OneDrive’a Ekle (Dosyalarıma kısayol ekle) Özelliği

466
OneDrive’a Ekle (Dosyalarıma kısayol ekle) Özelliği

 

Microsoft 365 hizmetlerinden olan OneDrive kullanıcıların belgelerini ve dosyalarını depolamaları, yönetmeleri, paylaşmaları ve beraber çalışmaları gibi sunduğu birçok özellik ile kullanıcılara uçtan uca belge yönetimi sunar. Belgelerin paylaştırılması ve kullanıcıların aynı anda aynı belge üzerinde herhangi bir yerden çalışması iş verimliliğini arttıran önemli özelliklerden biridir.

OneDrive’ın sunduğu bu özellikler günden güne artmakta, yenilikler ve iyileştirmeler kullanıcılara sunulmaktadır. “OneDrive’a Ekle” özelliği de Aralık ayında genel kullanıma sunulmuş olan, Microsoft OneDrive, SharePoint veya Teams’deki paylaşılan klasörlerin hızlıca bulup üzerinde çalışma yapmak için sunulan özelliktir. Temelde paylaşılan klasörlere kısayollar eklenmesine izin veren özelliktir. Bilindiği üzere başkalarının paylaştıkları klasörler kullanıcıların OneDrive’larında “Paylaşılan” bölümünde “Sizinle paylaşılan” bölümünde görüntülenir. Kullanıcılar aynı zamanda paylaşılan klasöre dair e-posta bildirimi alırlar. Paylaşılan klasörlerle ilgili üzerinden zaman geçtiğinde kullanıcılar dosyaların yerlerini bulmakta kimi zaman zorlanabiliyorlardı. “OneDrive’a Ekle” özelliği ile paylaşılan klasörlerin kısayollarını kullanıcılar OneDrive’daki “Dosyalarım” bölümünde görüntüleyebilecek ve klasör içerisindeki belgelerle çalışabilecektir. Bu kullanıcılara merkezi yerde başkalarının paylaştıkları dosyalara ve kendi dosyalarına erişim imkânı sunar.

“OneDrive’a Ekle” özelliğini kullanabilmek için OneDrive portalındaki “Paylaşılan” bölümündeki “Sizinle paylaşılan” bölümüne gelinir ve kısayol olarak eklenmek istenilen klasör seçilir. Klasörün yanındaki üç noktaya veya yukarıda “Dosyalarıma kısayol ekle” seçeneği ile ilgili klasör OneDrive’daki “Dosyalarım” bölümüne kısayol olarak eklenir.

 

 

“Dosyalarıma kısayol ekle” seçeneğine tıklandığında ve ekleme işlemi tamamlandığında kullanıcılara OneDrive’ın sağ üst bölümünde aşağıdaki bilgilendirme ekranını görüntüler. Böylelikle kısayol ekleme işlemi başarılı şekilde tamamlanır.

 

 

OneDrive’daki “Dosyalarım” bölümünde paylaşılan klasöre ait eklenen kısayol şekildeki gibi görüntülenir.  Burada ilgili klasörün bilgisi, değiştirilme zamanı, değiştiren kullanıcı bilgisi, dosya boyutu ve paylaşan kullanıcı bilgileri yer alır. Aynı zamanda paylaşılan klasörün kısayol olarak eklendiğine dair ilgili klasörün üzerinde simge görüntülenir.

 

 

Kullanıcılar ister Microsoft 365 portallarındaki OneDrive’larından isterlerse de masaüstüne senkron ettikleri OneDrive klasörlerinde ilgili klasörün kısayoluna erişim sağlar. Bu özellik sayesinde kullanıcılar merkezi yerden dosyaları üzerinde çalışmanın yanı sıra paylaşılan içeriklerle de sahip oldukları yetkiler doğrultusunda aynı özelliklerle esnek çalışma imkanına sahiptir. Kısayol olarak eklenen mevcut klasörlerde de uygulanana tüm uyumluluk ve güvenlik ayarları aynı şekilde uygulanır.

 

 

Microsoft birkaç ay boyunca OneDrive’a Ekle (Dosyalarıma kısayol ekle) özelliğini devre dışı bırakılabilen bir özellik olarak kullanıcılara sunmuştur. Böylelikle IT yöneticileri isterlerse firma kültürüne ve politikasına uygun olması adına bu özelliği kapatabilirler. Bunun için aşağıdaki PowerShell komutu kullanılır. Aşağıdaki PowerShell komutu çalıştırılmadan yetkili kullanıcı ile SharePoint Online hizmetine bağlantı sağlanmalıdır. Özellik devredışı bırakıldığında hali hazırda kısayol olarak eklenen mevcut klasörler kalacaktır ancak bu komut sonrasında kısayol ekleme devre dışı kalacaktır.

 

Set-SPOTenant -DisableAddShortcutsToOneDrive $true 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin