Cortona ve Office 365 Entegrasyonu

Bulut teknolojisi ile entegre olan Windows 10’un IT dünyasına girmesi ile beraber birçok yeniliklerde kullanılmaya başlandı. Bunlardan biri de adını çok duyuran Cortona ile oldu. Günümüzde insanlar bilgilere ulaşırken hızlı teknolojiler tercih etmeleri ile beraber Cortona bu ihtiyaca tam olarak cevap veren bir yenilik olarak geldi. Cortona için Windows 10 içerisinde yer alan ve konuşan asistan olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır. Cortona kullanıcılara hava durumunu bildiren, ajandalarını yöneten, toplantı durumlarını belirten, isterlerse kullanıcı ile konuşan ya da sinemaya rezervasyon yapabilecek kadar yetenekli asistandır. Var olan bu özellikler sayesinde Cortona IT dünyasında ve son kullanıcı tarafından beğenilen teknolojiler arasında yer almaktadır.

11

Bulut teknolojisine uyumluluk anlamında en iyi yeteneklere sahip Windows 10 üzerindeki Cortona özelliğine dair ayarları artık Office 365 portalında gözlemlenmektedir. Kısaca Windows 10 ile Office 365 ile Cortona entegre çalışabilen teknolojiler olmuştur.

Cortona’yı Office 365 ile kullanabilmek için Windows 10 cihazının kullanıcıların Office 365 hesapları ile oturumlarını açmış olmaları gerekmektedir. Bu sayede Cortona da Office 365 hesapları ile otorize olmuş olacaktır ve kullanıcılara ait mail ya da takvim bilgilerine Windows 10 üzerindeki uygulamalar ile erişim sağlayabileceklerdir. Varsayılanda açık gelen bu özellik ile Cortona uygulamalardan gerekli bilgileri çekerek kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıran uyarılarda bulunabilecektir. Bunların başında toplantılarına dair bilgileri hatırlatarak bir sonraki toplantıya geç kalmalarına engel olabilecek hale gelecektir. Kısaca Office 365 hizmetlerinde yer alan verilerin kontrolleri Cortona ile artık mümkün hale gelmiştir.

Cortonaya dair bilinmesi gereken dip notlar:

Cortona sadece Office 365 organizasyonundaki verilere erişim sağlamaktadır. Varsayılanda aktif gelen bu özellik istenilirse kapatılabilir. Böylelikle kullanıcıların orgaizasyonlara ait verilerine erişim sağlanamayacaktır.

Cortonayı Office 365 ortamında kullanmak için Cortona’ya iş ya da okul hesaınız olan Office 365 hesabı ile oturum açılması gerekmektedir.

Cortona, Office 365 Trust Center çerçevesi içerisinde yer alan bir servis değildir.

Outlook uygulaması ile entegrasyonu ilerleyen zamanlarda aktif olacak olan Cortona’yı kullanmak için Windows 10 Universal Mail ya da Takvim uygulamasının Office 365 ile kullanılması gerekmektedir.

Cortona ile yaşanabilecek sorunlara karşı çözümlerin bulunabileceği linke tıklanması gerekmektedir.

Şekilde de görüldüğü üzere Office 365 Admin Center’dan bu özelliğin aktif ya da pasif edilmesi söz konusudur.

1111

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin