Office 365 Video’dan Microsoft Stream’e Geçiş

Video, lokasyon sınırı tanımaksızın ve dijital etkileşimlerde kullanılan, insanların birbirine bağlandığı, iletişim kurduğu en güçlü yollardan biridir. Birkaç saniye içinde canlı veya isteğe bağlı olarak yüklemek ve paylaşmak için sayısız platformlar vardır. İnternetteki en çok tüketilen ve paylaşılan içerik türlerinden biri olan video, giderek kişisel yaşamlarımızın önemli parçası haline gelmiştir. Microsoft firmaların kurumsal videolarını merkezi bir platformda depoladıkları, paylaştıkları ve görüntüledikleri Office 365 Video özelliğini kullanıcılara sunmuştur. Zaman içerisinde Office 365 Video özelliğinin yerini Microsoft Stream’e bırakacaktır. Microsoft Stream, Office 365 Video’nun devamı olarak düşünülebilir. Her ikisi de Azure Media Services üzerinde yapılandırılmış olup, büyük ölçekli kayıtların yapılmasına olanak sağlar. Office 365 Video depolama ve altyapı olarak SharePoint Online’ı kullanırken, Microsoft Stream Azure platformu üzerine kurulmuştur.

Microsoft Stream, kurumsal video portalıdır. Kullanıcılar güvenli platformda videolar yükleyebilir, görüntüleyebilir ve paylaşabilirler. Etkinlik, eğitim, toplantı gibi takım çalışmasının işbirliğinde kullanılabilir. Microsoft Stream’de yer alan videolarda paylaşımlar yapılabilir ve yorumlar yazılabilir. Kullanım kolaylığı adına kanalların ve grupların oluşturulması ve belirli başlıklarda belirli videoların saklanması aramalarda da kolaylık sağlar. Kullanıcı yetkilerinin yönetilebilmesi ve Azure Active Directory ile kimlik doğrulaması ile erişim sağlanması güvenli platform olduğunu gösteren özelliklerindendir.

Microsoft Stream ile ilgili bazı özellikler aşağıdaki gibidir:

 • Office 365 Gruplar desteği
 • Video düzeyinde izinler
 • Grup içinde alt kanallar
 • Videoları birden çok kanalda gösterebilme
 • Daha sonra videolara dönmek için kişisel izleme listesi
 • Doğrudan videonun üzerinde yorumlar ve beğeniler
 • Zengin video açıklaması ve videonun içindeki zaman noktalarına doğrudan bağlantılar
 • Videodaki konuşmalar temelinde otomatik kapalı açıklamalı altyazı
 • Videodaki konuşmalar için ayrıntılı arama (belirli bir lisans gerekir)
 • Videoda bir yüzün nerede göründüğünü bulmayı sağlayan yüz algılama (belirli bir lisans gerekir)
 • Canlı etkinlikler
 • eCDN sağlayıcıları olarak Hive (P2P), Kollective (P2P) ve Ramp (önbellek ara sunucusu ve çok noktaya yayın) desteği

 

Office 365 Video’da yer alan aşağıdaki özellikler ise Microsoft Stream ile kullanılamayacaktır:

 • Delve, SharePoint Enterprise Search, SharePoint Home ve SharePoint Mobile uygulamalarında videoları ve kanalların gösterilmesi
 • REST API’si
 • Video görüntüleme istatistikleri
 • Giriş sayfasında öne çıkan kanallar

Office 365 Video özelliklerini kullanan firmaların zaman içerisinde Microsoft Stream’e geçişi sağlanacaktır. Microsoft bir süre daha Office 365 Video ve Microsoft Stream’i kullandıracak zaman içerisinde Office 365 Video portalını kaldıracaktır. Office 365 Video’dan Stream’e geçiş aşamalı olarak kullanıcılara sunulacaktır.

0.Aşama – Beta customers

Microsoft’un belirli müşterilerde testlerini ve doğrulamalarını yaptığı Haziran 2018’de başlatılmış aşamasıdır. Amaç Microsoft Stream’in müşterilere uygunluğunu ve hazır olduğunu beta müşterilerde doğrulamaktır.

1.Aşama -Tenant Admin Opt-in

Office 365 Video REST API’larını ve Delve, SharePoint Home, SharePoint mobile, Enterprise Search gibi Office 365 entegrasyonlarını kullanmayan belirli bölgedeki sınırlı müşterilerde gerçekleştirilecek aşamadır. Buradaki ana amaç Office 365 Video ve Stream arasındaki farklı özellikleri kullanmayan ve geçişte entegrasyonlardan etkilenmeyecek müşterilerle geçiş deneyimini yaşamaktır. 2019 Çeyrek1’de çalışmalara başlanacaktır.

2.Aşama – Tenant Admin Opt-out 

Tüm müşterilere geçerli olacak aşamadır. Tenant yöneticilerinin geri çevirmedikleri durumda Microsoft Stream geçişinin gerçekleşeceği aşamadır. Geçiş zamanı henüz belirlenmemiştir.

3.Aşama – Automatic Transition

Geçişi tamamlanmayan kullanıcıların Office 365 Video’dan Stream’e geçişleri otomatik olarak bu aşamada gerçekleşecektir. Geçiş zamanı henüz belirlenmemiştir.

 

Microsoft, tüm videoları, kanalları ve izinleri Office 365 Video’dan Stream’e geçirecektir. Geçiş sonrasında, mevcut Office 365 Video ekleme kodları ve videoların bağlantıları çalışmaya devam edecek, Stream’deki aynı içeriğe yeniden yönlendirebilecektir.

 

 

 

https://docs.microsoft.com/en-us/stream/migrate-from-office-365

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin