Outlook Web Uygulamasında Dosya Paylaşım Ayarları

Outlook Web Uygulamasında Dosya Paylaşım Ayarları

 

Microsoft 365 uygulamalarından olan OneDrive ile kullanıcılar uçtan uca belge yönetimini deneyimlerler. Dosya ya da klasörler yüksek boyutlu alanlarda depolanır, oluşturulur, ayarları yapılandırılır, yönetilir, paylaştırılır ve yetki atamaları yapılır. Microsoft’un sunduğu uygulamaların en önemli özelliklerinden biri de paylaşıp iş birliği içerisinde çalışma platformunun sağlanmasıdır. OneDrive’da da kullanıcılar dosya ya da klasörlerini paylaşabilir, paylaştığı klasörde yetki düzenlemeleri ve paylaşım ile ilgili ayarları düzenleyebilir. Microsoft, web, masaüstü, mobil ya da Microsoft 365 üzerinde paylaşım deneyimini daha güvenilir, kolay ve sezgisel sunmak için iyileştirmeler ve yenilikler sunar. Paylaşım deneyimini Office uygulamalarında her yerde yaygın hale getirmek için doğrudan Outlook web uygulamasında paylaşım ve erişim denetimlerini (görünüm, düzenleme, sona erme tarihi, parola ayarlama, indirmeyi engelleme vb.) özelliklerin kolayca ayarlanmasını ve paylaşılmasını destekler. Aynı zamanda Outlook web uygulaması paylaşım linkinden otomatik olarak dosyanın adını çözümler. Microsoft, uygulamalarında yaptığı gibi OneDrive ve Outlook web uygulamasında da entegrasyonu iyileştirmiş ve birbiri içerisinde uygulama ayarlarının kullanılmasına olanak sunmuştur.

Outlook web uygulamasında direkt olarak OneDrive dosyasının paylaştırılması ve erişim ayarlarının düzenlenmesi için OneDrive portalından ilgili dosyanın bağlantısı kopyalanır. Bunun için ilgili dosyaya tıklanır ve “Bağlantıyı kopyala” seçeneği seçilir.

 

 

Bağlantının kopyalandığı bilgisini ile ilgili arayüz şekildeki gibidir. “Kopyala” seçeneği ile de bağlantı kopyalanabilir ve yetkiler bu arayüzden de görüntülenebilir.

 

 

Dosyanın kopyalanan bağlantısı Outlook web uygulamasındaki mail içerisine kopayalanır. Outlook web uygulaması otomatik olarak ilgili bağlantıdan dosyanın adını çözümler. Çözümlenen dosyanın adına tıklandığında paylaşıma dair erişim yetkileri düzenlenir.

 

 

Şekilde de görüldüğü üzere kullanıcılar OneDrive’daki bağlantı ayarları deneyimini Outlook web uygulaması üzerinde de yaşar. İlgili dosyanın erişim ile ilgili yetkiler düzenlenir. Herkesin, kuruluş içerisinde yer alan ve bu bağlantıya sahip olan kişilerin, bu iletinin alıcıları, erişim izni olan kişiler gibi yetkilendirmeler yapılabilir. İlgili belge ile düzenleme izinleri, sona erme tarihleri, parola ayarları ve indirmeyi engelleme ayarları da yine ilgili arayüzde düzenlenir. Akabinde ilgili belge mail içerisinde tanımlanan yetkiler ile kullanıcılara iletilir. Kullanıcılar belge üzerinde atanan yetkiler doğrultusunda işlem yapar.

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin