Office 365 Kullanıcıların Lisans, Senkronizasyon, Posta Türü Analizi

Office 365 sunduğu hizmetler ve stabil çalışması ile firmaların tercih etmelerinin başında gelmektedir. Piyasada önemli yere sahip olan Office 365 hizmetlerinin de yönetilmesi IT çalışanları tarafından yapılmakta olup, gerek GUI arayüzünden gerekse de PowerShell komutları ile yönetimi sağlamaktadır. PowerShell komutları birçok noktada IT çalışanlarının yönetim süreçlerini otomatize edebilmektedir. Haliyle IT sektöründe büyük önem taşımaktadır.

Office 365 tarafındaki lisanların ve kullanıcılar senkronizyon durumunun kontrolleri kimi zaman IT çalışanları için takip etmeleri gereken süreçlerden biridir. Bu işlemi yapabilmek için technet gallery’de yazılmış script bulunmaktadır. Bu script firmadaki tüm MSOLUsers detaylarının görüntülenebildiği durumlarda kullanılmaktadır. İlgili komutun çalıştırılmasının ardından kullanıcı bazlı detayların yer aldığı rapor çıktı olarak elde edilecektir. Oluşturulan raporda lisanslama, senkronizasyon durumu, kullanıcıya ait posta kutusunun türü gözlemlenmektedir.

Örneği IT çalışanı olarak her kullanıcıya verilen lisans ayrıntılarını, hizmet durumlarını, her kullanıcının hangi tür posta kutusu ile ilişkinlendirildiği, eşitleme durumu gibi detaylara ihtiyacınız olması durumunda bu script kullanılabilir.

Gereksinimleri arasında Windows PowerShell’in yüklü olması ve yönetici olarak çalıştırılması gerekmektedir. Exchange Online’a bağlanmak için “Organization Management” ya da Global Administrator yetkisine sahip kullanıcı yetkisi gerekmektedir.

Ön gereksinimlerin sağlanmasının ardından Windows PowerShell yönetici olarak çalıştırmalıdır. Akabinde ilgili script çalıştırılmalıdır. Script’in çalıştırılmasının ardından Exchange Online’a bağlantı sağlanması ile onay sorusu için kullanıcıdan girdi beklenmektedir.

 

1

 

Scriptin başarılı çalıştırılmasının ardından C dizinin altında O365Reports adında klasör otomatik olarak oluşturulacaktır. Oluşturulan klasörün altında ise rapor yer almaktadır.

 

2

 

Şekildeki arayüzde ilgili script’in çıktısı görüntülenmektedir. Script çıktısı olarak kullanıcının senronizasyon durumu, kullanıcı hakkındaki bazı bilgiler, lisans durumu ile ilgili bilgiler ve posta kutusu türü yer almaktadır.

 

3

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin