Ana Sayfa Genel Office 365 Ra...

Office 365 Raporlama Web Servisi

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Raporlama firmalar için kritik noktalardan biridir. Bu noktada Office 365 Admin Center’da rapor alınabilecek birçok sekme yer almaktadır. Bunun için https://portal.office.com/Reports/AllReports.aspx linkine tıklanması ve yetkili kullanıcı ile oturum açılması yeterlidir. Onun dışında Office 365 web servisleri ile de raporlar elde etmek de mümkündür.

Office 365 raporlama web servisleri sayesinde mail, spam, antivirüs aktiviteleri, Skype for Business konferansları ya da oturumları gibi Office 365 hizmetleri ile entegre çalışan bilgileri geliştiriciler tarafından raporlanabilir. Bu raporlar admin portallarında olan, excellere indirilebilen ya da Powershell komutları ile de erişilebilen raporlardır. Kullanıcıların raporlama web servisini kullanabilmeleri için yönetici yetkisine sahip olmaları gerekmektedir.

Office 365 Raporlama Web Servisi Mimairisi

Raporlama için gerekli olan bilgilerin birinci kaynağı Exchange Online servisi, Microsoft Forefront Protection Servisi, Skype for Business servisi, Exchange sunucudaki mailbox sunucuları ve Active Directory Domain Servisidir. Buradan aldığı kaynaklardan aldığı log bilgilerini datamart içerisinde depolamaktadır. Raporlama servisi aslında Office 365 hizmetleri için kullanılan binlerce sunucudan beslenmekte olup, büyük boyuttaki bu veriler ve replikasyon süresinden kaynaklı bu verilerin raporlanması bir süre alabilmektedir. Raporlama servisi bu noktada anlık raporlar üretemeyebilir. Raporlanacak olan verilere datamart içerisinde göründüğünde artık Raporlama web servisi tarafından raporlar üretilebilmektedir.

Raporlama web servisi tarafından üretilen verilere kullanıcılar çeşitli yollarla erişim sağlayabilirler. Office 365 admin portalından erişim sağlayabildikleri gibi bu raporları excele indirebilirler ya da powershell komutlarını kullanarak erişim sağlayabilirler.

Aşağıdaki tabloda Office 365 raporlarına erişim ile ilgili karşılaştırma tablosu yer almaktadır. Detaylı bilgiye ilgili linkten ulaşabilirsiniz.

 

Ways to get the reports Ease of use Customizable Getting there
Office 365 admin center predefined charts and lists Simple, interactive status-and health-checks. Low. Interactive filtering by date, triggered transport policy rules, and so on. https://portal.office365.com/admin/default.aspx#AllReportsRootV2. Remember: you must be logged in to an account that has administrator rights to access the reports.
Downloadable spreadsheet Detailed, flexible analysis of historical and live service data, for example in Microsoft Excel-based score-cards. Medium. Updates may require reapplying customizations, and internal source code not exposed. http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=30716
Reporting PowerShell cmdlets Scripting necessary. Precise data for periodically generated reports in script-based IT maintenance tools. High. Perfect for script-based analytical tools. Exchange Online PowerShell
REST Reporting web service Programming required service-monitoring portals, or for scorecards requiring integration with custom and non-Office 365 services. Very high. REST Web service provides ODATA2 query filtering and a full programming IDE in Microsoft Visual Studio. https://reports.office365.com/ecp/reportingwebservice/reporting.svc

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

OneDrive’da Önemli Klasörleri Koruma

  OneDrive’da Öneml...

OneDrive’ı Geri Yükleme

  OneDrive’ı Geri Y...

OneDrive’da Birlikte Çalışma

  OneDrive’da Bir...

OneDrive’da Klasörleri ya da Dosyaları Bulma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasör Paylaşma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Dosya Paylaşma

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Dosyaların Sürüm Geçmişi

  OneDrive’da Dosya...