Microsoft Whiteboard

Beyaz tahta eğitim hayatında olduğu kadar iş hayatının da vazgeçilmez araçlarından biridir. Microsoft Whiteboard ile kullanıcılara dijital beyaz tahta deneyimi sunmanın yanı sıra not, resim ya da online arama yapabilecekleri ve paylaşabilip beraber çalışabildikleri platform sunar. Kullanıcılar beyaz tahtada düzenleyebilme özelliğini kullanabildiği gibi beraber notlar bıraktıkları, ortak projelerde çalışmalarına da yardımcı olur. Kullanıcılar el ya da kalem yardımları ile belgelerde çalışmalar yapabilir, Microsoft Whiteboard’ın sunduğu kalem,cetvel gibi araçları da kullanabilir.

Microsoft Whiteboard için Windows 10 ya da iOS mağazalarından indirilen uygulamaları ya da web uygulaması kullanılabilir. Kullanıcılar kişisel hesapları ile giriş yapabildikleri gibi Office 365 iş ya da okul hesapları ile de giriş yapabilmektedir. Office 365 yöneticileri yönetim portallarından Microsoft Whiteboard kullanımını açabilirler. Bunun için “Hizmet ve eklentiler” bölümündeki “Whiteboard” seçeneğine tıklanır ve kuruluş bazında uygulamayı aktif ya da pasif edebilir. Böylelikle kullanıcılar Office 365 iş ya da okul hesapları ile uygulamaya giriş yapabilirler.

 

 

Microsoft Whiteboard uygulamasının indirilmesinin ardından kullanıcılar oturumlarını açar. Şekilde de görüldüğü üzere sağ panelde kullanıcı bilgileri, paylaşım ayarları ve Microsoft Whiteboard ile ilgili ayarlar yer alır. Aşağıdaki bölümde ise kullanıcılara sunulan araçlar görüntülenmektedir. Burada kalem, resim ekleme, not ekleme ve buna benzer araçlar yer alır. 1 numaralı simgede kalem ile ilgili ayarlar vardır.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere beyaz tahtada kullanılabilecek kalem renkleri ve kalınlıkları ile ayarlar yer alır. Kullanıcılar buradaki araçlarla kullanacakları kalem rengini ve kalınlığını seçerler ya da cetvel gibi araçları da yine buradaki araç panelini kullanarak erişim sağlar.

 

 

Şekildeki simgeye tıklandığında ise beyaz tahtaya bir resim eklenebilir. Burada eklenebilecek resim dosyalarının uzantıları png, jpeg, bmp,jpg,gif’tir.

 

 

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere eklenen resimler sürükle bırak ile farklı yerlere taşınabilir. Resmin üzerine tıklandığında ise resim ile ilgili yapılabilecek ayarların yer aldığı menü görüntülenir. Menüde kopyalabilme, silebilme, kesebilme, alternatif metin ekleyebilme ya da resmi kitleyebilme ayarları yer alır.

 

 

 

Şekilde yer alan araçların yer aldığı bölümdeki simge ile not eklenebilir. Kullanıcılar notlarını buradaki arayüze yazabilir, notlarını kopyalayabilir, kesebilir, silebilir, metin, not yazabilir, alt metin eklenebilir ya da notun rengi değiştirilebilir.

 

 

Microsoft Whiteboard araçların olduğu bölümde ayrıca yapıştırma, geri ve ileri alma ya da bing resmi ekleme seçenekleri de yer alır.

 

“Bing resmi” seçeneğine tıklanarak devam edildiğinde ise eklenmek istenen resim ile ilgili anahtar kelimeler girilir ve ilgili resim beyaz tahtaya eklenebilir.

 

Şekildeki bölümde ise Microsoft Whiteboard ile ilgili ayarlar yer alır. Kalemin etkinleştirildiği, Kalem ile yapılan karamalar bir şekle benziyorsa onu kendi karar verip o şekil olarak kullanıcılara sunar. Örneğin kareye benzer bir şekil çizildiğinde otomatik kareye şekli çevirme yeteneği kazandırılabilir, Mürekkepten tabloya, beyaz tahtaya arka plan ayarlama, png olarak dışa aktarma, tuvali temizleme, erişebilirlik denetleyicisi gibi seçenekler yer alır.

 

 

Microsoft Whiteboard en önemli özelliklerinden biri de paylaşabilme yeteneğidir. Kullanıcılar aynı ayna beyaz tahtada çalışabilir. Bunun için kullanıcıların beyaz tahtaları paylaşabilir. Office 365 iş ya da okul hesapları ile oturumlarını açtıklarında kuruluş dizininde yer alan kullanıcılar ile paylaşımda bulunabilir. Aynı zamanda “Diğer seçenekler” ile de devam edebilir.

 

 

“Diğer seçenekler” ile devam edildiğinde ise “Web paylaşımı bağlantısını aç” seçeneği yer alır. Burada Web arayüzünden erişim sağlanacak paylaşım yapılır. “Bağlantıyı kopyala” ile kullanıcılarla buradaki URL paylaştırılarak kullanıcıların erişimine açılır. İstenirse buradaki ayar devre dışı bırakılır.

 

 

Kullanıcılar isterlerse birden fazla beyaz tahta oluşturabilirler. Beyaz tahtaya yazılan yazılar, çizilen  şekiller,resimler,notlar otomatik olarak kaydedilir.Kullanıcılar böylelikle birden fazla tahtada farklı çalışmalarını yürütebilir.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin