Microsoft 365 Hizmet Durumu ile Mail Bildirimleri Genel Kullanıma Sunuldu

Microsoft 365 Hizmet Durumu ile Mail Bildirimleri Genel Kullanıma Sunuldu

 

Microsoft 365, içerisinde Exchange Online, Microsoft Teams, OneDrive for Business,Azure İnformation Protection, Endpoint Management, Azure Active Directory, SharePoint Online, Power BI, PowerApps, Power Automate, Microsoft Forms, Planner gibi birçok hizmeti barındırır. Aboneliklere göre farklı hizmetlere kullanılabilir. Her hizmet için değişmeyen tek şey yenilik ya da yeni özelliklerin geliştirilmesidir. Microsoft 365’de sunulan bu hizmetlerde zaman zaman upgrade, güncelleştirme ya da yeni özellikler için çalışmalar yapılır. Microsoft, Bilgi Teknolojileri (BT) yöneticilerine hizmetin çalışma durumlarının ve hizmet olaylarını yakından izlemesi için Microsoft 365 Yönetim Merkezi’nde Hizmet durumu panosunu geliştirmiş. Hizmet Durumu ile BT yöneticileri Microsoft 365 hizmetlerindeki durumları takip edebilir, ilgili hizmet ile yapılan çalışmaların hem yönetici hem de kullanıcı çapındaki etkilerini görüntüleyebilir. Hizmet Durumu başlığı altında “Tüm hizmetler”, “Olaylar”, “Öneri” ve “Geçmiş” başlıkları yer alır. “Tüm hizmetler” başlığında ilgili aboneliklerdeki tüm hizmetlerin sistem durumu görüntülenir. “Olaylar” bölümünde kullanıcılarda belirgin etki oluşturan kritik hizmet sorunları yer alır. “Öneri” bölümünde kapsamı ve etkisi sınırlı olan hizmet sorunları listelenir. “Geçmiş” bölümünde ise çözülmüş olay ve öneri geçmişi ile ilgili bilgilere erişilir. Görüldüğü üzere hizmet durum panosu BT yöneticilerine hizmet yönetimleri ile ilgili öngörülere sahip olmasını sağlamaktadır.
Microsoft, Microsoft 365 hizmetlerin durumlarının takibini ve hizmetlerdeki çalışmalar ile ilgili kullanıcıların haberdar olmasını kolaylaştıracak mail bildirimini destekleyecektir. Böylelikle “Hizmet Durumu” panosundaki olaylar ile ilgili belirlenen kullanıcılara mail bildirimleri gelerek hizmetleri izleyebilecek ve ona göre gerekli aksiyonları alabilecek ya da ilgili olayları takip edebileceklerdir. BT yöneticilerine hizmet durumlarındaki kesinti ya da yapılan çalışmalar ile ilgili izleyebilecekleri bu yeni özellik genel kullanıma sunulmuş olup, Microsoft bu özelliği Aralık ayı başlarında kademeli olarak yayınlayacak ve Mart 2020 sonuna kadarda tamamlayacaktır. Microsoft 365 Roadmap’de 24231’den bu yeni özellik hakkında bilgilere de ulaşmak mümkündür.

Bu özelliği etkinleştirmek için Microsoft 365 Yönetim Merkezi’ndeki “Hizmet Durumu” bölümündeki tercihler düzenlenmelidir.

 

Bildirim alınmak istenen hizmetler seçilir ve bildirim alacak olan mail adresleri girilir. Burada en fazla iki mail adresi girilebilir.

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin