Exchange Online PowerShell V2 Modülü

Exchange Online PowerShell V2 Modülü

 

BT yöneticileri günlük operasyonel işleri otomasyonu için PowerShell cmdlet’lerini kullanırlar. Böylelikle arayüzden birkaç adımda yaptıkları işleri yazdıkları kodlar ile otomatik olarak yapabilirler. Haliyle PowerShell BT yöneticileri için işlemlerini daha hızlı ve kolay yapmak adına önemli yönetim aracıdır. Microsoft 365’in en önemli servislerinden biri de Exchange Online olup, birçok BT yöneticisi  sunduğu avantajlı özelliklerden dolayı mail alt yapılarında Exchange Online’ı kullanmaktadır. Office 365’in ilk günlerinden bu yana Exchange Online PowerShell cmdlet’leri güncellenmemiş olup, Microsoft 5 Kasım’da yeni Exchange PowerShell cmdlets setlerini public preview olarak kullanıcılara sunmuştur. Bu cmdlet’lerin temelinde REST API’lar yer almakta olup, BT yöneticilerine daha önceki cmdlet’lere göre daha güvenilir ve hızlı ortam sunar. Bu da gösteriyorki BT yöneticileri yeni Exchange Online cmdlet’ler ile artık çok sayıda Exchange nesnelerinin okunması,değişiklik yapılması, analiz edilmesi gibi toplu işlemlerin operasyonel işlerinde daha az zaman harcayacaklardır. Microsoft çıkarmış olduğu yeni Exchange Online Management cmdlet’leri için V2 Cmdlets olarak adlandırmıştır. EXO V2 modülünde geriye dönük uyumluluk için original cmdlet’ler kullanılacaktır. EXO V2 cmdlet’leri varsayılan olarak tüm özellikleri döndürmez. Bunun yerine, varsayılan olarak en az sayıda özellik döndürür. Ek özellikler elde etmek istenirse parametre eklenmesi gerekir. Kimlik parametrelerinde UPN veya AAD ObjectID’yi kullanır.

 

EXO V2 modulündeki yeni cmdlet’ler EXO V1 modulündeki ilgili cmdlet’ler
Connect-ExchangeOnline Connect-EXOPSSession
veya
New-PSSession
Get-EXOMailbox Get-Mailbox
Get-EXORecipient Get-Recipient
Get-EXOCASMailbox Get-CASMailbox
Get-EXOMailboxPermission Get-MailboxPermission
Get-EXORecipientPermission Get-RecipientPermission
Get-EXOMailboxStatistics Get-MailboxStatistics
Get-EXOMailboxFolderStatistics Get-MailboxFolderStatistics
Get-EXOMailboxFolderPermission Get-MailboxFolderPermission
Get-EXOMobileDeviceStatistics Get-MobileDeviceStatistics

 

Windows 10, Windows 8.1, Windows Server 2019, Windows Server 2016, Windows Server 2012 veya Windows Server 2012 R2, Windows 7 SP1 ve Windows Server 2008 R2 SP1 işletim sistemlerini destekler. Windows 7 SP1 ve Windows Server 2008 R2 SP1 işletim sistemleri için Microsoft.NET Framework 4.5 ve daha sonraki sürümler yüklenmelidir. Ardından Windows Management Framework 3.0,4.0 veya 5.1 versiyonlarına güncelleştilir.

EXO V2 PowerShell modulünü yüklemek için ilgili linke tıklanır.

EXO V2 PowerShell modülünün ilk defa yüklenmesi için PowerShell komutları çalıştırılabilir. Öncelikle PowerShell “Run as administrator” ile çalıştırılır. Ardından aşağıdaki komutlar çalıştırılır.

Install-Module PowershellGet -Force

Set-ExecutionPolicy RemoteSigned

Install-Module -Name ExchangeOnlineManagement

 

 

Exchange Online’a bağlanmak için EXO V2 modulündeki aşağıdaki komutlar kullanılmalıdır. MFA aktif edilmiş kullanıcı hesabında bu komut çalışmayacaktır.

$UserCredential = Get-Credential

Connect-ExchangeOnline -Credential $UserCredential

 

 

Aşağıda EXO V2 modülünde yer alan komut ile yazılmış örnek bir komut satırı yer almaktadır.

Get-EXOMailbox -ResultSize 1000 -PropertySets StatisticsSeed  | Get-EXOMailboxStatistics

 

 

 

 

https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/exchange/exchange-online/exchange-online-powershell-v2/exchange-online-powershell-v2?view=exchange-ps#whats-new-in-the-exo-v2-module-1

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin