Microsoft 365 Profilinde Zamirler

12
Microsoft 365 Profilinde Zamirler

 

Microsoft 365, çok uluslu tarafından tercih edilen teknolojilerden biri oluğ, karma kültürlerin bir arada çalışmasına olanak sağlar. Çok uluslu firmalarda kullanıcıların birbirlerine doğru telefuzlarda bulunması iletişimde güven ve saygıyı sağlar. Farklı kültürdeki kullanıcıların bulunduğu firmalarda yanlış hitaplar yabancılaşma ve saygısızlık etmiş hissiyatı oluşturabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması adına Microsoft 365 profillerinde zamirler kullanılabilir. Zamirler temelde adını değiştirmek istediğimiz sözcükler için kullanılır. İngilizce de he,she,her,him gibi düşünülebilir. Microsoft 365 profillerine zamirler eklemek için öncelikle Microsoft 365 Admin Center’dan ilgili özelliğin etkinleştirilmesi gerekir. İlgili özellik etkinleştirilmesi ile firmadaki konuk hesaplarda dahil tüm kullanıcılarda etkinleştirilir. Sadece belirli kullanıcılara bu özellik etkinleştirilemez. Zamirlerin etkinleştirilmesinden belirli bir süre geçtikten sonra kullanıcılar profillerine zamir ekleyebilir. Eklenen zamirler konuk hesapları da dahil olmak üzere firma hesabı olan herkes tarafından görüntülenebilir. Zamirler Exchange Online mail kutularındaki diğer verilerle beraber depolanır.

Zamirler özelliğini etkinleştirmek için Microsoft 365 Admin Center’daki “Ayarlar” bölümündeki “Kuruluş ayarları”na tıklanır.  “Güvenlik ve gizlilik” sekmesindeki “Zamirler” seçeneğine tıklanır. “Zamirler” arayüzündeki “Zamirleri aç ve izin ver”  işaretlendiğinde ilgili özellik etkinleştirilir. Zamirler özelliğinin açılması ve kapatılması yedi sate kadar sürebilir. Zamirler kapatıldığında yedi saat içinde zamirler görüntülenemez ve 30 gün içerisinde de Microsoft sunucularından silinir. İlgili özellik kapatılmasından 30 gün süre içerisinden daha kısa sürede yeniden etkinleştirilmesi gerekirse Microsoft sunucularından silinmeyen eski zamirler Microsoft 365 profillerinden yeniden görüntülenir.

 

 

Zamirler özelliği etkinleştirildikten sonra kullanıcılar Microsoft 365 profil kartına zamir eklemek için Teams ya da Outlook Web uygulamasından profil kartı açılmalıdır. İlgili profil kartında “Zamirler” e tıklanır.

 

 

Şekildeki arayüzde başkalarının kullanıcılara nasıl hitap edeceklerini belirledikleri zamir bilgisi girilir. Kullanıcılar kurumsal iletişimde kullanılmasını istedikleri zamirleri yazdıktan sonra “Kaydet” seçeneği ile ilerler.

 

 

Microsoft Teams arayüzünden Microsoft 365 profillerindeki zamirler şekildeki gibi görüntülenir.

 

 

Outlook Web uygulaması arayüzünden ilgili kullanıcı profiline erişim sağlandığında isminin altından zamir bilgisine erişim sağlanır.

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin