Office 365 Güvenlik ve Uyumluluk | Tehdit Yönetimi

İstenmeyen Posta Önleme – Part 1

Office 365’in sunduğu hizmetlerden Exchange Online sayesinde kullanıcılar yüksek boyutlu mail kutularına sahip olurlar. Bunun yanı sıra BT ekiplerinin mailler ile ilgili çeşitli güvenlik çözümlerine sahiptir ki bunların başında Exchange Online Protection gelmektedir. Exchange Online Protection ile sağlanan özelliklerden birisi istenmeyen postaların önlenmesidir. Office 365 veya Exchange Online Protection (EOP) hizmeti ile birden fazla istenmeyen posta filtresi eklenebilir, mailler ilk geldiği anda EOP ile bu filtrelerden, kurallardan geçer ve kullanıcılara iletilir. Office 365’te istenmeyen postaların önlenmesine ile ilgili BT ekipleri şirket politikalarına özgü kurallar oluşturarak postaların filtrelenmesini sağlar. İstenmeyen posta kutularının özellikleri, izin ya da engellenen mail adreslerinin belirlenmesi, istenmeyen posta kutularında alınacak aksiyonların belirlenmesi gibi birçok ayar yapılır. Office 365 varsayılanda belirli ayarların bulunduğu istenmeyen posta önleme kuralına sahiptir. BT ekipleri varsayılan kuralda değişiklikler yapabildiği gibi, özel kurallar da oluşturabilir.

İstenmeyen postalar ile ilgili ayarlar Office 365 Güvenlik ve Uyumluluk Merkezi’ndeki “Tehdit Yönetimi” başlığı altından yapılandırılır. “İlke” bölümündeki “İstenmeyen posta önleme” arayüzünden spam ya da istenmeyen mailler ile ilgili kurallar yazılabilir.

 

İlke-1

 

“istenmeyen posta önleme ayarları” arayüzünde iki ana başlık bulunur: Standart ve Özel. Standart başlığı altında Office 365 varsayılanda sunduğu ayarlar ve engellenen ya da izin verilen mail kutularının ile ilgili filtrelemelerin yapılacağı ayarlar yer alır. Standart ayarlar bölümünde “Standart”, “İzin verilenler listeleri”, “Engellenenler listeleri” başlıkları yer alır.

 

İlke-2

 

“Standart” başlığı altında Office 365 ile ilgili varsayılan ayarlar yer alır. Bu ayarlar “Özel” başlığı altından değiştirilir. Aynı zamanda bu arayüzde “Standart ayarlar” açılır ya da kapatılır. Varsayılanda istenmeyen posta kutuları gereksiz e-postasına taşınır, toplu gönderilen e-postalar istenmeyen posta olarak işaretlenir, toplu işlem eşiği 7 olarak belirlenmesi ve gereksiz klasörüne taşınması, NDR geri yansımasını istenmeyen posta olarak işaretlenmesinin kapalı olması, güvenlik ipuçlarının açık olması ve de kimlik avı postalarının karantinaya taşınması ayarları vardır.

 

İlke-3

 

“İzin verilenler listeleri” bölümünde belirli gönderene posta adreslerine ya da belirlenen etki alanlarından gelen postaların teslim edilmesi sağlanır. “Gönderene izin ver” ya da “Etki alanına izin ver” bölümlerinde yer alan “Düzenle” seçeneği ile istenilen posta kutularına ya da etki alanlarına izin verilir.

 

İlke-4

 

“Etki alanına izin ver” deki “Düzenle” seçeneğine tıklandığında şekildeki arayüz yer alır. “İzin verilen etki alanları listesi” bölümüne etki alanları girilir. Böylelikle bu etki alanlarından gelen maillere izin verilir. “Gönderene izin ver” deki “Düzenle” seçeneğine tıklandığında ise izin verilen mail adresleri belirlenir. Böylelikle hem mail adresi bazında hem de etki alanı bazında maillere izin verilir.

 

İlke-5

 

“Engellenenler listeleri” başlığı altında ise istenmeyen etki alanları veya gönderen mail adresleri belirlenir. Böylelikle belirli etki alanlarından ya da gönderen mail adreslerinden istenilmeyen posta adresleri engellenir. “Göndereni engelle” ya da “Etki alanını engelle” bölümlerinde yer alan “Düzenle” seçeneği ile gönderen mail adresleri ya da etki alanları eklenir ve bu adreslerden gelen mailler engellenir.

 

İlke-6

 

“Etki alanını engelle” deki “Düzenle” seçeneğine tıklandığında şekildeki arayüz yer alır. “Engellenen etki alanları listesi” bölümüne etki alanları girilir. Böylelikle bu etki alanlarından gelen mailler engellenir. “Göndereni engelle” deki “Düzenle” seçeneğine tıklandığında ise engellenen mail adresleri belirlenir. Böylelikle hem mail adresi bazında hem de etki alanı bazında mailler engellenir.

 

İlke-7

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin