Microsoft Planner’da Planı Excel’e Aktar Özelliği

238
Planı Excel’e Aktar Özelliği

 

Microsoft 365 kullanıcılara ekip içerisindeki görev yönetimi için Microsoft Planner uygulamasını sunar. “Pano” arayüzünde görevlerin yönetimi, “Grafikler” arayüzündeki görsel grafikler ve filtrelemeler, “Zamanlama” arayüzündeki takvim görünümü gibi birçok özellik ile kullanıcı dostu ve kullanımı kolay bir uygulamadır. Ekip olarak görev atamalarının yapıldığı, takip edildiği ve raporlandığı uçtan uca görev yönetimine odaklanmış bu ürüne yeni bir özellik daha eklendi. Artık Microsoft Planner içerisinde yer alan  planlar Excel’e aktarılabilir. Böylelikle hali hazırdaki grafikler dışında Excel’in yetenekleri kullanılarak da detaylı raporlar hazırlanabilir. Farklı raporlama araçları da ilgili Excel dosyasına bağlanarak ya da belirli otomasyonlar ile entegre edilerek yine görsel grafiklerin de hazırlanması diğer opsiyonlar arasında yer alır. Excel verileri kullanılarak hazırlanan bu raporlar ilgili paydaşlar ile paylaşılarak güncel verilere erişmeleri sağlanır. Bu özelliğin kullanıcılara sağladığı birçok avantaj söz konusudur. Kullanıcılar bu verileri raporlama dışında arşivleme için de kullanabilirler. Tüm plan ayrıntılarını içeren Excel dosyaları merkezi bir yerde saklanabilir akabinde istenirse ilgili plan üzerinde değişiklikler yapılabilir. Hazırlanan raporlar sayesinde analizler yapılabilir. Ek görseller ile ilgili özel raporlar hazırlanabilir. Bir diğer kullanım alanı ise farklı planlar ve planlara ait detaylar birleştirilebilir. Birden fazla planı yöneten ya da aslında entegre çalışan birbirine başlı planların raporlanmasında kullanılabilir. Farklı planların verileri excel ile dışa aktarılır ve sonrasında birleştirilerek raporlar hazırlanmasına olanak sunar. Aynı zamanda farklı planlara ait hazırlanan bu raporlar yetkili kullanıcılar ile de paylaştırılabilir. Firmanın kültürüne ve ihtiyaçlarına göre değişecek bu ve buna benzer birçok senaryolarda “Planı Excel’e aktar” özelliği kullanılabilir.

Görüldüğü gibi Excel’e aktarmak kolay bir işlem olsa da arkada kurgulanan senaryo ile uçtan uca çözümler sunar. Planın Excel’e aktar özelliği için web arayüzünden Planner’a tıklanır. Planner web uygulamasındaki ilgili plan üzerinden “…” işaretine tıklayarak “Planı Excel’e aktar” seçeneğine tıklanır.

 

 

İndirilen dosya içerisinde ilgili plana dair görev kimliği, görev adı, demet adı, ilerleme, öncelik, atanan, oluşturan, oluşturulma tarihi, başlangıç tarihi, son tarih, geciken, tamamlanma, tarafından tamamlanmıştır ve açıklama başlıkları altında detaylı bilgiler yer alır. Sayfanın üstünde, en son bilgilere bakılması adına plan adı, plan kimliği ve dışarı aktarma tarihi yer alır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin