Avrupa Birliğinde Veri Güvenliği

127

Artan siber suçlarla savaşmak için Avrupa Komisyonu yeni bir karar almaya hazırlanıyor.Alınacak karara göre Microsoft, Apple, Google ve IBM gibi internet üzerinde bilgi depolayan şirketler Avrupa Birliği ülkeleri ile ilgili olarak uğradıkları kişisel veri hırsızlıkları hakkında bilgilendirme yapmak zorunda olacaklar. Bu bilgilendirmeyi yapmayan şirketlere yönelik Avrupa Birliği içerisinde çeşitli yaptırımlar uygulanması bekleniyor.

İlk olarak Avrupa Birliği Sayısal Gündemden Sorumlu Komisyon Üyesi Neelie Kroes tarafından teklif edilen taslakta, bulut sistemler, internet aramaları, e-ticaret ve büyük veri depolama faaliyetleri yapan şirketlerin Avrupa Birliği ölçeğinde raporlama yapması gerekliliği ilk defa bu kadar açık şekilde dayatılıyor.
Bilişim dünyasında ise yasaya tasarısına yönelik doğrudan olumsuz bir tepki gelmedi. Business Software Alliance’ın Brüksel’deki yöneticisi Thomas Boué ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada güvenlik problemleriyle ilgili ortak bir bilgilendirme olması gerektiğini, mevcut yasanın çizgilerinin daha da netleşmesi ve tüketici odaklı olması gerektiğini vurguladı.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin