Microsoft Stream

Video, lokasyon sınırı tanımaksızın ve dijital etkileşimlerde kullanılan, insanların birbirine bağlandığı, iletişim kurduğu en güçlü yollardan biridir. Birkaç saniye içinde canlı veya isteğe bağlı olarak yüklemek ve paylaşmak için sayısız platformlar vardır. İnternetteki en çok tüketilen ve paylaşılan içerik türlerinden biri olan video, giderek kişisel yaşamlarımızın önemli parçası haline gelmiştir. Videoların aynı zamanda iş yerlerinde de günlük hayatlardaki kullanılması için Microsoft tarafından teknolojiler sunulmaktadır.

Microsoft, işyerlerindeki videolara erişimi ve keşfedilmesini sağlayan yeni iş video hizmeti olan Microsoft Stream ücretsiz önizlemesini Temmuz ayında piyasaya sunmuştur. Microsoft Stream teknolojisini için firma e-posta adresine sahip herkes önizleme için saniyeler içinde kaydolabilir ve kuruluşlarında video yüklemek, paylaşmak ve etiketlemek için başlayabilir. Video depolama ve güvenliğini yönetme unsurunu göz önünde bulundurarak, Microsoft Stream, kuruluşların ve çalışanlarının video ile daha kolay iletişim kurmalarına ve ortak çalışmasına olanak tanır.

Microsoft temelde iş uygulamalarına yönelik yeni yaklaşımlar geliştirmeyi ve engelleri kaldırmayı, yeniliği teşvik etmeyi ve sonuçta firmalardaki herkesin iş hayatını daha iyi hale getirmeyi hedeflemektedir. Microsoft Stream, firmalardaki kullanıcıların işyerinde daha verimli çalışma elde etmek için video gücünden yararlanmalarını sağlayarak bu vizyon üzerine kurulmuştur.

Microsoft Stream

 

Microsoft_Stream

 

Microsoft Stream, firmalarda video yönetimi ve paylaşımı kolay, işbirliğine dayalı ve sosyal hale getiren aşağıdaki özellikleri ve yetenekleri sunmaktadır:
• Saniyeler için de kayıt olun: Kolay kayıt ve kredi kartı gereksinimleri olmaksızın beş saniyede Microsoft Stream’a başlayın.
• Videonuzu kolayca yükleyin ve düzenleyin: Kolay sürükle bırak yetenekleriyle, videolarınızı yükleyin ve bir kanalı başlatarak veya takım, grup, konu vb. temelli bir kanala oluşturarak onları düzenleyin.
• İlgili içeriği keşfetme: Machine Learning ile güçlendirilmiş “trend” videoların yanı sıra hashtag, en çok beğenilen videolar ve diğer önemli arama terimleriyle arama yoluyla geliştirilmiş içerik bulma.
• Her yerde, herhangi bir cihazda, istediğiniz zaman izleyin: Microsoft Stream’daki videoları tüm cihazlarınızda istediğiniz zaman ve her yerden görüntüleyin.
• Güvenli video yönetimi: Kuruluşunuzdaki paylaşım oranını ve hangi kanallara göre belirleyerek videonuzun içeriğini kimin izlediğini yönetin. Güvenli uygulama erişimi, hassas kurumsal içeriği korumak için kimlik yönetim sistemlerinde kullanılan Azure Active Directory tarafından etkinleştirilir.
• Önemli olanı izleyin: Microsoft Stream ana sayfanızda istediğiniz içeriği görmek için kanalları takip edin.
• İçerikle etkileşimde bulunun: E-posta yoluyla paylaşarak videolarınızı sosyalleştirin, sık kullanılanlarınızı “Beğen” yapın ve videolarınızı kuruluşunuzdaki web sayfalarına entegre edin.

Pek çok Microsoft müşterisi, firmalarında video deneyimini “Office 365 Video” kullanarak zaten başlamıştır. Microsoft Stream, Office 365 Video’nun öğrenme ve başarısı üzerine kurulu ve zamanla iki deneyim birleşecek ve Stream, Office 365’te fiilen video deneyimi haline gelecektir. Microsoft Stream’ın önizlemesinde, Office 365 Video’da herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Office 365 Video’yu iki yıldan fazladır firmaların hayatında yer almakta olup, firmalar tarafından Office 365 Video’nun başalı ve benimsendiği gözlemenmiştir. Microsoft Stream’in piyasaya sürülmesi ile, videoları iş akışlarıyla bütünleştirme yeteneği gibi Office 365 müşterilerinin değişen gereksinimlerini karşılayan yeni yenilikler sunacaktır. Kısaca Office 365 Video ve Stream, Office 365 Video ile bugün mevcut olan aynı özellikleri, BT denetimlerini, uyumluluğu ve entegrasyonları (Delve, SharePoint Ev, Kurumsal Arama, vb.) getirilebilindiği anda buluşacak birleştirilmiş iş video çözümüdür.

Videoların, günümüzde kullandığımız tüm çözümlerde ana içerik türü olduğunu gözlemlenmiştir.. Microsoft Stream’ın evrim geçirmesini aşağıdaki özelliklerin yer alması hedeflenmiştir:
• Kurumsal yayını sorunsuz bir şekilde sunun: Firmaların iletişim kurma ve bağlanma biçiminin giderek canlı video aracılığı olması ve Microsoft Stream portalının hem canlı hem de videonun talep edildiği yer olması gerektiği hedeflenmiştir.
• Akıllı video arama: Videonun gerçek gücünün, video içinde arama yapılması hedeflenmektedir. Sesli transkripsiyon ve yüz tanıma gibi özelliklerden yararlanarak, çalışanların alakalı içeriği daha hızlı bulmalarını sağlamak yani akıllı arama yeteneği kazandırmak hedeflenmiştir.
• Video uygulamalarını iş uygulamalarınızdan ve iş akışlarınızdan bir parça haline getirin: Microsoft Stream, PowerApps, Microsoft Flow, SharePoint ve diğer iş dünyası uygulamaları gibi diğer iş uygulamalarıyla bütünleştirebilme olanağı sayesinde, uygulamalar genelinde zengin video kalitesinden yararlanma fırsatı ilerleyen günlerde sunacaktır.
• BT yönetim yetenekleri: İçeriğe ve içeriğin dahili içeriğe yönetilmesinde BT kritik sole sahiptir. BT’nin, kanal ve video erişimini verme ve atama, içeriği kaldırma ve izleme ve organizasyonda belirli gruplara göre görüntülenebilirliği ve yetkilendirile bildiği yönetimsel yetenekler kazandırmak yine hedefler arasındadır.
• Microsoft Stream App Ekosistemi: İş ortaklarının Microsoft Stream deneyimlerini bir üst düzeye taşıması hedeflenmektedir. Microsoft Stream API’leri kullanarak iş ortakları, özel uygulamalar oluşturabilir ve Microsoft marketplace’de yer alan AppSource uygulamasında kullanılabilir hale gelecektir.

 

 

Referans: https://blogs.microsoft.com/blog/2016/07/18/introducing-microsoft-stream-the-secure-destination-to-manage-and-share-videos-for-businesses-of-all-sizes/#sm.00000xs0adihqwcveshfi2rq91cbn

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin