SharePoint Online için iOS Uygulamasına Genel Bakış

165

Office 365 servislerinden biri olan Sharepoint Online’a erişim iOS cihazlarda Microsoft Sharepoint uygulaması ile mümkün olmak ile beraber artık kullanıcılar mobil cihazlarından gerek e-formlarına gerek intranetlerine gerekse de dokümanlarına yani SharePoint Online içerisinde yapılandırılan tüm fonksiyonları aktif şekilde kullanabileceklerdir. Aşağıda iOS cihazlar için çıkan Microsoft SharePoint uygulamasını anlatan video yer almaktadır.

 

 

Uygulama içerisinde temelde 4 ana başlık bulunmak ile beraber, bu başlıklar altında team site, site, kişiler ve ayarların olduğu bölümler yer almaktadır. Bu başlıklar altında ise SharePoint on-premise (SharePoint 2013 ve 2016) ya da Sharepoint Online içerisindeki verilere erişim söz konusudur. Uygulama için iOS cihazlarda Microsoft SharePoint uygulamasını indirmeleri gerekmektedir.

 

sharepoint1

 

 

Microsoft SharePoint uygulamasının yüklenmesi ile uygulama açılır ve 2 seçenek yer alır. Microsoft SharePoint uygulaması ile on-premise SharePoint’e erişim sağlanabileceği gibi SharePoint Online’a da erişim söz konusudur. Böylelikle kullanıcılar public networkte erişim olan SharePoint sunucularına (SharePoint 2013 veya 2016) erişim sağlarken, SharePoint Online platformlarına da erişim sağlamaktadır. Office 365 servislerinden SharePoint Online’a erişim için “SharePoint Online’a oturum açın” ile devam edilir.

 

sharepoint2

 

Şekildeki arayüzde ilgili kullanıcının hesap bilgileri girilir. Burada Office 365 okul ya da iş hesapları ile giriş yapılmalıdır.

 

sharepoint3

 

Kullanıcıların hesap bilgilerini girmeleri ile uygulamanın altındaki bölümde 4 ana başlık yer alır. “Siteler”,”Bağlantılar”, “Kişiler”, “Ayarlar” başlıklarında gerekli erişimler ve konigürasyonlar yapılır. Siteler başlığında sık ziyaret edilen siteler ve takip edilen siteler gözlemlenecektir. Burada sitelere tıklanarak, son etkinlikler, erişim sağlanan dosyalar ya da sitenin içerisindeki belgeler, listeler ,alt siteler gibi alt sitelere erişim sağlanacaktır. “Bağlantılar” bölümünde ise şirketteki herkes için pprogramlanmış siteler ve portallar gözlemlenecektir. Bunlar Sharepoint yöneticileri tarafından seçilmiş olan Office 365 içerisindeki SharePoint Home bölümüdür. Burada Sharepoint Home sayfasının tasarımın Mobile App’lere uygun olacak şekilde tasarlanması artık SharePoint yöneticileri için önemli hale gelmiştir.

 

sharepoint4

 

Bağlantılar bölümündeki Team Site’a tıklanıldığında team site içerisindeki veriler yer alacaktır. 1 numaralı bölümde ok işaretinin olduğu simge ile paylaşım yapılmasını sağlamaktadır. Bağlantılar bölümündeki 2 numaralı kısım ise team site içerisinde yer alan SharePoint objelerini gösterecektir.

 

sharepoint5

 

Bağlantılar bölümündeki 1 numaralı bölümde yer alan ok işareti olan simgeye tıklanması ile paylaşımın hangi yol ile yapılacağı seçilir. Şekilde de görüldğü üzere birçok seçenek (Mesaj, e-mail gibi) birçok seçenek vardır.

 

sharepoint6

 

Bağlantılar bölümündeki 2 numara ile gösterilen 3 çizgi simgesin tıklanması ile de Team Site içerisindeki başlılar gözlemlenecektir. Burada birçok başlık yer alabilir her başlık atında da konfigüre edilen SharePoint varlıkları yer almaktadır. Şekilde örnek olarak “Electronic Forms” ile ilerlenecektir.

 

sharepoint7

 

“Electronic Forms”a tıklanması ile yanda yine 3 çizgi gözlemlenecektir. Ona tıklanması ile “Electronic Forms”un altındaki firmanın programladığı elektronik formlar gözlemlenecektir. Team site içerisindeki diğer başlıkların tıklanması ile de onların altındaki SharePoint objeleri görüntülenecektir.Bu sayede kullanıcılar elektronik formlara iOS cihazlarından hızlıca erişim sağlayacak, dokümanlarını okuyabilecek ve SharePoint portalarına mobil olarak da erişim sağlayabileceklerdir.

 

sharepoint8

 

Microsoft SharePoint uygulamasındaki “Kişiler” bölümünde ise birlikte çalışan kişiler gözlemlenecektir. Bu kişilerin üzerinde çift tıklanması ile kişiye ait telefon, mail adresleri, birlikte çalıştığı kişi, üzerinde çalıştıkları dökümanlar gibi kart bilgileri ve organizasyondaki çalışma grupları gözlemlenecektir.

 

sharepoint9

 

“Ayarlar” bölümünde ise oturum kapatma bağlığı, hesap ekleme ya da değiştirme, geri bildirim ile ilgili bilgiler, sürüm bilgileri yer almaktadır.

 

sharepoint10

 

 

 

Referans: https://support.office.com/en-us/article/SharePoint-mobile-app-for-iOS-339402ce-16bb-4c97-9475-0c5375ccef7a

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin