Power Automate ile Masaüstü Uygulamaları için Kullanıcı Arabirimi Akışları (Önizleme) Oluşturma

Power Automate ile Masaüstü Uygulamaları için Kullanıcı Arabirimi Akışları (Önizleme) Oluşturma

 

Microsoft Ignite 2019 oturumlarında Microsoft Flow adının artık Power Automate hizmeti olarak adlandırdığını ve Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) süreçlerini de destekleyeceğini açıkladı. Power Auomate sık kullanılan uygulamalar ile hizmetler arasındaki iş akışlarının tasarlanması ve yönetilmesini sağlar. Bir olay tetiklendiğinde otomatik olarak bir ya da birden fazla işlemi gerçekleştiren otomatik akışları, yinelenen görevlerin mobil cihaz aracılığı ile istenilen yerden istenilen zamanda çalıştırılmasını sağlayan düğme akışları, belirli zamanda bir ya da birden fazla görevin gerçekleşmesini sağlayan  zamanlanmış akışları, kullanıcıların belirli sonuca ulaşmak için adımları izleyecekleri iş süreci akışları ve uygulanacak adımların otomatik kayıt edilerek akışların oluştuğu Kullanıcı arabirimi akışları (UI akışları) (Önizleme) Power Automate ile oluşturulabilir.

Kullanıcı arabirimi akışları (UI akışları) Windows ve Web uygulamalarından kendini tekrarlayan görevlerin otomatikleştirilmesi için kullanılan Power Automate‘e RPA özelliklerini sağlayan önizleme olarak sunulan özelliğidir. API kullanmak yerine fare ve klavye eylemleri ile kullanıcının otomatikleştirmek istenen işlem kaydedilir. Kaydedilen işlem adım adım görevler şeklinde görüntülenir ve düzenlenebilir. Birden fazla göreve sahip otomatikleştirilmek istenen işlem test edilir. UI akışlarına bakıldığında her adım manuel olarak adım adım tanımlamak yerine yapılacak işlem kaydedilir ve kaydedilen her adım görev olarak tanımlanır ve akış oluşur. UI akışları oluşturulmadan önce bağlayıcı listesine bakılması, istenilen uygulama için herhangi bağlayıcı olup olmadığını kontrol ettikten sonra tanımlanması daha sağlıklı olacaktır. Bağlayıcısı söz konusu olduğu durumlarda bağlayıcı ile akışın oluşturulması önerilir. Power Automate ile hem API’leri olan modern uygulamalar hem de API’leri olmayan eski uygulamalar üzerindeki işlemler otomatikleştirilir ve eski, modern ve manuel işlemlerde tek otomasyon ile merkezileştirilir.

Kullanıcı arabirimi akışları (UI akışları) masaüstü ve web uygulamaları için akışları destekler ancak ön gereksinimleri ve kısıtları söz konusudur. Kullanıcı arabirimi akışları (UI akışları) için Power Automate planına sahip olunmalıdır.  Ayrıca Windows makinelerde oturum açmak için Power Automate’te yönetici haklarına sahip iş veya okul hesabı olmalıdır. Power Automate Windows 10, Windows Server 2016 veya Windows Server 2019 işletim sistemlerini destekler ve ABD (QWERT) klavyesi olan cihazlarda çalışır. Microsoft Edge’in bir sonraki sürümü veya Google Chrome kullanılmalıdır. Common Data Service veritabanı bulunan bir ortam olmalıdır. Kullanıcı arabirimi akışları (UI akışları) yalnızca İngilizce kullanılabilir. Masaüstü UI akışları çoklu monitor, sanal makine, çift tıklama, fare üzerinde gezdirme, dokunma/kalem girişi, Windows etkileşimleri desteklemez. Web UI akışları ise sağ tıklama, kayıttan yürütme sırasında kullanıcı oturum bilgilerini yeniden kullanmayı desteklemez. Oturum açma bilgilerini girmek için betik üzerindeki adımlarda düzenlemeler yapılması gerekir.

UI flows intaller, masaüstü ortamda UI akışlarını kaydetmek, düzenlemek ve test etmek için kullanılır. UI akışlarını tasarlamak için gerekli olan tüm bileşenler UI flows intaller yükleyicisinde yer alır. UI akış tasarlamadan önce bu yükleyicinin kurulması gerekir. Aksi durumda UI akışı tasarlarken bunun yüklenmediğine dair uyarı verir ve yükleme işlemini gerçekleştirmesini sağlar.  UI flows intaller için ilgili linke tıklanır ve kurulum dosyası indirilir. İlgili yönergelerle kurulum adımları gerçekleştirilir. Yükleme adımı tamamlandıktan sonra tarayıcılarda uzantıların etkinleştirilmesi ile ilgili uyarı çıkar ve kullanıcıların  Microsoft Edge ya da Google Chrome’da uzantıyı etkinleştirir.

Ön gereksinim ve kısıtların incelenmesinin ardından kullanıcı arabirimi akışları (UI akışları) tanımlamak için Microsoft Edge’in Chromium sürümü veya Google Chrome’u kullanarak Power Automate portalına erişim sağlanır. Power Automate arayüzünden “Akışlarım” bölümündeki “Kullanıcı arabirimi akışları (önizleme)” sekmesine tıklanır. Bu arayüzde “Kullanıcı arabirimi akışı oluştur”a tıklanır ve UI akışı için işleme başlanır.

 

 

 

“Kullanıcı arabirimi akışı oluştur” seçeneğine tıklandıktan sonra UI flows intaller yüklü olmayan cihazlarda çalışan kullanıcı arabirimi tarayıcı uzantısının bulunmadığına dair uyarı görüntülenecektir. “İndir” seçeneği ile ilgili kurulum dosyası indirilir ve akabinde çalıştırılır.

 

 

“UI flows (preview setup)” arayüzünde kurulum dosyasına dair ayarlar yapılır. Aynı zamanda Microsoft Edge (Chromium) WebDriver ve Google Cherome WebDriver ile ilgili ayarlar yapılır. İlgili onay verilmesinin ardından kurulum tamamlanır.

 

 

Gerekli kurulum tamamlandıktan sonra UI akış oluşturma işlemine devam edilir. “Kullanıcı arabirimi akışı oluştur (önizleme)” bölümünden masaüstü uygulama için “Masaüstü uygulaması” seçilir. Web uygulamaları için ise “Web uygulaması” seçilir. “Masaüstü uygulaması” ile devam edilir.

 

 

Oluşturulacak akışa isim verilir ve “İleri” seçeneği ile devam edilir.

 

 

“Girişleri ayarla” bölümünde dış kaynaklardan veya desteklenen bağlayıcılardan alınan UI akışlarının otomatikleştirilen eski yazılımlarda kullanılmasını sağlar. Örneğin eski yazılım kullanan İnsan Kaynakları departmanında kullanılan yazılama modern uygulamalardan veri akışları sağlanmak istenildiğinde modern uygulamalardan girdi alınması gerekir. Giriş oluşturulduktan sonra kayıtlar sırasında bu girdiler kullanılabilir. Aynı zamanda giriş değerleri UI akışlarını tetiklerken de değiştirilebilir.

 

 

 

“Adımları kaydet ve düzenle” bölümünde otomatikleştirilmek istenilen adımlar kaydedilir. Bunun için kaydedici kullanılır. Kaydedici masaüstündeki tüm hareketleri kayıt alır. Yapılacak yanlış bir hareket adımları etkileyecektir, önceden bu adımların belirlenmesi ve akabinden uygulanması sağlıklı olacaktır. “Kaydediciyi başlat” ile devam edilir.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere kaydedicinin araçları yukarıda görüntülenir. “Record” ile kaydetme işlemine başlanır. “User input” kullanıcı girdileri için kullanılır. “Get output” ise yapılan işlemler sonucundaki çıktı ayarları için kullanılır.

 

 

“Record” ile kaydetme işlemine başlanır. Kaydetme işlemi sırasında fare ilgili denetim aracına gelindiğinde mavi çerçeve görünür. Kaydedilecek adımı ve denetimi seçmeden önce mavi çerçevenin görünmesi önemlidir. Aksi durumda yapılan adım kaydedilemeyebilir. Şekilde adım adım yapılan adımların sonucunu gösteren arayüz görüntülenmektedir. Resim ekleme, yazı yazma ve ayarları ile ilgili işlemler buradaki örnekte kayıt altına alınmıştır. Otomatikleştirilmek istenen tüm adımlar tamamlandıktan sonra “Done” ile kayıt işlemi sonlandırılır. İstenirse kayıt sırasında “Pause” butonu ile durdurulabilir.

 

 

Kayıt işleminin tamamlanmasının ardından yapılan işlemler betik altında yer alır. Her işlem sırasıyla adım adım kayıt altına alınmıştır. Her adım ile ilgili düzenlemeler de yapılabilir. İlgili adımlar anlaşılır şekilde adlandırılabilir, açıklama eklenebilir, ayarlara bakılır, kodlarına bakılabilir, silinebilir gibi birçok ayar yapılandırılır.

 

 

 

“Çıkışları gözden geçir” UI ile ilgili çıkışlar ayarlanır. Çıkışlar, UI akışlarının otomatikleştirildiği eski yazılımlardan alınan bilgilerin dış kaynaklara veya desteklenen bağlayıcılara iletilmesini sağlar. Örneğin insan kaynakları uygulamasından belirli verilerin modern uygulamalardan birine eklenmesi sağlanabilir. Çıkışlar yalnızca UI akışı ile ilgili kayıt sırasında oluşturulur.

 

 

“Sına” bölümünde UI akışları test edilir. Böylelikle yapılan adımlar doğrulanır, eksik ya da iyileştirmesi gereken adımlar belirlenir. Kaydedilen işlemlerin test edilme aşamasında cihazda başka bir işlem yapılmaması gerekir.

 

 

İlgili testin başarılı tamamlanmasının ardından “Kaydet ve çık” butonuna tıklanır.

 

 

“Kullanıcı arabirimi akışları (önizleme)” sekmesinde oluşturulan UI akış görüntülenir. Oluşturulan akışlar düzenlenebilir ya da silinebilir.

 

 

İlgili akış oluşturulduktan sonra ilgili akışın çalıştırılmalıdır. Bunun için akışın tetiklenmesi gerekir. Power Automate tarafından UI akışlarının tetiklenmesi için şirket içi veri ağ geçidinin kullanılması gerekir. Ağ geçidi, Power Automate ile UI akışının çalışacağı cihazların arasında güvenli bağlantı sağlar. Ağ geçidinin kurulum dosyası için ilgili linke tıklanır , kurulum yapılır ve iş ya da okul hesabı ile oturum açılır. Ağ geçidinin kurulmasının ardından“Akışlarım” bölümünden “Otomatik – sıfırdan” seçilir ve gerekli tetikleyici ayarı yapılır. “Eylemler” bölümünden oluşturulan Masaüstü için oluşturulan UI akışı seçilir ve Ağ geçidi ile ilgili ayarları yapılır. İlgili akış ve tetikleyici başarılı şekilde oluşturulur.

 

 

 

 

https://docs.microsoft.com/tr-tr/power-automate/ui-flows/setup

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin