Office 365 Right Management Service (RMS)-Part 2

Powershell ile Windows Azure Active Directory Right Management Servisi

Office 365 bulut alt yapısında yer alan Right Management özelliği ile gerek Exchange Online gerek SharePoint Online gerekse de Office Professional Pro Plus 2013 ile aktif kullanılması için Right Management özelliğinin aktif edilmesi gerekmektedir. Bunun için gerek Office 365 portal arayüzünün kullanılması gerekse de ilgili powershell modülünün indirilmesi ile aktif edilebilir.

Right Management Servisine ait powershell komutlarının çalıştırılması için öncelikle ilgili powershell modülünün indirilmesi gerekmektedir. RMS özelliğine ait powershell modülünü indirmek için “http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=390869” link kullanılabilir. Right Management Administration modulünün yüklenmesinin ardından powershell’de ilgili komutlar çalıştırılacaktır.

Windows Azure Active Directory Module for Powershell’e RMS modülüne ait powershell modülünün import edilmesi ile ilgili komutların çalıştırılması gerekmektedir. Bunun için öncelikle Offce 365 bağlanmak için ilgili powershell komutlarının çalıştırılması gerekmektedir. Bağlantının sağlanmasının ardından Rights Management module for Windows PowerShell ‘in import edilme işlemi yapılacaktır. Bunun için şekilde yer alan “Import-Module aadrm” komutunun kullanılması gerekmektedir.

1

Right Management Servisine ait powershell modülünün import edilmesinin ardından “Connect-aadrmservice -Verbose” komutu ile Windows Azure Active Directory Right Management’a bağlantı sağlanır. Bunun için global administrators kullanıcısı girilebilir ya da herhangi bir kullanıcıya “Add-AadrmRoleBasedAdministrator” rolü ile yetki verilerek aşağııdaki arayüze ilgili hesap bilgisi girilecektir.

2

Bağlantının sağlanmasının ardından RMS’in Windows Azure Active Directory Right Management’in aktif edilmesi için “Enable-Aadrm” komutu çalıştırılır.

3

Windows Azure Active Directory Right Management Servisinin aktif edilmesinin ardından bağlantının bağlantının koparılması için “Disconnect-aadrmservice” komutu çalıştırılır.

4

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin