Microsoft Forms’daki Formları ve Testleri Koleksiyonlarla Yönetme

Microsoft Forms’daki Formları ve Testleri Koleksiyonlarla Yönetme

 

Microsoft Forms kullanıcıların anketler, formlar ve testler hazırlamasına olanak sağlayan dijital platformdur. Microsoft Forms’un kullanıcı dostu arayüzü ile memnuniyet anketi, geri bildirim formları hazırlanabildiği gibi eğitimlerle ilgili testlerde kolayca hazırlanabilir. Oluşturulan formlara seçenekli sorular, metin soruları, değerlendirme, tarih bilgisi girilecek sorular, derecelendirme soruları, likert, karşıya dosya yüklenen sorular gibi birçok seçenek söz konusudur. Hem görsel hem de excel formatında soruların yanıtlarını interaktif olarak görüntülenebilir. Aynı zamanda forms kullanıcılara çok dil desteği, kimlerin doldurabileceği, zorunlu alanlar, yanıt seçenekleri, tema seçenekleri gibi birçok özellikte sunmaktadır. Sunulan bu özelliklerle kullanıcılar etkileyici formlar, testler ve anketler hazırlayabilir.

Microsoft Forms’daki koleksiyon özelliği ile kullanıcılar formlarını ve testlerini kendilerine özel gruplar ve arşivler oluşturabilir. Koleksiyon özelliği temelde kullanıcılarına özel ayarlar ile formların ve testlerin düzenli ve kolay yönetilmesi olanak sağlar. Kullanıcılar belirli koleksiyonlar oluşturduktan sonra mevcut formları ilgili koleksiyona taşıyabilir ya da direkt koleksiyon içerisinde de formlar oluşturabilir. Böylelikle formlarını kendilerine özel sınıflandırmış olurlar bu da formlarında bir düzen oluşturmalarını sağlar.

Koleksiyon oluşturmak için “Formlarım” arayüzünden “Yeni Koleksiyon” seçeneğine tıklanır.

 

 

“Yeni bir koleksiyon oluşturun” arayüzünde ise ilgili koleksiyon adı girilir ve “Oluştur” seçeneği ile devam edilir.

 

 

Oluşturulan koleksiyon “Formlarım” arayüzünde görüntülenir. Kullanıcılar mevcut formlarını sürükle bırak ile ya da herhangi formda “…”ya tıklayıp, “Bir koleksiyona taşı” ile formlarını ya da testlerini ilgili koleksiyona taşıyabilirler.

 

 

Kullanıcılar şekilde de görüldüğü üzere mevcut formu sürükle bırak yöntemi ile de koleksiyonlara taşıyabilirler.

 

 

İlgili koleksiyona tıklandığında içerisinde taşınan formlar görüntülenir. “1” numaralı kalem işaretine tıklandığında ilgili koleksiyonun adı değiştirilebilir. Aynı zamanda koleksiyon içerisinde de formlar ve testler oluşturulabilir. Koleksiyonlar içerisindeki formlarda filtrelemeler yapılabilir ya da formlar liste ya da kutucuklar şeklinde görüntülenebilir.

 

 

Microsoft Forms’daki formları koleksiyondan kaldırmak için ilgili formda “…”ya tıklanır ve “Koleksiyondan kaldır” seçeneği ile ilgili form koleksiyondan kaldırılır.

 

 

“Formlarım” arayüzündeki koleksiyonda “…”ya tıklanarak koleksiyon yeniden adlandırılabilir, kopyalanabilir ya da silinebilir. Böylelikle kullanıcılar koleksiyonlarla formlarını ve testlerini daha kolay ve düzenli yönetebilirler.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin