Ana Sayfa Genel OneDrive için...

OneDrive için Doğru Deployment Yöntemleri

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

BT yöneticilerinin, kuruluş kullanıcılarına OneDrive.exe programını dağıtmayı planlarken göz önünde bulundurmaları gereken üç dağıtım senaryosu vardır:

 • Sadece kullanıcıların makinelerine OneDrive.exe programının yüklenmesi
 • OneDrive.exe programını kullanıcıların makinelerine kurmak ve iş hesaplarının yapılandırmaları
 • OneDrive yüklü makinalarda yalnızca işletme hesaplarını ayarlamaya ihtiyaç duyan kullanıcılara konfigürasyon sayfasının gösterilmesi

   

Sadece kullanıcıların makinelerine OneDrive.exe programının yüklenmesi

İlgilenilen tek şey, yeni OneDrive senkronizasyon istemcisini kullanıcıların makinelerine kurulmasıdır. Tek yapmak istenilen bir bilgisayara OneDrive.exe yüklemektir ki bunun aşağıda yer alan komut kullanılabiliir. Merkezi yerden bu işlemi yapmak için aşağıda yer alan komut dizini SCCM veya Group Policy ile dağıtılabilir:

 

 • <pathToSomeAccessibleNetworkShare>\OneDriveSetup.exe /silent komutu çalıştırılmalıdır.

 

Sonuç: OneDrive.exe, kullanıcıların makinelerine otomatik ve silent kurulum olarak yüklenir, ancak otomatik olarak konfigürasyon başlatılmaz. Kullanıcılar File Explorer’da OneDrive klasörünü açarak veya Başlat menüsünden OneDrive’ı başlatarak OneDrive.exe’yi çalıştırabilirler. Yahut BT yöneticileri herhangi bir zamanda otomatik olarak OneDrive.exe’yi kullanıcıların makinesinde açmak için % localappdata% \ Microsoft \ OneDrive \ OneDrive.exe dosyasını SCCM veya Group Policy komut dosyası aracılığıyla çalıştırabilirler.

 

OneDrive.exe programını kullanıcıların makinelerine kurmak ve iş hesaplarının yapılandırmaları

En yaygın senaryolardan biri olan, OneDrive.exe’yi kullanıcılara yüklemek ve iş hesaplarıyla OneDrive.exe’ye mümkün olduğunca çabuk oturum açmalarının sağlanmasıdır. Bunun için aşağıdai konut dizini çalıştırılmalıdır. Aşağıdaki adımların merkezi yerden yapılması için SCCM veya Group Policy komut dosyası kullanılabilir:

 

 • <pathToSomeAccessibleNetworkShare>\OneDriveSetup.exe /silent komutu çalıştırılmalıdır.
 • %localappdata%\Microsoft\OneDrive\OneDrive.exe /configure_business:<tenantId> çalıştırılmalıdır.

   

Yukarıda yer alan komut dizinindeki tenantId bilgisine nasıl erişileceği ile ilgili bilgi ilgili linkte anlatılmaktadır.

Sonuç: OneDrive.exe, kullanıcıların makinelerine otomatik ve silent kurulum olarak yüklenir ve istenilen tenant ile OneDrive’ta henüz oturum açmamış olanların, iş ya da okul hesaplarını yapılandırmak için OneDrive kurulumu görüntülenir.

 

Not: Bu komutlar, kullanıcıların iş ya da okuşl hesaplarının otomatik konfigüre edilmesini sağlamaz, yalnızca OneDrive Setup’ı görüntüleyerek bunu yapmalarına olanak sağlar. Kullanıcılar, iş hesaplarını yapılandırmak için yine OneDrive’da oturum açmalılardır.

 

OneDrive yüklü makinalarda yalnızca işletme hesaplarını ayarlamaya ihtiyaç duyan kullanıcılara konfigürasyon sayfasının gösterilmesi

 

Bu senaryoda, kullanıcı makinelerine OneDrive.exe programının kurulu olduğu ancak iş hesaplarının yapılandırıldığına dair bilgiye sahip olunmadığı ve iş hesaplarının kurulmasının gerektiği durumlarda geçerlidir. Bunun için aşağıdaki komut çalıştrılmalıdır. Aşağıdaki komut dizini SCCM ya da Group Policy komut dizini ile de kullanılabilir.

 

 • %localappdata%\Microsoft\OneDrive\OneDrive.exe /configure_business:<tenantId> komutu çalıştırılmalıdır.

 

Sonuç: Yine, /configure_business: <tenantId> parametresi, BT yöneticilerinin OneDrive kurulumunu yalnızca istenen tenant ile henüz bir iş hesabı oluşturmayan kullanıcılara hedeflemelerine izin verir.

Not: Bu komutlar, kullanıcıların iş ya da okuşl hesaplarının otomatik konfigüre edilmesini sağlamaz, yalnızca OneDrive Setup’ı görüntüleyerek bunu yapmalarına olanak sağlar. Kullanıcılar, iş hesaplarını yapılandırmak için yine OneDrive’da oturum açmalılardır.

 

 

Referans: https://support.office.com/en-us/article/Deploying-the-new-OneDrive-sync-client-in-an-enterprise-environment-3f3a511c-30c6-404a-98bf-76f95c519668?ui=en-US&rs=en-US&ad=US

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

OneDrive’da Önemli Klasörleri Koruma

  OneDrive’da Öneml...

OneDrive’ı Geri Yükleme

  OneDrive’ı Geri Y...

OneDrive’da Birlikte Çalışma

  OneDrive’da Bir...

OneDrive’da Klasörleri ya da Dosyaları Bulma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasör Paylaşma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Dosya Paylaşma

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Dosyaların Sürüm Geçmişi

  OneDrive’da Dosya...