Office 365 Import Servisi – Part 4

Office 365 Import Servisi İçeri Aktarma

Gerekli PST dosyalarının yüklenmesi ve eşleme dosyasının hazırlanmasının ardından Office 365 panelinden içeri aktarma işlemine devam edilir.

“Veri içeri aktar” seçeneğinde PST dosyalarının yüklenmesi için gerekli olan SAS URL linkine erişilir ve AzCopy aracı indirilir. Bu bilgiler doğrultusunda PST dosyaları Azure Storage’e yüklenir. Akabinde “Dosyalarımı karşıya yükledim” seçeneği işaretlenir. Eşleşme için gerekli olan CSV dosyasının da hazırlanmasının ardından “Eşleme dosyasına erişime sahibim” seçeneği işaretlenir. “İleri” seçeneği ile devam edilir.

 

PST Import-19

 

“Eşleme dosyasını seçin” arayüzünde hazırlanan CSV dosyası gösterilir. Bunun için “Eşleme dosyasını seçin” ile devam edilir. Gerekli CSV dosyasının gösterilmesinin ardından “Doğrula” seçeneği ile CSV’nin uygun olup olmadığı doğrulanır.

 

PST Import-20

 

CSV dosyası için gerekli doğrulama işlemi başarı ile gerçekleştirilir. “Kaydet” ile devam edilir.

 

PST Import-21

 

Gerekli ayarların yapılmasının ardından içeri aktarma işi başarılı şekilde oluşturulur. İçeri aktarma işinin hazırlanması beklenir.

 

PST Import-22

 

Şekilde de görüldüğü üzere oluşturulan içeri aktarma işinin durum bilgisi “Çözümleme sürüyor” olarak devam etmektedir. Gerekli çözümleme işleminin yapılmasının ardından içeri aktarma işlemi yapılan ayarlarla tetiklenecektir.

 

PST Import-23

 

Bir süre beklendikten sonra içeri aktarma işinin çözümleme işlemi tamamlanır. “İlerleme Durumu” bölümünde ise veriler Office 365’e aktarılmaya hazır olduğu gözlemlenir. “Office 365’e aktarılmaya hazır” ile aktarılan PST dosyaların ilgili CSV dosyasındaki veriler doğrultusunda içeri aktarılması gerçekleştirilir.

 

PST Import-24

 

Oluşturulan içeri aktarma işinin Office 365’e aktarılması ile ilgili detaylar şekildeki arayüzde görüntülenir. “Office 365’e aktar” ile içeri aktarma işlemi ile ilgili ayarlar yapılır. İstenilirse “İşi sil” ile ilgili içeri aktarma işi silinir.

 

PST Import-25

 

“Office 365’e aktar” seçeneği ile devam edildiğinde aşağıdaki arayüz kullanıcıları karşılar. Bu arayüzde kullanıcılar ilgili PST dosyalarında filtrelemeler yapabilirler. Bunun için “Evet, içeri aktarmadan önce filtrelemek istiyorum” ile devam edilir. PST dosyasında herhangi filtreleme yapılmayacak ise “Hayır, her şeyi içeri aktarmak istiyorum” seçeneği ile devam edilir. Filtreleme seçeneklerini görüntülemek için “Evet, içeri aktarmadan önce filtrelemek istiyorum” seçeneği ile devam edilir.

 

PST Import-26

 

PST dosyası ile ilgili veri miktarının gösteren grafik yer alır. Kullanıcı isterse 1 yıldan eski ya da “Diğer filtreleme seçenekleri” ile detaylı filtrelemeler yapar.

 

PST Import-27

 

“Diğer filtreleme seçenekleri” ile devam edildiğinde ilgili PST dosyası ile ilgili yaş, tür, kullanıcılar bilgileri yer alır. Bu bilgiler doğrultusundan ilgili PST dosyalarında filtrelemeler yapılır. Bu filtreler doğrultusunda mailler içeri aktarılır.

 

PST Import-28

 

İlgili filtreler yapıldıktan sonra “Filtre ayarlarınızı gözden geçirin” ile arayüzü görüntülenir. Kullanıcılar isterlerse filtreleri düzenleyebilir. Gerekli filtreleme ayarlarından sonra “Verileri içeri aktar” ile devam edilir.

 

PST Import-29

 

Filtreleme yapılmak istenmediği ve tüm verinin aktarılması durumunda ise “İçeri aktarmadan önce verilerinizi filtreleyip isteyip istemediğinize karar verin” arayüzünde “Hayır, her şeyi içeri aktarmak istiyorum.” Seçeneği ile devam edilir.

 

PST Import-30

 

Filtreleme olmadan aktarılacak olan verinin boyutu görüntülenmektedir. Gerekli ayarların yapılmasının ardından “Verileri içeri aktar” ile devam edilir.

 

PST Import-31

 

Aktarma işlemi başarılı şekilde başlatılmış olur.

 

PST Import-32

 

İçeri aktarma işine tıklandığında içeri aktarma ile ilgili durum bilgisi görüntülenir. Yüzde kaçının tamamlandığı, aktarılan öğeler, atlanan öğeler gibi birçok detaya erişim sağlanır. Böylelikle ilgili aktarım ile ilgili detaylar görüntülenir.

 

PST Import-33

 

PST içe aktarma işleminin ardından maillerin ilgili kullanıcının mail kutusuna geldiği gözlemlenir.

 

PST Import-34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin