Microsoft Forms Uygulamasında Karşıya Dosya Yükleme Özelliği

400
Microsoft Forms Uygulamasında Karşıya Dosya Yükleme Özelliği

Microsoft Forms, kullanıcıların form ve anketler hazırlayabildiği, kullanıcılarla paylaşıldığı ve sonuçların raporlandığı Microsoft 365 uygulamasıdır. Böylelikle günlük iş hayatında kullanıcılar geri bildirim formlarında, eğitimlere ait testleri vb. ihtiyaçlarda Microsoft Forms uygulamasını kullanabilir.

Kullanımı kolay ve sunduğu özellikler ile iş verimliliğine odaklanan Microsoft Forms ile ilgili günden güne yeni özellikler eklenmektedir. Kullanıcı geri bildirimlerine önem veren Microsoft, gelen genel bildirimler sonucu kullanıcılara hazırladıkları formlara dosya yükleme özelliği sunar. Böylelikle kullanıcılar hazırladıkları ilgili dosyaları ekleyebilecek ve eklenen dosyalar raporlanabilecektir. Artık kullanıcılar soruları hazırlarken “Karşıdan Dosya Yükleme” özelliğini seçebilecek ve bu dosyalara SharePoint ve OneDrive İş’ten erişim sağlayacaklardır. Aynı zamanda sorularını hazırlarken yanıtlarda istedikleri yüklenecek dosyaların sayısı ve  boyutunda özelleştirmeler yapabilecektir. Genel ayarlamaların yapılmasının ardından kullanıcılar ilgili soru ile ilgili dosyalarını yüklerler ve yüklenen dosyalara dair raporlar Microsoft Forms üzerinde görüntülenirken, ilgili dosyalara OneDrive ya da SharePoint üzerinden erişim sağlanır.

İlgili “Karşıdan Dosya Yükleme” özelliğini kullanmak için Microsoft Forms uygulaması Microsoft 365 portalında açılır. İlgili forma tıklanır ve soru ekleme kısmında “Karşıdan dosya yükleme” seçeneğine tıklanır.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere bu özelliği kullanırken OneDrive İş içerisinde yeni bir klasör oluşturulacağı ve yanıtlacıların yükledikleri dosyaları bu klasöre yükleyebileceklerini anlatan bir uyarı ve onay görüntülenir. “Evet” seçeneği ile devam edilir.

 

 

Gerekli onaylama işleminden sonra OneDrive İş uygulamasında Microsoft Forms’a ait klasör görüntülenir. Bu klasör içerisinde ilgili soruya ait klasör yer alır.

 

 

Microsoft Forms, içerisinde yer alan forma “Karşıdan Dosya Yükleme” özelliği eklendikten sonra yanıtcıların yükleyecekleri dosyaya dair bilgilendirme yazısı yazılır. Aynı zamanda yüklenecek dosyaların üst sınırları ve dosya boyutları ile ilgili ayarlamalar yapılır.

 

 

İlgili bilgilendirme ve ayarlamalar yapıldıktan sonra ilgili formun ön izlemesinde “Karşıdan Dosya Yükleme” sorusunu yanıtlayıcıların yapılan ayarlar doğrultusunda nasıl görüntüleyeceği kontrol edilebilir.

 

 

Kullanıcılar ilgili formu yanıtladıktan sonra Microsoft Forms’un form yanıtlarının görüntülendiği arayüzde “Karşıdan Dosya Yükleme” sorusu ile ilgili yanıtlar raporlanır. İlgili raporun detaylarına “Diğer Ayrıntılar” bölümünden erişilir.

 

 

“Diğer Ayrıntılar” bölümünde toplam yanıt sayısı, yanıtlayan kullanıcı ve dil bilgileri ve yanıt dosyalarının isimleri görüntülenir. İstenirse ilgili dosyanın üstüne çift tıklanarak yüklenen dosyaların içeriklerine erişim sağlanır. Yüklenen dosyalara klasörde de erişim için ise “Klasörde görüntüle” seçeneğine tıklanır.

 

 

“Klasörde görüntüle” seçeneğine tıklandığında ise kullanıcıların yükledikleri dosyalara OneDrive İş içerisindeki Microsoft Forms dosyasının içerisinden erişilir. Böylelikle yanıtlayıcıların yükledikleri tüm dosyalara OneDrive İş içerisinden erişim sağlanır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin