Microsoft Exchange PST Capture Tool – Part 2

146

PST Capture Gereksinimleri

Microsoft Exchange PST Capture ile import işlemi için bir makinaya PST Capture Console kurulması gerekmektedir. Ayrıca PST dosyalarının ototmatik olarak bulunması istenilen bilgisayarşara PST Capture agent kurulması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta PST Captura Console’un PST Capture Agent’tan önce kurulması gerektiğidir. Haliyle kurulması gereken bu bileşenler ile ön gereksinimlerde ortaya çıkmıştır. Bunlar;

· PST dosyalarının on-premise ortamdaki Exchange sunucuya taşınması durumunda mail sunucusu Exchange 2010 veya Exchange 2013 olması gerekmektedir.

· PST dosyalarının Exchange Online ortamına atılması durumunda ise ortamda Office 365 ya da BPOS subscription olmalıdır.

· PST Capture kurulacak makina 64 bit olmalıdır ve Windows işletim sistemi aşağıdakilerden biri olmalıdır:

Windows Server 2012

Windows Server 2008

Windows Server 2008 R2

Windows 8

Windows 7

· Microsoft .NET Framework 4.5

· Windows Powershell 3.0 (PST Capture Console kurulacak makina için)

· 64 bit Microsoft Outlook 2010 (PST Capture Console kurulacak makinaya)

· Central Servis hesabı

PST Capture Tool Kurulumu

PST Capture Tool için gerekli ön gereksinimlerin tamamlanması ile beraber PST Capture Tool’u indirmek için http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=36789 linkinden kurulum için gerekli olan PSTCapture.msi dosyası ve kullanıcı bilgisayarlarına dağıtılması için PSTCaptureAgent.msi dosyasının indirilmesi gerekmektedir.

Gerekli ön gereksinimlerin yüklendiği makinada PST Capture kurulum dosyasının tıklanmasının ardından şekildeki arayüz kullanıcıyı karşılamaktadır.Bu arayüzde kurulacak PST Capture’a ait versiyon bilgisi yer almaktadır. Burada PST Capture Version 2.0 kurulumu yapılacaktır. “Next” denilerek devam edilecektir.

1

 

“End-User Licence Agreement” başlığı altında ise Microsoft’un klasik sözleşmesi yer almaktadır. İlgili sözleşmenin kabul edilmesi için “I accept the terms in the License Agreement” ile devam edilecektir. İstenilmesi durumunda sözleşmenin çıktısı da alınabilmektedir. “”Next” ile devam edilir.

2

“Destionation Folder” başlığı altında Exchange PST Capture kurulum dosyalarının makinada hangi lokasyonda tutulacağı bilgisi girilir. “C:\Program Files\Microsoft\Exchange\PST Capture” varsayılanda kurulumun yapılacağı lokasyon bilgisidir. İstenilirse farklı bir yer de belirtilebilir. “Next” ile devam edilecektir.

3

”Service account” başlığı altında ise gereksinimlerde belirtilen kullanıcı bilgisi girilecektir. Buradaki kullanıcı hesabı Windows servisi gibi kullanılacaktır. Bu kullanıcı hesabının Exchange Server’daki mail kutusunun içeriklerini değiştirebilme ve Active Directory içeriklerini okuyabilme yetkisine sahip olması gerekmektedir. “Next” ile devam edilir.

4

Şekildeki arayüzde yapılan ayarlamalara dair özet ekranı yer almaktadır. “Install” seçeneği ile devam edilmesi durumunda Microsoft Exchange PST Capture’ın yükleme işlemine başlanılacaktır.

5

Kurulumun başladığına ve gerekli servislerin yükleme işlemi birkaç dakika sürecektir.

6

 

Microsoft Exchange PST Capture Agent Kurulumu

Microsoft Exchange PST Capture Agent kurulu için http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=36789 linke tıklanarak PSTCaptureAgent.msi indilimelidir. Gerekli kurulum dosyasının indirilerek, tıklanmasının ardından şekilde arayüz kullanıcıyı karşılayacaktır. Microsoft Exchange PST Capture Agent versiyon bilgisinin 2.0 olarak gözlemlendiği arayüzde “Next” denilerek devam edilecektir.

6.1

Şekildeki arayüzde Microsoft’un sözleşmesine dair onay ekranı yer almaktadır. “I accept the terms in the License Agrement” seçeneğinin seçilmesi ile devam edilecektir.

6.2

Kurulum dosyasının lokasyon bilgisinin girildiği arayüz şekildeki gibidir. Varsayılanda “C:\Program Files\Microsoft\Exchange\PSTCaptureAgent” dosyasında kurulum dosyalarını barındıracaktır. Değiştirilmek istenilmesi durumunda “Change” denilerek lokasyonu belirlenmelidir. “Next” denilerek devam edilir.

6.3

“PST Central Service” başlığı altında PST Central Service kurulu bilgisayar bilgisi girilir. PST Agent’in PST dosyaalrının import edilmesi için PST Central Service ile bağlantı kurması gerekmektedir. Şekildeki arayüzde PST Central Service’inin yüklü olduğu makina bilgisi ve iletişim kurulacağı port belirlenir. Varsayılanda 6674 portu üzerinden iletişim kuracaklardır. “Next” seçeneği ile devam edilir.

6.4

Şekildeki arayüzde yapılan konfigürasyon ayarlarının özet ekranı yer almaktadır. “Install” ile devam edilmesi durumunda Microsoft Exchnage PST Capture Agent kurulumuna başlanılacaktır.

6.5

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin