Ana Sayfa Genel Office 365 Ex...

Office 365 Exchange Online Mail Contact

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Mail kontaktları Office 365 platformunda anlaşılması basit bir konsept olup, Active Directory’de yer alan kontaktlar gibidir. Mail kontaktları, Office 365’de kullanıcı hesabı değildir ve log on olamazlar Fakat kontaktlar global adres defterlernde gözlemlenmek ile beraber mail-enable security grubuna, distribution grubuna ve dynamic distribution gruplarına eklenebilirler. Fakat Office 365 Admin Center’da yer alan security grubuna üye olamazlar. Kontaktlar firma hiyerarşilerinde kullanılan ve yönetilebilen nesnelerdir. Oluşturulan bu nesneler aynı zamanda ilgili mail yönlendirme kurallarında da interektif kullanılmaktadır.

Şekilde de görüldüğü üzere Exchange Admin Center bölümünde yer alan “Receipents” başlığında ilgili kontaktlar oluşturulur. Bunun için “+” işaretinin seçilmesi ile “Mail contact” ile devam edilir.

con1

Kontakt oluşturmak için şekildeki arayüz doldurulmalıdır. Burada girilmesi zorunlu olan alanlar * ile belirtilmiştir. Firma dışındaki mail adreslerinin kullanılması için tasarlanan mail kontakt için external adresinin doğru girilmesi önemlidir.

con2

Oluşturulan kontakt Active Directory’deki nesne gibidir. Bunu kontaktın özellikler kısmında girdiğimizde de gözlemleyebiliriz. Özellikler kısmına girildiğinde Active Directory kullanıcı bilgileri kısmında yer alan bazı özelliklerin burada da görüntülenebilecektir.

con3

 

 

Mail Kontakt ile ilgili Örnek Powershell Komutları

Yeni kontakt oluşturulmak için kullanılması gereken powershell komut örneği aşağıda yer almaktadır.

New-MailContact -Name “Ekim Algıç” -ExternalEmailAddress “ekim.algic@xyz.com” -OrganizationalUnit “IT”

Kontakt üzerinde değişiklikler yapılması istenilmesi durumunda kullanılması gereken komut şablonu “Set-Contact” olacaktır. Aşağıda örnek komut dizini bulunmaktadır.

Aşağıdaki örnekte “Ekim Algıç” ile ilgili düzenleme işlemi yapılmıştır.

Set-Contact “Ekim Algıç” -Company Peakup -Manager “Ezgi”

Aşağıdaki örnekte ise Departmanı IT olan kullanıcıların yöneticisi Ezgi olarak düzenlenmiştir.

Get-Contact -Filter “Department -eq ‘IT’” | Set-MailContact –Manager “Ezgi”

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

OneDrive’da Önemli Klasörleri Koruma

  OneDrive’da Öneml...

OneDrive’ı Geri Yükleme

  OneDrive’ı Geri Y...

OneDrive’da Birlikte Çalışma

  OneDrive’da Bir...

OneDrive’da Klasörleri ya da Dosyaları Bulma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasör Paylaşma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Dosya Paylaşma

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Dosyaların Sürüm Geçmişi

  OneDrive’da Dosya...