Microsoft Forms’da Çok Dil Desteği

Microsoft Forms’da Çok Dil Desteği

 

Microsoft Forms ile kullanıcılar formlar, anketler ve testleri kolayca düzenleyebilir. Firmalar geri bildirim formları, memnuniyet formaları ya da şirket içerisinde düzenlenen bir etkinlik ile ilgili bilgi toplamak gibi birçok senaryo tasarlanabilirken, eğitim kurumları da sınav hazırlamak ve sınav sonuçlarını ölçmek gibi birçok noktada Microsoft Forms ürününü kullanabilir. Kullanıcı dostu arayüzü ile kullanıcılar ürüne hızlıca deneyimleyebilir ve iş verimliliğini arttıracak tasarımlar yapabilirler. Microsoft 365 içerisindeki diğer ürünlerle entegre çalışabilir. Örneğin Microsoft Forms’da tasarlanan formlar Microsoft Teams üzerinde görüntülenebilir, Power BI ürünü ile sonuçlar raporlanabilir hatta Microsoft Forms ile de çeşitli otomasyonlar yapılabilir. Kullanıcılara sunduğu görsel seçenekleri ve kullanım özellikleri ile iş hayatında kullanılan işlevsel araçlar arasında yerini almıştır. Microsoft bu noktada Microsoft Forms ile ilgili birçok geliştirme yapmaktadır. Geliştirmelerden ve kullanıcılara sunduğu özelliklerden biri de form tasarımcısının sunduğu çoklu dil desteğidir. Çoklu dil desteği sayesinde birden fazla dil sürümü ile ilgili form kullanıcılara tasarlanır. Böylelikle kullanıcılar form tasarımcısının sunduğu herhangi dilde formlarını doldurabilirler. Bu özellik sayesinde Microsoft Forms’da sezgisel tasarımın temel bileşenlerinden biri olan, etkileşim araçlarındaki dil seçme yeteneği sunulmuştur.

Microsoft Forms üzerinde yeni gelen çok dil seçeneği ile form tasarlamak için ilgili form üzerinde “…” bölümündeki “Çok Dilli” seçeneğine tıklanır.

 

 

“Çok Dilli” bölümünde “Birincil dil” ve “Ek dil” seçenekleri yer alır. Birincil olarak kullanılacak dil yer aldığı gidi ek olarak kullanılacak dil eklemek için “Ek dil ekleyin” seçeneğine tıklanır. Tek bir form birincil dil de dahil olmak üzere 11 dili destekleyebilir.

 

 

 

“Ek dil” bölümünden ilgili form için birincil dil dışında eklenecek diller seçilir. Dil adı girilerek ilgili seçim yapılabileceği gibi dil listesinden de seçim yapılabilir. Ek dil seçiminden sonra formun seçilen dilde çevirisi yapılması gerekir. Bunun için ilgili dilin yanındaki kalem simgesine yanı “Dili düzenle” seçeneğine tıklanır.

 

 

 

Ek dil seçeneğinin “Dili düzenle” seçeneğine tıklanması ile birincil dilde yapılmış form görüntülenir ve yapılandırılmış ayarların girdi yazmak adına kutular yer alır. Bu kutulara seçilen ek dildeki çevirileri yazılır. Böylelikle formun ilgili dildeki çevirisi yapılır.

 

 

 

İlgili formda gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından form tasarımcısı “Önizleme” ile formun nasıl göründüğünü görüntüleyebilir. Önizlemede de görüntülendiği üzere kullanıcılara farklı dillerde bir form sunulur. Kullanıcılar sunulan dillerde Microsoft Forms ile tasarlanan formlarını, anketlerini, geri bildirim formlarını vb. tasarımları doldurabilir.

 

 

 

Farklı dillerde sunulan formdaki soruların cevapları ise tek yanıt merkezinde görüntülenir. Bilindiği üzere Microsoft Forms’un en önemli özelliklerinden biri de yanıtları interaktif olarak takip edilmesidir. Farklı dilde sunulan bir formun yanıtları ise tek bir noktada merkezi olarak görüntülenir. Örneğin kullanıcılardan bazıları Türkçe dilinde yanıtlarken bazıları İngilizce dilinde yanıtladıkları sonuçlar arka planda tek merkezden takip edilir. Aynı zamanda kullanıcıların yanıtladıkları dil farklı olsa da seçenek aslında aynı sonucu gösterdiği için “Yanıtlar” bölümündeki sonuçlarda ona göre görüntülenir. İlgili yanıtların raporları Excel’de detaylı olarak görüntülendiğinde ise hangi dilde ilgili sorunun cevaplandığını gösteren “Language” bölümünde görüntülenir. Örnekte de görüldüğü üzere Türkçe ve İngilizce verilen iki yanıt, “Yanıtlar” bölümünde sanki tek dilde yanıtlanmış gibi sonuçların yer aldığı dashboard’larda görüntülenir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin