Office 365’te 3rd Party Uygulamaları Üzerinde Gelişmiş Denetim

327

Office 365’I kullanıcılara iş hayatlarındaki üretkenliklerini arttırmaları için birçok servis sunmakta olup, kullanıcılar bu servislere birçok uyguama ile bağlanabilmektedir. Aynı zamanda firmalar kullanıcıların üretkenliği açısından BT müdahalesi olmadan uygulamaların Office 365’e bağlanmalarına izin vermektedir. Buradaki zorluk BT’nin uygulamaların erişim sağladıkları veriler ile ilgili kontrollerini azaltmasıdır. Uygulamalar kullanıcıların Office 365 servislerindeki verilere erişim ile ilgili yetkiler istemekte olup, kullanıcıların izin vermesi durumunda aktif kullanabilmektedir. Haliyle BT ekiplerinin buradaki kontrol mekanizmaları da azalmaktadır. Artık Office 365 Advanced Security Management özelliği ile App Permission yani uygulama yetkilerini BT ekipleri sağlaabilmektedir.

Örnek senaryo ile ilerlenmek istenildiğinde kullanıcılar aşağıdaki gibi örnek uygulamalardan birini Office 365 ile bağlanmaya çalıştığında aşağıdaki resimde görüldüğü gibi izinleri onaylamaları istenir.

 

App_security_1

 

Ancak çoğu zaman kullanıcılar buradaki izinleri okumaz ve bir uygulamanın firma opolitikalarına uygun olup olmadığını fark etmezler. App Permissions bu noktada ağlarındaki hangi uygulamaların Office 365 verilerine erişebildiğini, sahip oldukları izinleri ve hangi kullanıcıların bu uygulamaları Office 365 hesaplarına erişmesine izin verdiği konusunda BT’ye bilgi sağlar.

 

App_security_2

 

App_security_3

 

Bu bilgilere dayanarak, BT yöneticileri, uygulamayı onaylamayı veya Office 365’e olan erişimini iptal etmeyi seçebilir. Uygulamaya izinleri iptal etmeyi seçerse, Office 365 tenant’ındaki herhangi bir kullanıcıya ait bilgilere artık erişemezler. App Permissions ayrıca, BT yöneticilerinin, yasaklanacak uygulamayı yükleyen kullanıcıları bilgilendirmesini kolaylaştırır.

 

App_security_4

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin