Yönetici Rolleri Karşılaştırma Özelliği

Yönetici Rolleri Karşılaştırma Özelliği

 

Microsoft 365 yönetim merkezi bilgi teknolojileri (BT) yöneticileri için Microsoft 365 hizmetlerinin yönetildiği ana portaldır. BT yöneticilerinin de Microsoft 365 hizmetlerini yönetirken farklı sorumlulukları söz konusudur. Haliyle farklı yetkilendirmeler yapılmalıdır. Bu noktada Microsoft 365 yönetici roller devreye girer. Microsoft 365 yönetici roller kullanıcılara yönetim merkezindeki verileri görüntüleme ve yetkilendirme tanımlamalarına olanak sunar. Böylelikle kullanıcılara ihtiyaç duydukları erişimi sağlayacak şekilde sınırlı izinler tanımlanır. BT yöneticileri kimi zaman yönetici rollerini tanımlarken gerekli olan en az ayrıcaklı rolün belirlenmesinde ve her BT yöneticisinin ne yapması gerektiğini anlamanın ve doğru rolü bulmanın zorluklarını yaşayabilirler. Kimi zaman ise doğru rolü bulmak yerine tüm yönetim merkezlerindeki tüm yönetim özelliklerine ve çoğu veriye sınırsız erişimi olan Genel Yönetici rolünü tanımlar. Haliyle güvenlik açığının yanı sıra fazla yetkiler tanımlayarak yönetimsel risklerle de karşı karşıya kalır. Microsoft BT yöneticilerinin rol atamasında yardımcı olacak roller karşılaştırma özelliğini Microsoft 365 Yönetim Merkezine ekledi. Rolleri karşılaştırma özelliği ile tek seferde üçe kadar rolün izinleri karşılaştırılır. Rollerin isimleri, açıklamaları ve izinleri ile ilgili tüm detaylar roller karşılaştır ile raporlanır. İlgili karşılaştırma verileri istenirse dışa da aktarılır.

Microsoft 365 yönetici rollerinin karşılaştırılması özelliği için Microsoft 365 Yönetim Merkezindeki “Roller” bölümüne tıklanır. Bu bölümde yönetici roller listelenir. Rollerin isimleri ve açıklamaları yer alır. İstenirse sık kullanılan rol yandaki yıldız simgesine tıklanarak sık kullanılanlara eklenir. Aynı zamanda tek seferde üçe kadar rolün karşılaştırılması için karşılaştırılmak istenen roller seçilir ve “Rolleri karşılaştır” seçeneğine tıklanır.

 

 

“Rolleri karşılaştır” bölümünde ilgili rollerin adları, açıklamaları ve izinleri yer alır. Tablo görüntüsünü andıran arayüzde ilgili roller ve sahip olduğu izinler yeşil renklerle gösterilmiştir. İzinler başlığı altında Microsoft 365 izinleri detaylı olarak maddelendirilir. Böylelikle farklı rolleri karşılaştırarak atamak için en az izin verilen rolü hızlıca bulunur. Belirli izinleri bulmak ve karşılaştırmak için seçili rollerde de arama yapılır.

 

 

“Dışa aktar” seçeneği ile ise ilgili karşılaştırma tablosu .CSV dosyasına aktarılır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin