Office 365 Group’ları için Adlandırma İlkesi

169

Microsoft 365 ile gelen Office 365 Groups özelliği, kullanıcılara ekip çalışmasına uygun araçları sunar. Office 365’in diğer hizmetleri ile de entegre çalışır. Planner, Teams, SharePoint gibi ile ekip adına oluşturulan hizmetlerin temelinde Office 365 Groups çalışmaktadır.

Kullanıcılara self service olarak sunulan bu özellik herhangi kısıtlama yapılmadı ise kullanıcılar tarafında portallarından ya da uygulamalarından hızlıca oluşturulmaktadır. Örneğin Microsoft Teams arayüzünden oluşturulan ekip ile beraber arka planda Office 365 Groups’da oluşmaktadır. Haliyle kullanıcılar tarafından kolaylıkla kullanılan bu özellik ile ilgili kimi zaman şirket politikası gereği yetkili kullanıcıların bu grupları oluşturması sağlanabilir. Office 365 Groups’ların yetkili kullanıcıların oluşturulması ayarı ile ilgili detaylı bilgiye ilgili linkten erişim sağlanır. Bunun yanı sıra Office 365 Groups’ları ile ilgili adlandırma ilkesi yapılandırılabilir. Böylelikle oluşturulan gruplar şirket politikaları gerekli belirli isim şablonunda oluşturulur. Office 365 adlandırma ilkesi ile kurumsal grup adlandırılması olur, bu adlandırma politikasına göre gruplar adres defterinde kategorilere ayrılır, grup adlarında karmaşıklığı önler ve grup adlarında belirli sözlerin kullanılmasını engeller.

Belirli çerçevelerde Office 365 gruplarına isim ataması yapılması için PowerShell komutu çalıştırılır. Windows PowerShell Graph için Azure Active Directory Modülünün eski sürümü kaldırılır ve  Graph için Azure Active Directory PowerShell for Graph – Public Preview Release 2.0.0.137 sürümünün yüklenmesi gerekir.

PowerShell yönetici olarak çalıştırılır. Eski AzureADPreview kaldırmak için aşağıdaki komut kullanılır.

Uninstall-Module AzureADPreview 

En son AzureADPreview sürümü için ise aşağıdaki komut çalıştırılır. Yeni modülün yüklenmesi biraz zaman alabilir. 

Install-Module AzureADPreview

 

 

Office 365 Groups’larının adlandırma ilkesi için PowerShell ile AzureAD’de oturum açılması gerekir. Bunun için aşağıdaki komutlar kullanılır. İlgili komutların çalışmasının ardından oturum açılır ve ilgili bağlantı sağlanmış olur.

Import-Module AzureADPreview

Connect-AzureAD

 

 

 

Office 365 Groups’larının adlandırma ilkelerinde önek,sonek kullanılması istenilmeyen kelimeler gibi ayarlar yapılandırılabilir. Önek bunun en çok kullanılan özelliklerindendir. Örneğin Office 365 Groups’larının “O365-” ile başlaması ve “yasak,hata” kelimelerinin kullanılmasını yasaklanmak istenildiğinde aşağıdaki komutlar çalıştırılmalıdır: 

$Settings = Get-AzureADDirectorySetting | ? {$_.DisplayName -eq “Group.Unified”}

$Settings[“PrefixSuffixNamingRequirement”] = “O365-[GroupName]”

$Settings[“CustomBlockedWordsList”] = ” yasak,hata “

Set-AzureADDirectorySetting -Id $Settings.Id -DirectorySetting $Settings

 

 

14

Geçerli adlandırılma ilkesi ile ilgili ayarları görüntülemek için aşağıdaki komut kullanılır.

$Setting = Get-AzureADDirectorySetting -Id (Get-AzureADDirectorySetting | where -Property DisplayName -Value “Group.Unified” -EQ).id

Geçerli grup ayarlarını görüntülemek için aşağıdaki komut kullanılır.

$Setting.Value

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin