Microsoft 365 Usage Analytics – Part II

Microsoft 365 Usage Analytics Raporlarını Etkinleştirmek

 

Microsoft 365 Usage Analytics raporlarını etkinleştirmek için öncelikle Power BI  hizmetine sahip olunması gerekir. Hali hazırda Power BI kullanıcıları için buna gerek yoktur. Power BI yok ise ücretsiz Power BI hizmetine kayıt olunabilir. Bunun için “Start Free” butonuna tıklanır. İstenirse power BI ürünü satın da alınabilir.

Power BI ürünün aktif edilmesinin ardından Microsoft 365 Usage Analytics için content pack’in etkinleştirimesi gerekir. Bunun için yönetici panelinde global administrator, report reader, Exchange administrator, Skype for Business administrator ya da SharePoint administrator rolüne sahip olunmalıdır. Yetkili kullanıcı ile Office 365 yönetim panelinde oturum açılır. Raporlar başlığı altındaki “Kullanım” bölümüne gelinir ve “Microsoft 365 kullanım analizi”ne tıklanır. Şekilde de görüldüğü üzere ilgili rapor etkinleştirilmemiştir. Etkileştirmek için “Kullanmaya başlayın” butonuna tıklanır.

 

 

“Reports” başlığı altında “Verileri Power BI için Microsoft 365 kullanım analizinde kullanılabilir yap” etkinleştirilir. İlgili ayarın açılmasının ardından kaydedilir.

 

 

Etkinleştirme yapıldıktan sonra bir süre beklenir akabinde Raporlar başlığı altındaki “Kullanım” bölümündeki Microsoft 365 kullanım analizi başlığı altında Power BI’da kullanılarak olan tenant kimliği görüntülenir. Buradaki tenant kimliği sayesinde Power BI ilgili portala dair verileri analiz eder. “Power BI uygulamasına git” ile Power BI tarafındaki işlemlere başlanır.

 

Power BI uygulaması açılır ve Microsoft 365 Usage Analytics ile entegre etmek için içerik paketi ile ilgili ayarların yapılması gerekir. Bunun için “Veri al” bölümüne tıklanır ve “Hizmet İçerik Paketleri” ile ilgili hizmet paketi ile ilgili ayarlar yapılır.

 

 

Power BI birçok hizmet ile içerik paketleri ile entegre çalışır. Microsoft 365 ‘de bunlardan birisidir. Microsoft 365 Hizmetleri ile ilgili analiz raporları için hizmet içerik paketleri arasında arama yapılarak Microsoft Usage Analytics bulunur ve “Şimdi edinin” ile ilgili ayarlara başlanır.

 

 

Şekildeki arayüzde Office 365 yönetim panelindeki “Raporlar” başlığı altındaki “Kullanım” bölümünde etkinleştirilen rapor ile sunulan tenant kimlik bilgisi girilir. Böylelikle Power BI hangi tenant’a ait verileri analiz edeceğini öğrenir.

 

 

“Bağlan: Microsoft 365 Usage Analytics” bölümünde rapor ile ilgili URL ve kimlik doğrulama methodu belirlenir. Burada dikkat edilmesi gereken Kimlik doğrulama yönteminin “Oauth2” olarak seçilmesidir. “Oturum aç” seçeneği ile devam edilir ve oturum açılır.

 

 

Hizmet içerik paketi ile ilgili ayarların yapılmasının ardından web üzerinden Power BI Microsoft 365 Usage Analytics panosu yüklenir. Panonun ilk yüklenmesinin ardından verilerin gelme süresi 1-30 dakika arası sürecektir. Kullanıcı bazındaki ayrıntılı bilgilere ise takvim ayı içerisinde 1 veya 15 gün sonra kullanılabilir hale gelir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin