Office 365 Tool Paneli & Admin Paneli

226

Tool bölümünde Office 365 senaryolarında kullanılabilecek bazı tool’lar yer almaktadır. “Check your Office 365 configuration with Office 365 health, readliness and connectivity checks” linkine tıklanarak var olan yapının Office 365 ve Office 365 servisleri için uygunluk durumuna dair testler yapılır. Bunun için Office 365 Support Assistance kurulumu gerçekleştirilir. “Quick” ve “Advance” olmak üzere iki türlü kontrol gerçekleştirilebilir. Bu tool “Office Setup”, ”Computer Settings”, “Domains” ve “Users and Groups” kontrollerini yapılmaktadır.“Check your on-premises Exchange Server with the Office 365 Best Practices Analyzer” için Exchange Server 2013 kurulu makinaya ihtiyaç vardır. Bu tool ile firma alt yapısının Exchange 2013 için uygunluk testi yapılmasıdır. “Check your Office or Office 365 connectivity with the Microsoft Connectivity Analayzer” aracı client bilgisayarlara kurulan bir uygulamadır. Bu tool ile mail atabilen client makina ile gerek onpremise Exchange sunucu arasında gerekse de Office 365 arasındaki bağlantı testleri yapılır. Ortamdaki birden fazla client makina tarafından testlerin gerçekleştirilmesi daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Bu tool için Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows Server 2012, Windows Server 2008 R2 veya Windows Server 2008 işletim sistemi, Microsoft .NET Framework 4.5 ve uygun web browser sürümleri gerekmektedir. “Check your network connectivity with Exchange Client Performance Analyzer” ile ise firmadaki client PC’ler ile Office 365 arasında performans testi yapar. Buradaki performans testinde network analizi, DNS ve ISP detayları ve Office 365 için gerekli portlara ait doğru ayarlamaların yapılıp yapılmadığına analizler yapılacaktır. Bu tool’lar ile ilgili detaylı bilgiler alınmak ile beraber, daha çok tool için “More tools” bölümü ile devam edilmelidir.

1

 

“More tools” ile devam edildiği takdirde Office 365 planlarının herbirine ait toollar ve bu planlarda alınacak aksiyonlara göre de ayrı ayrı toollar yer almaktadır. Bu toollar sayesinde gerek migration senaryoları gerekse de Office 365 entegrasyonlarınında soft işlemler ile başarılı işlemlerin yapılması sağlanacaktır.

2

Office 365 Admin Paneli

Admin başlığı altında ise Office 365 servislerine bağlantının sağlanması için alt başlıklar yer almaktadır. Exchange, Lync ve SharePoint başlıklarından herhangi birine tıklanması durumunda bu servislere ait admin center’lar açılacak ve bu servislere ait yönetimsel konfigürasyonlar yapılacaktır.

1

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin