Microsoft Teams ile Konuk Kullanıcı Üyeliklerinin Yönetimi

110
Microsoft Teams ile Konuk Kullanıcı Üyeliklerinin Yönetimi

 

Microsoft Teams kullanıcılara iş hayatlarında iletişim kurabilecekleri, görüntülü görüşmeler yapabilecekleri, belgelerini saklayabilecekleri ve yönetebilecekleri, ekip olarak çalışabilecekleri, farklı uygulamaları entegre ederek kullanabilecekleri ve buna benzer iş birliği ve verimliliği arttıracak özellikleri sunar. Günümüz iş hayatını göz önünde bulundurduğumuzda Microsoft Teams ile kullanıcılar merkezi bir platformdan birçok fonksiyonları kullanabilir.

Ekip çalışması iş hayatında birçok noktada verimlilik açısından kritik öneme sahiptir. Microsoft Teams kullanıcılara ekip olarak çalışma platformu da sunmaktadır. Proje bazlı ya da departman bazlı belirli işleri ekip olarak yürütmeniz gerekebilir. Bu noktada proje ile ilgili sohbetler edebilir, belgeleri saklayabilir, toplantılar yapabilir, farklı kullanılan uygulamaları entegre ederek kullanılmasına olanak sağlar. Bu ve buna benzer birçok özellik ile işbirliği içerisinde çalışma noktasında kullanıcılara uçtan uca deneyim sunar.

Kimi zaman farklı firmalar ile de yürütülen işler söz konusu olur. Bu noktada farklı firmaların Microsoft Teams gibi Microsoft 365 hizmetlerine kullanıcılar konuk kullanıcı olarak eklenebilir. Kullanıcılar konuk kullanıcı olarak eklendiklerinde e-posta bildirimi almanın yanı sıra Teams aracılığı ile konuk olarak eklendikleri üyeliklerini yönetebilir.

Microsoft Teams, kullanıcıların farklı firmalardaki konuk üyelikleri yönetebildikleri seçenekler sunar. Teams uygulamasının sağ üst bölümünde yer alan profilin altındaki “Hesabı yönet” seçeneğine tıklandığında “Hesaplar” bölümünde konuk üyelikler görüntülenir. İlgili konuk üyeliğin yanındaki “…”ya tıklanır ve burada konuk kullanıcı olarak eklendikten sonra kullanıcıların kabul ya da ret edeceği seçenekler görüntülenir. Böylelikle kullanıcılar konuk üyelikleri kabul eder ve firma kaynaklarına yetkileri doğrultusunda erişir ya da konuk üyeliği reddeder. Böylelikle konuk üyelikler ile ilgili davetleri Teams’den yönetebilirler.

 

 

Kullanıcılar konuk kullanıcı olarak eklendiklerinde aynı zamanda e-posta bildirimi de alırlar. Konuk üyelikleri kabul etmeleri için öncelikle oturum açma, isim, e-posta adresi ve fotoğrafı okuma izinlerini de kabul etmeleri gerekir. Gerekli izinler verildikten sonra kullanıcı ilgili firmanın platformuna konuk kullanıcı olarak erişim sağlar.

 

 

Microsoft Teams “Hesabı yönet” bölümünde kullanıcı üyelikleri ile ilgili davetleri kabul ya da reddetme işlemlerini yanı sıra konuk üyelikleri ile ilgili bildirimleri kapatabilir ya da kuruluştan ayrılabilir. Nadir kullanılan konuk üyelikleri gizlenebilirler. İstenildiği durumda yeniden gösterilebilir. “Kuruluştan ayrıl” seçeneği ile kullanıcıların konuk üyelileri ilgili firmadan kaldırılır.

 

 

“Kuruluştan ayrıl” seçeneğine tıklandığından kullanıcıların ilgili kuruluştan ayrıldıktan sonra ilişkili Microsoft 365 gruplarına ve kuruluş üyesi olarak kullanılan uygulamalara erişemediklerine dair bilgi paylaşılıp onay ekranı görüntülenir. “Kuruluştan ayrıl” seçeneği ile devam edilir.

 

 

Kullanıcılar Microsoft 365 portallarındaki “Hesabım” bölümünden ait oldukları kuruluşları görüntüler ve isterlerse “Kuruluştan ayrıl” seçeneği ile konuk olarak üye oldukları firmadan ayrılırlar.

 

 

Kullanıcılar kuruluştan ayrıldıktan sonra aşağıdaki gibi e-posta bildirimi alırlar. Kuruluştan ayrılma aynı zamanda ilgili kullanıcı için Azure B2B işbirliğinin de bitmesidir ve kaynaklara erişimin sonlanmasıdır.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin