Denetim Günlüklerinde Microsoft Forms Etkinliklerini Arama

Denetim Günlüklerinde Microsoft Forms Etkinliklerini Arama

 

Microsoft Forms, formlar, anketler ve testler oluşturmak için tasarlanmış kullanımı kolay bir uygulamadır. Microsoft 365 kullanıcıları geri bildirim formları, e-learning ile ilgili testlerini, değerlendirme formları gibi birçok senaryoda Microsoft Forms’u kullanabilir. Gelen anket, form ya da test yanıtlarını raporlanabilir. Kullanıcı dostu arayüzü ile kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlarken, tetikleyicilerle anketlerde otomasyonlar yapılandırılabilir. Kullanıcılar Microsoft Forms uygulamasını web ve mobil platformlarda kullanabilir. Sunduğu yetenekler ile kullanıcılar Microsoft Forms uygulamasını hızlıca iş hayatlarındaki senaryolarında kullanmaya başlamışlardır.

Bilgi Teknolojileri (BT) yöneticileri, Microsoft 365 uygulamalarının kullanımına, uygulamalar üzerinde yapılan işlemlere, uygulamalarda öngörülmeyen durumların etkinliklerini takip etmek adına Microsoft 365 Güvenlik ve Uyumluluk arayüzündeki Denetim Günlükleri’ni kullanır. Bilindiği üzere burada Microsoft 365 uygulamaları ile ilgili etkinlikler başlıklar halinde görüntülenir. Microsoft Forms uygulaması ile ilgili etkinliklerin kontrolleri de Denetim Günlükleri’nden yapılır. Microsoft Forms uygulamasında, form oluşturma, form taşıma, form görüntüleme, formu dışa aktarma, kopyalamak için form paylaşımına izin verilmeme, form ortak yazarı kaldırma, yanıt oluşturma, tüm yanıtları silme, yanıtları görüntüleme, özel bağlantı oluşturma, form kimlik avı durumu güncelleştirme, form ayarı güncelleştirme, formları listeleme, form düzenleme, form silme, form önizleme görüntüleme, form önizleme görüntülenmesi, kopyalamak için form paylaşımına izin verilmesi, form ortak yazar ekleme, yanıt sayfası görüntüleme, yanıt güncelleştirme, yanıt görüntüleme, özel bağlantı silme, Forms Pro daveti gönderme, kullanıcı ayarlarını güncelleştirme, yanıt gönderme etkinlikleri ile ilgili denetim günlüklerine erişim sağlanır.

Microsoft 365 uygulamaları ile ilgili denetim günlüklerinde ayarlama yapılması için yönetici hakkına sahip kullanıcı tarafından denetim günlükleri açılmalıdır. Microsoft 365 Güvenlik ve Uyumluluk portalındaki “Arama” bölümündeki “Denetim günlüğünde arama” sekmesine tıklandığında denetimlerin açılması ile ilgili uyarı görüntülenir. Burada “Denetimi açın” butonuna tıklanması ile denetim günlükleri açılır ve yetkili kullanıcılar tarafından denetim günlüklerinde arama yapılabilir.

 

 

Denetimi açma, kapama ya da arama işlemleri Microsoft 365 Güvenlik ve Uyumluluk portalından yapılabildiği gibi PowerShell komutları ile de yapılabilir.

Microsoft 365’de denetim günlüklerindeki aramayı açmak için Exchange Online’na bağlantı sağlanmış PowerShell’de aşağıdaki komut çalıştırılır:

Set-AdminAuditLogConfig -UnifiedAuditLogIngestionEnabled $true 

Microsoft 365’de denetim günlüklerindeki aramayı kapatmak için Exchange Online’na bağlantı sağlanmış PowerShell’de aşağıdaki komut çalıştırılır:

Set-AdminAuditLogConfig -UnifiedAuditLogIngestionEnabled $false 

Denetim günlüklerinde arama yapmak için ise Search-UnifiedAuditLog cmdlet kullanılır.

Denetim günlüklerindeki yaşam döngüsü bir etkinlik bir kullanıcı ya da yönetici tarafından gerçekleşir ve denetim kaydı oluşur. Denetim kayıtları denetim günlüklerinde depolanır. Denetim kaydının saklanma süresi Office 365 aboneliklerine ve kullanıcılara atanan lisans türüne göre farklılık gösterir. Örneğin Office 365 E3 lisanslarında denetim kayıtları 90 gün saklanır ve son 90 gün içerisinde gerçekleşen etkinliklerde arama yapılır. Denetim günlüğünde denetim kayıtlarının görüntülenmesi bir etkinliğin gerçekleşmesinden 30 dakika veya 24 saate kadar sürebilir. Microsoft Forms için bu süre 30 dakikadır. Denetim günlüklerinde Microsoft Forms etkinlikleri ile aşağıdaki aramalar yapılabilir.

 

 

Görüldüğü üzere arama yapmak için arama yapılmak istenilen Microsoft Forms etkinlikleri seçilir. İlgili etkinliğe dair başlangıç ve bitiş tarih aralığı belirlenir. İstenirse tüm kullanıcılar için istenirse de tüm kullanıcılar için arama yapılabilir. İlgili ayarların yapılandırılmasının ardından “Ara” seçeneğine tıklanır. Arama ile ilgili etkinlikler “Sonuçlar” bölümünde görüntülenir. İlgili etkinliğe tıklandığında detaylar görüntülenir. İstenirse ilgili etkinlik raporları filtrelenebilir ya da dışa aktarılabilir.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin