Office 365 Video’dan Microsoft Stream’e Geçiş için Zaman Çizelgesi

185
Office 365 Video’dan Microsoft Stream’e Geçiş  için Zaman Çizelgesi

 

Microsoft Stream, firmaların kurumsal video portallarıdır. Stream video yükleyebilme, görüntüleyebilme, paylaşabilme, beğenme, izlenme oranlarını görüntüleme, yorum paylaşma gibi birçok özellikleri kullanıcılara sunar ve kullanıcıların uçtan uca video deneyimi yaşamalarını sağlar. Kullanımı kolay olan Stream ile kullanıcılar istedikleri videoları arayarak hızlıca ulaşır, içerikler kanallar ve gruplar halinde düzenlenebilir ve Microsoft 365’in diğer ürünleri olan Teams, SharePoint, OneNote ve Yammer gibi uygulamaları ile entegre çalışır.

Bilindiği üzere Microsoft Stream öncesinde Office 365 Video hizmetini ile intranet video portallarında video yönetimlerini yapılırdı. Video içerik kullanımının eğitim , toplantı gibi birçok yerde firmalar için önem kazandığı günümüzde Microsoft, daha geniş özelliklerle 2016 yılında Microsoft Stream’i kullanıcılara sundu. Office 365 Video kullanıcıları için Microsoft Stream’e geçişi aşamalı olarak gerçekleştireceğini ve tüm kullanıcıların geçişi tamamlamasının ardından da Office 365 Video kullanımını sonlandıracağını duyurdu. Geçiş aşamalarına bakıldığında Microsoft, Bilgi Teknolojileri yöneticilerine Office 365 Video kullanıcıları için geçiş yapabilecekleri veya geçişlerini zamanlayabilecekleri araç sundu. Bu araç sayesinde kullanıcılar geçiş işlemlerini yapabilecek ya da ilerleyen aşamalarda taşınması için erteleyebileceklerdir. Office 365 Video portallarında kullanıcılara ilgili araç ile uyarı görüntüleyecek ve isterlerse taşıma işlemlerine başlayabilecektir. Taşıma işlemi yapılmadan önce hali hazırda Office 365 içerisinde yer alan videoların analizlerinin yapılması ve iki hizmetin özelliklerinin karşılaştırılması sağlıklı olacaktır. Microsoft’un sunduğu Office 365 Video’dan Stream’e geçiş adımları ile ilgili detaylara ilgili linkten erişim sağlanır.

 

 

Gerekli geçiş işlemi istenirse ilerleyen fazlar için de ertelenebilir. BT yöneticileri geçiş zamanlama ayarlarını değiştirmek için Office 365 Video yöneticisi olarak Office 365 Video portalında oturum açar. “Portal Ayarları”ndaki “Geçiş” sekmesine tıklanır ve geçiş zamanlaması planlanır. Bu arayüzde kullanıcılara aşağıdaki seçenekler sunulur:

 Automatically migrate my content to Stream as soon as possible : Varsayılanda gelen bu özellik taşıma işlemi ile ilgili Aşama 2 başladıktan sonra Stream’e geçiş işleminin yapılacağı ayardır.

Don’t migrate my content. Instead, delete my content when Office 365 Video is retired :  Office 365 Video kullanımdan kaldırıldığında içeriğin de silineceği ayardır. Bu ayar ile Office 365 Video’daki içerikler Stream’e taşınmaz haliyle Office 365 Video’daki içeriğe ihtiyaç duyulmaması durumunda seçilmelidir.

Delay my migration to Microsoft Stream as long as possible. Migrate my content before Office 365 Video is retired : Bu ayar ile videoların Stream’e taşınmasındaki Aşama 2, otomatik geçiş işlemi devre dışı bırakılır. Şu anda Stream’e geçiş yapmaya hazır olmayan aboneliklerde bu ayar seçilmelidir.

 

 

 

Office 365 Video’dan Stream’e geçiş işlemlerindeki aşamalar aşağıdaki gibidir:

Şimdi – Migrate or delay (Aşama 1)

Kullanıcılar istedikleri zaman geçiş yapabilir veya geçiş zamanlama ayarınızı değiştirebilir.

1 Mart 2020 – Automatic migrations begin if you didn’t delay (Aşama 2)

İçeriklerinin geçişlerini geciktirmeyen veya silmek için geçiş ayarlarını değiştirmeyen firmaların otomatik geçişleri bu fazda başlar.

April 1, 2020 – iOS App retired

Office 365 Video iOS uygulamasının kullanımdan ve Apple Store’dan kaldırılacağı aşamadır.

March 1, 2021 – Automatic migrations even if you delayed (Aşama 3)

Geçiş işlemini geciktiren firmaların otomatik olarak geçişleri başlar.

March 1, 2022 – Redirection removed

Office 365 Video’dan Stream’e yeniden yönlendirme için kullanılan bağlantıların ve kodların artık kullanılmayacağı aşamadır.

Bu aşamalar ile ilgili Microsoft yönetici merkezlerinde bildirimlerle bilgilendirmeler yapacaktır. Böylelikle BT yöneticileri hangi aşamada ya da yapmaları gereken aksiyonları planlayabilecektir. Bu geçiş işleminin başarılı şekilde tamamlanmasının ardından firmaların Office 365 Video’daki tüm içerikleri, kanalları ve izinleri Stream’e dönüştürülür.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin