Microsoft Planner’da “Planı Kopyala” Özelliği

Microsoft Planner’da “Planı Kopyala” Özelliği

 

Microsoft 365, Microsoft Planner ile ekiplerin görev yönetimlerini, planlar oluşturarak görev tanımlamaları yapmalarını, görevleri atamalarını, doya paylaşımını, yapılan iş ile ilgili bilgilerin girilmesini, görev zaman planlarının yapılması gibi birçok özelliği kullanıcılara sunar. Böylelikle ekip üyeleri iş karmaşasından kurtulur ve işleri ile tanımlanan görevleri çerçevesinde çalışmalarını yaparlar. Ekiplerin panoları vardır ve bu panolarda kategoriler oluşturarak, görevler tanımlanır. Her görev ilgili kullanıcı/kullanıcılara atanır, başlangıç bitiş tarihi belirlenir, görevin durumu ve ilgili görevle ilgili açıklama ya da denetim listeleri oluşturulabilir, göreve dosyalar eklenebilir ve dosyalar üzerinden birlikte çalışma imkanı tanır. Tanımlanan bu görevlerin grafiksel olarak durumları ile ilgili bilgilere erişilir. Takvim üzerinde de ilgili görevlerde görüntülenir. Sunduğu bu ve buna benzer birçok özellik ile ekiplerin görevlerini efektif yönetmeleri ve ekip olarak görevlerini takip etmelerini sağlar.

Kimi zaman kusursuz iş yönetim planlarının oluşturulması zaman alır ya da varolan planların bazıları tekrarlayan süreçleri içerebilir. Microsoft Planner içerisindeki bir planın çok fazla görev içerdiğinde veya tekrarlayan süreçlerin parçası olduğunda ya da şablon bir plan ile oluşturulacak yeni planların bu şablon plan oluşturulması gerektiği durumlarda varolanın planın kopyalanması kolay çözüm olacaktır. Bunun için Microsoft Planner içerisindeki “Planı kopyala” özelliği kullanılır.

Varolan bir planın kopyalanması için ilgili plana tıklanır. Planın yanında kullanılan özelliklerin yer aldığı bölümde “…” simgesi seçilerek “Planı kopyala” seçeneğine tıklanır. Plan merkezi bölümünden de kopyalanmak istenen plan seçilerek “…” bölümünden ilgili plan kopyalanabilir.

 

 

 

“Planı Kopyala” başlığı altından kopyalanan plana otomatik isim atanır. Bu isim değiştirilebilir. Plana dair gizlilik ayarları seçilir. İstenirse de grup ile ilgili açıklama girilir. Böylelikle mevcut planların çoğaltılması sağlanır.

 

 

 

Kopyalanan plan şekilde de görüldüğü üzere planların arasında görüntülenir. İlgili plan içerisinde kopyalanan plandaki görevler ve kutular gibi planın genel yapısı kopyalanmıştır. Görevler, açıklamaları, denetim listeleri ve etiketleri de kopyalanır. Ancak görevlerin zaman ayarları, ilerleme durumu, atamaları, yorumları gibi o göreve ait bazı özel ayarlar kopyalanmaz. Görevler “Başlatılmadı” olarak ayarlanmıştır. Bu ve buna benzer özel ayarlar kopyalama işleminden sonra yapılandırılmalıdır.

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin