Office 365 Dashboard Paneli

110

Office 365 Admin Center’da kullanıcıyı ilk karşılayan “Dashboard” arayüzüdür. Office 365’in hizmetlerine ait yönetimsel araçlara hızlı erişim sağlayan ve kullanılan hizmetler hakkında bilgiler veren ekrandır. Bir nevi Office 365 uygulamasına ait hizmetlerin sağlıklı çalışıp çalışmadığına dair özet ekranıdır. “Pano” ekranı Office 365 yöneticine kolaylık sağlamak ile beraber, çıkabilecek sorunlar hakkında da hızlı aksiyon almasına olanak sağlayan bir ekrandır.

Şekilde de görüldüğü üzere “Dashboard” bölümünde “Service Health”, “Service Request”, “Message Center”, “Included Services” gibi başlıklar yer almaktadır. Office 365 Admin Center arayüzünde IT çalışanlarının yaşayabilecek sıkıntılarla ilgili Microsoft tarafından destek alabilecekleri “case”ler açabilecekleri ve daha sonrasından Microsoft mühendisleri tarafından bağlanılarak ilgili sorunun çözülme işleminin gerçekleştirilebileceği bir arayüz bulunmaktadır. Açılan bu case’lere ait bilgilere “Service requests” başlığı altından erişilecektir. “Message Center” başlığı Office 365 ile ilgili gelen yenilikler ya da alınan aksiyonlara dair kullanıcıları bilgilendiren iletilerin gözlemlendiği yerdir. Her iletiye ait detayların gözlemlenebileceği “Details” bölümü de bu arayüzde yer almaktadır. Office 365’e gelen yeniliklerin ya da arka planda Office 365 ile ilgili alınan aksiyonların aktif olarak kullanılması için bazı eylemlerin alınması gerekebilir. “Action required” başlığı altında kullanıcıların alması gereken bu aksiyonlar yer almaktadır. “Included Services” bölümünde ise Office 365 servislerinden biri olan ve varsayılanda pasif gelen Yammer Enterprise servisinin aktif edilme işlemi gerçekleştirilir.

1

“Services Health” başlığı altında Office 365’in sağladığı hizmetlere dair sağlık durumları gözlemlenmektedir. Zaman zaman Office 365 mühendisleri çeşilti hizmetlerde çalışmalar yapmaktadırlar. Haliyle bu arayüzde bu hizmetlere durum bilgileri hakkında bilgi sahibi olunur. Hizmet durumları ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilmek için “View details and history” başlığı altından erişilecektir.

 

“View details and history” başlığı ile devam edildiği takdirde Office 365 hizmetlerine dair son bir haftadaki durumlarına ait bilgilere ulaşılabilinir. Servislerin normal çalışıp çalışömadığına dair, interrupt durumunun oluşup oluşmadığına dair, servislerin restore durumları gibi detaylı bilgilerinin alındığı arayüzdür. İstenilmesi durumunda “View history for past 30 days” başlığı altından son bir aydaki durumu öğrenilebilinmektedir.

2

 

Kısaca “Dashboard” ekranı Office 365 hizmetlerinin sağlık durumlarının gözlemlendiği monitor edildiği arayüzdür.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin