Office 365 Import Servisi – Part 1

Exchange Online, Office 365 ile gelen önemli servislerden biridir. Sunmuş olduğu birçok özellik firmalar mail alt yapılarını Exchange Online ortamına taşımaktadır. Exchange, IMAP, POP3 temelli çalışan birçok mail alt yapısı kolay ve kesintisiz Office 365 ortamına taşınmaktadır. Kullanıcıların mail kutuları kadar arşiv verileri de bulunmaktadır. Exchange Online’ın sunmuş olduğu yüksek mail kutusu ve arşiv boyutları sayesinde kullanıcılar arşiv maillerini Exchange Online’a taşır.

Firmalar gerek POP3 alt yapılarındaki PST dosyalarını gerekse de arşiv maillerini Office 365 ortamına aktarmak için Office 365 Import Servisini kullanabilir. Office 365 Import Servisi, kullanıcıların PST dosyalarının merkezi bir yerden Exchange Online’daki mail kutularına ya da Online Arşiv kutularına aktarılmasını sağlar. Böylelikle yüksek boyutlu arşiv maillerinin merkezi yerden ve basit birkaç adımla Exchange Online ortamına aktarılır.

PST dosyalarının Office 365 Import Servisi ile Exchange Online ortamına aktarılma işlemi aşağıdaki adımlar ile gerçekleştirilir:

  • PST dosyaları dosya sunucusu gibi merkezi bir yerde depolanır.
  • Office 365 Import Servisinin sunduğu Azure Storage ortamına PST dosyaları yüklenir.
  • PST dosyalarının aktarılacağı mail kutusu ya da online arşiv dosyasının eşleşeceği eşleme dosyası olan CSV dosyası hazırlanır.
  • PST dosyalarının yüklenmesi ve CSV dosyasının hazırlanmasının ardından ilgili mail kutularına ya da online arşiv kutularına maillerin aktarılması sağlanır.

 

Firmalar PST dosyalarını kullanıcı bazlı kullanıcı bilgisayarlarında sakladıkları gibi, Symantec Enterprise Vault gibi ürünler ile kurumsal arşiv çözümleri kullanarak arşiv maillerini depolar. Kurumsal arşiv çözümlerindeki verilerin Office 365 ortamına aktarılması için 3rd party uygulamalar kullanılabildiği gibi, uygulamalardan arşiv mailleri PST dosyası olarak dışa aktarabilir. Dışa aktardıkları ya da bilgisayar lokallerinde tutulan PST dosyalarını merkezi bir yerde toplayarak Exchange Online ortamına aktarılır.

PST dosyalarının merkezi bir yerde toplanmasının ardından Office 365 Import Servisine toplu yüklenmesi gerekir. Bu işlem için farklı yöntem söz konusudur:

Network Upload: Network Upload ilePST dosyalarının geçici sunulan Azure Storage ortamına network üzerinden yüklenmesi sağlanır. Bunun için AzCopy.exe aracı kullanılır. PST dosyalarının Office 365 Import Servisi ile sunulan geçici Azure Storage ortamına ağ üzerinden aktarılma hızı ve süresi network upload hızına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Drive Shipping: Drive ShippingilePST dosyalarının Bitlocker ile şifrelenmiş olan sabit sürücüye kopyalanır ve ilgili sürücü fiziksel olarak Microsoft’a gönderilir. Sabit sürücülere WAImportExport.exe aracı ile PST dosyaları kopyalanır ve gönderilir. Microsoft tarafından alınan sabit sürücü, Office 365 Import Servisi ile gelen geçici Azure Storage ortamına yüklenir.

PST dosyalarının yüklenmesinin ardından, PST dosyalarının ilgili mail kutularına ya da online arşiv kutularına içe aktarılma işlemi gerçekleştirilir. Hangi PST dosyasının hangi mail kutusuna ya da online arşiv kutusuna aktarılacağı ile ilgili CSV dosyası hazırlanır. Hazırlanan CSV dosyasına göre Office 365 portalından içeri aktarma işlemi ile ilgili ayarlar yapılandırılır.

 

PST Import-0

Office 365 Import Servisi için Yetkilendirme

Office 365 Import Servisine, Office 365 portalındaki “Güvenlik ve Uyumluluk” arayüzünden erişim sağlanır. “Veri yönetimi” başlığındaki “İçe aktar” bölümünden gerekli işlemler yapılacaktır. Ancak Office 365 Import Servisi için, içe aktarma işleri oluşturmak için Exchange Online’da “İçeri veya Dışarı Aktarma” rolüne sahip kullanıcı ile oturum açmak gerekir. Aksi takdirde şekilde de görüldüğü üzere kullanıcıları hata mesajı karşılayacaktır.

 

PST Import-1

 

Exchange Online “İçeri ve Dışarı Aktarma” rolünün atanması hali hazırdaki bir gruba yapılabileceği gibi, yeni grup oluşturarak da ilgili rolün ataması ve kullanıcıların gruba üye edilmesi sağlanabilir. Bu işlem Office 365 portalındaki Exchange Yönetim Merkezindeki, “İzinler” bölümündeki “Yönetici Rolleri” bölümünden yapılır.

 

 

 

PST Import-2

 

 

 

 
https://support.office.com/en-us/article/overview-of-importing-your-organization-s-pst-files-to-office-365-ba688e0a-0fcb-4bd7-8e57-2b669564ea84#ID0EABAAA=How_it_works

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin