun için Office 365 Admin Center arayüzü ya da Windows Azure Active Directory Right Management Module for Powershell’in indirilmesi ile ilgili komutun çalıştırılması gerekmektedir.

Aşağıdaki arayüzde Azure Active Directory Right Management Servisinin Office 365 Admin Center’da aktif edileceği arayüz gösterilmiştir. “Manage” diyerek devam edilecektir.

1

 

“right management” arayüzünde yer alan “activate” seçeneği ile Azure Active Directory RMS özelliği aktif edilecek, daha detaylı konfigürasyonların yapılması için “advanced feature” özelliği ile devam edilecek ve Azure Active Directory’e deneme hesabı ya da var olan hesap ile bağlanılacak ve konfigüre edilecektir.

2

 

“Activate” seçeneği ile devam edilmesi durumunda Office 365 platformunda yer alan Right Management özelliği aktif edilmiş olunacaktır.

3

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin