OneDrive Files On-Demand

273

OneDrive, Office 365 kullanıcıları tarafından gerek depolama gerekse de beraber çalışma platformu sunan teknolojidir. Her kullanıcının, OneDrive için varsayılan depolama alanı 1 TB olup, aşağıdaki Office 365 planlarına sahip kullanıcılarda 5 TB’a kadar arttırabilir:

• Office 365 Kurumsal E3 veya E5
• Office 365 Eğitim veya Office 365 Eğitim E5
• OneDrive Kurumsal Plan 2 veya SharePoint Online Plan 2

OneDrive kullanıcılara böyle yüksek depolama alanı sağlarken, kullanıcıların verilerini depolamaları, senkronizasyonu ve kullanım kolaylığı için de OneDrive for Business Next Generation Sync Client aracını sunar. OneDrive for Business Next Generation Sync Client ile kullanıcıların bilgisayarlarında ve bulut platformunda seçmiş oldukları dosyaların otomatik senkronizasyonu sağlanır. Kullanıcıların otomatik senkronizasyonunun sağlanmasının yanı sıra aynı dosya ya da klasörlerin hem bilgisayarlarında hem de bulut platformunda tutulur. Kullanıcılar bilgisayarlarındaki disk boyutlarından dolayı sık kullandıkları dosyaları senkron etmekte, ihtiyaç anında Office 365 portallarından erişim sağlar.

 

 https://support.office.com/en-us/article/learn-about-onedrive-files-on-demand-0e6860d3-d9f3-4971-b321-7092438fb38e

 

Kullanıcıların cihazlarındaki disk alanlarını OneDrive ile daha verimli kullanmak adına artık Files On-Demand teknolojisi sunulmuştur. Files On-Demand özelliği ile kullanıcıların tüm dosyaları indirmeden ve cihazlarında depolama alanı kullanmadan OneDrive’ındaki dosyalarına tek arayüzden erişimi sağlanır. Dosyalarını sadece çevrimiçi kullanarak cihazların depolama alanlarında tasarruf elde etmenin yanında, dosyalar ile ilgili önemli bilgilere erişim sağlanır.

Files On-Demand özelliğini kullanabilmek için Windows 10 Fall Creators Update (16299.15 versiyonu ve sonrası) ve OneDrive built 17.3.7064.1005 veya sonrası olmalıdır. Files On-Demand özelliği Windows Information Protection (WIP) özelliğini desteklememektedir.

Files On-Demand özelliğini aktif etmek için OneDrive senkronizasyon aracının üzerinde sağa tıklanır ve “Settings” özelliği tıklanır. “Settings” bölümündeki “Files On-Demand” bölümünde “Save space and download files as you use them” ile aktif edilir.

OneDrive On-Demand -1

Files On-Demand aktif edilmesinin ardından OneDrive ile senkron edilecek klasörler seçilir ve şekildeli gibi statues bölümlerinde dosyaların durumları gözlemlenir. “1” numaralı “Status” bölümündeki işaret, çevrimiçi erişim sağlanan dosyanın açılması ile cihaza indirildiğini ve yerel dosya olduğunu gösterir. Böylelikle cihaz üzerinde de depolandığı için internet erişimi olmadan da dosyaya erişim söz konusudur. “2” numaralı “Status” bölümündeki işaret, çevrimiçi dosyaları göstermekte olup, cihazda depolama alanı kullanmamaktadır. 2 numaralı dosya açılana kadar cihaza indirilmez ve çevrimiçi olduğu için internet bağlantısı olmadığı durumda açılmayacaktır.

OneDrive On-Demand -2

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin