Ana Sayfa Genel Microsoft Flo...

Microsoft Flow Yönetim Merkezi – Part II

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Microsoft Flow yönetim panelinde veri kaybını önlemek adına politikaların belirlendiği “Data policies” başlığı yer almaktadır. “Data policies”, verilerin paylaşımı ile ilgili kuralların belirlendiği bölümdür. Burada yazılacak kurallar doğrultusunda Flow ile entegre çalışan hizmetler arasındaki veri akışları sağlanır. Microsoft Flow, hangi bağlayıcıların iş verilerine erişebileceğini ve bunları paylaşabileceğini tanımlayan ilkeler oluşturup uygulanmasına olanak sağlar. Verilerin nasıl paylaşılabileceğini tanımlayan bu ilkeler, veri kaybı önleme (DLP) ilkeleri olarak adlandırılır. Örneğin kurumsal uygulamalarda depolanan iş verilerinin Facebook, Twitter uygulamalarında kullanılması istenmeyebilir. Veri Kaybı Önleme ile ilgili kural oluşturmak için “New policy” seçeneği ile devam edilir.

 

Flow_8

 

Şekildeki arayüzde yazılacak kuralın hangi ortamlar için uygulanacağı belirlenir. Yazılan kural “Apply to ALL environments” ile tüm ortamlara, “Apply to ONLY selected environments” ile sadece seçilen ortamlarda, “Apply to ALL environments EXCEPT” ile seçilecek ortam hariç tüm ortamlara uygulanır. “Continue” seçeneği ile devam edilir.

 

Flow_9

 

“Data groups” bölümünde ise Microsoft Flow’da kullanılan bağlayıcılar “Business data only” ve “No business data allowed” olmak üzere kategorize edilir. “Business data only” bölümüne eklenen bağlayıcılar kendi aralarında veri paylaşımı yapabilirken, diğer kategoride yer alan bağlayıcılarla very paylaşımı yapamaz. Şirket politikaları gereği ilgili bağlayıcıların seçilmesinden sonra “Save Policy” ile ilgili kural kaydedilir.

 

Flow_10

 

Microsoft Flow ile ilgili ortam oluşturma, yetkilendirmeler ve very kaybı önleme kurallarının dışında tenant bazlı verilere de erişim sağlanır. Bunun için “Tenant” başlığı altında “User licences” ve “Quotas” seçenekleri yer alır. “User licences” seçeneği bölümünde PowerApps ve Microsoft Flow lisansları ile ilgili bilgileri içeren liste indirilir. Aktif kullanıcı lisansına dair bilgi elde edilir.

 

Flow_11

 

 

 

“Quotas” bölümünde ise çalışan iş akışlarına dair bilgiye sahip olunur. Tenant bazlı iş akışları ile ilgili bilgiler csv formatında indirilebilir.

 

Flow_12

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

OneDrive’da Önemli Klasörleri Koruma

  OneDrive’da Öneml...

OneDrive’ı Geri Yükleme

  OneDrive’ı Geri Y...

OneDrive’da Birlikte Çalışma

  OneDrive’da Bir...

OneDrive’da Klasörleri ya da Dosyaları Bulma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasör Paylaşma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Dosya Paylaşma

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Dosyaların Sürüm Geçmişi

  OneDrive’da Dosya...