Microsoft PowerPoint’e Microsoft Forms’daki Formu Ekleme

Microsoft PowerPoint’e Microsoft Forms’daki Formu Ekleme

 

Belgeler günlük iş hayatının vazgeçilmez parçasıdır. Microsoft, Office uygulamaları ile kullanıcılara belgelerin hazırlanmasında ve kullanılmasında ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilecekleri nitelikli uygulama koleksiyonudur. Kullanıcılar ihtiyaçları doğrultusunda ilgili uygulamayı kullanırlar. Örneğin tablolar grafikler hazırlamak için Excel uygulamasını kullanırken, e-postalarını kontrol etmek ve yönetmek için Outlook uygulamasını kullanır. PowerPoint ‘te bu uygulama havuzu içerisinde kullanıcılara uçtan uca sunum deneyimi yaşatan uygulamasıdır. PowerPoint ile kullanıcılar sıfırdan ya da sunulan şablonları kullanarak sunumlar hazırlayabilirler. Sunum hazırlarken resim, video eklemek, geçişler ve animasyonlar eklemek gibi birçok özelliği de kullanıcılara sunar. Microsoft 365 hizmetlerinin içerisinde yer alan Office uygulamaları diğer Microsoft hizmetleri ile entegre çalışır. PowerPoint’te Microsoft 365 uygulamaları ile entegre çalışan uygulamalardandır. Bu entegrasyonun en güzel örneklerden birisi PowerPoint sunuları OneDrive içerisine kaydedilerek, her yerden erişim, paylaşma özelliği ile çalışma imkânı gibi özelliklerin de kullanımını sağlar. Kullanıcılar bu entegrasyonlar ile Microsoft 365 hizmetlerini efektif kullanır ve iş verimliliğini arttırır. PowerPoint’in entegrasyonlarından biri de Microsoft Forms ile yapılan çalışmadır. Kullanıcılar bu özellik ile Microsoft Forms içerisinde hazırlamış oldukları mevcut anket ve testleri direkt sunumlarına ekleyebilirken, PowerPoint içerisinden yeni form ve test oluşturmak için Microsoft Forms’a bağlanıp formu hazırladıktan sonra da sunumlarına ekleyebilirler. Böylelikle sunu sırasında interaktif anket ya da testler yaparak sonuçları analiz ederler. Form ya da test yanıtlayacak kullanıcılar PowerPoint uygulamasını bilgisayarlarından ya da web üzerinden yanıtlayabilir. Bir form eklemek için Microsoft 365’in iş ve eğitim planlarının içerisindeki PowerPoint’in 1807 (Derleme 16.0.10711.20012) veya daha sonraki sürümlerini destekler. PowerPoint web üzerinde form ekleme özelliği kullanılmamaktadır.

Bir sunuma form eklemek için ilgili PowerPoint sunumu açılır. “Ekle” bölümündeki “Forms” seçilir. Kullanıcılar “Ekle” bölümünde “Forms” özelliğini görüntüleyemiyorsa bu özellik kapatılmış olabilir.

 

 

“Forms” başlığı altında yeni form ve test oluşturulabilir veya Microsoft Forms’daki mevcut formlar eklenebilir. Mevcut formlarda düzenlemeler de yapılabilir. Sunuma form eklemek için ilgili formdaki “Ekle” seçeneğine tıklanır.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere ilgili form sunumda görüntülenir. Kullanıcılar ilgili formları doldurarak gerekli sonuçları hızlı şekilde analiz edebilirler.

 

 

Kullanıcılar PowerPoint’e form ekleyemiyorlarsa PowerPoint ayarlarından web eklentisinin devre dışı bırakılıp bırakılmadığı kontrol edilmelidir. Web eklentilerini kontrol etmek için PowerPoint’teki “Dosyalar” bölümündeki “Seçenekler”e tıklanır. Buradaki “Güven Merkezi” bölümündeki “Güven Merkezi Ayarları”na tıklanır. Güven Merkezi arayüzünde “Güvenilen Eklenti Katalogları” arayüzündeki “Güvenilen Web Eklentisi Katalogları” başlığı altındaki seçeneklerin işaretli olmaması gerekir.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin