Third-Party Verinin Office 365’de Arşivlenmesi

Office 365’in Preview özelliği olan third-party verinin Office 365’de saklanması sayesinde artık veriler Office 365’de arşivlenebilecektir. Buradaki third-party verileri sosyal platformlardaki veriler, IM(Instant Messaging) platformlardaki veriler ya da ortak kullanılan dokümanlar olabilir. Buradaki verilerin Office 365 mail kutusuna aktarımı yapılarak artık birçok verilerinin arşivlenmesinde Office 365 kullanılabilecektir. Aşağıda Office 365’e aktarılabilecek 3rd party veri örnekleri yer almaktadır:

  • Social   Twitter, Facebook, Yammer, and LinkedIn
  • Instant messaging   Yahoo Messenger, GoogleTalk, and Cisco Jabber
  • Document collaboration   Box and DropBox
  • Vertical industries   Customer Relationship Management (such as Salesforce Chatter) and Financials (such as Thomson Reuters and Bloomberg)
  • SMS/text messaging   BlackBerry

Buradaki verilerin Office 365’e aktarılması ile aslında Office 365’in sağlamış olduğu birçok güvenlik özelliklerine de sahip olunacaktır. Bilindiği gibi Office 365 Compliance özelliklerinden Litigation Hold, In-Place eDiscovery and Hold, Compliance Search, In-place Archiving, auditing and retention Policies gibi birçok özellik buradaki veriler için de kullanılacaktır. Haliyle bu özellikler sayesinde verinin korunması istenildiği takdirde erişimi ve belirli poliçeler ile yönetimi mümkün olacaktır.

Third-Party Verinin Office 365’e Aktarım İşlemi

Şekilde de görüldüğü üzere aktarım işlemi temelde Partner Connector’leri ile sağlanmaktadır. Müşteriler verilerin aktarımı için partner connector’leri ile çalışmalıdırlar. Bu connectorler kaynak third-party veriyi ayıklar ve Office 365 ortamına aktarımını sağlamaktadır. Third-party API’ler ile bağlantı sağlanır ve kaynak veride gerekli ayıklam işlemini yaptıktan sonra mail formatında içeriklerin saklanmasını sağlar. Bu connector Exchange Web Service kullanarak Azure Servisindeki well-known end point üzerinden Office 365’e bağlanır. Veriler spesifik bir kullanıcı mail kutusuna ya da “catch-all” third-party veri mail kutusuna aktarılabilir. Bu aktarımlar yapılırken belirli kriterler ile yapılır:

User ID’ye sahip öğeler: Eğer partner connector kaynak third-party veri öğelerine ait User ID’yi Office 365’deki spesifik user ID’ye maplemiş ise, öğelerin bir kopyası aktarım yapılan mail kutusunun Recovery Item Folder’daki Purge dosyasında tutar. Kullanıcılar akarılan mail kutusunda oturum açarak verilere erişim sağlayamaz iken Office 365 eDiscovery ile erişim sağlayabileceklerdir.

User ID’ye sahip olmayan öğeler: Eğer partner connector kaynak third-party veri öğelerine ait User ID’yi Office 365’deki spesifik User ID’ye maplamemiş ise bu durumda öğelerin bir kopayası aktarım yapılan mail kutusunun Inbox klasöründe tutulacak ve bu mail kutusunda oturumu açan kullanıcılar öğelere erişebileceklerdir. Data detaylı bilgiye erişmek için ilgili linke tıklayınız.

11

Bu özellik sayesinde artık third-party verilerin güvenliği de Office 365 ile sağlanmış olunacaktır. Preview olan bu dünya çapında kullanılabilinmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin