PowerShell ile OneDrive Kullanım Raporu

Microsoft 365 ve Office 365 kullanıcılar tüm cihazlarından dosyalarına kolay ve güvenle depolayabilir ve erişebilir. Bunun dışında kuruluş içerisinde ya da kuruluş dışındaki kişilerle beraber çalışabilir istedikleri zaman paylaşımlarını sona erdirebilirler. Sunduğu bu ve/veya buna benzer birçok özelliği sayesinde OneDrive, kullanıcılar tarafından kullanılan ve BT ekipleri tarafından Microsoft 365 ve/veya Office 365 ile sunulan hizmet haline gelmiştir. BT ekipleri için bu noktada bir takım ayarlar ve raporlar yapmak da kaçınılmaz olmuştur. OneDrive kullanımına air kimi zaman raporlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada Admin panelinde yer alan raporlar kullanılabildiği gibi PowerShell komutları ile bu raporlara erişim sağlanabilir. Microsoft 365 ve/veya Office 365 içerisinde yer alan OneDrive URL, kullanılan depolama alanı ve sahibi ile ilgili raporlar almak için aşağıdaki PowerShell komutu kullanılabilir.

 

$TenantUrl = Read-Host “Enter the SharePoint Online Tenant Admin Url”

Connect-SPOService -Url $TenantUrl

Get-SPOSite -IncludePersonalSite $true -Limit all -Filter “Url -like ‘-my.sharepoint.com/personal/” | Select-Object url,Owner,storageusagecurrent | Export-Csv <Rapor çıktısının yolu>

Write-Host “Done! File saved.”

 

Komutun kullanımına dair aşağıdaki adımlar uygulanmalıdır:

  • SharePoint Online Management Shell ‘in ilgili linkten indirilmesi gerekmektedir.
  • Komut içerisindeki <Rapor çıktısının yolu> kısmına istenilen raporun kaydedileceği raporun çıktısının nerede saklanacağına dair yolu belirtilmelidir. Örneğin “ Select-Object url,Owner,storageusagecurrent | Export-Csv C:\OneDriveReports.csv “ şeklinde düzenlenebilir.
  • Komut herhangi isimde .ps1 olarak kaydedilmelidir.
  • Komut SharePoint Online Management Shell ile çalıştırılmalıdır.
  • Komut çalıştırıldıktan sonra kullanıcılardan “Enter the SharePoint Online Tenant Admin Url” girilmesi için girdi isteyecektir. Burada girilmesi gereken değer https://tenantname-admin.sharepoint.com şeklinde olmalıdır. Tenantname kısmına rapor alınacak Office 365 tenant adı girilmelidir. Yetkisi olan bir kullanıcı ile Sharepoint online’a bağlantı sağlanır.

 

OneDrive

 

  • Script’in çalışması ile “Done! File saved.” çıktısı PowerShell’de görüntülenecektir.

 

OneDrive2

 

 

  • Komutta girilen ilgili dizinde rapor görüntülenecektir. Şekilde de görüldüğü üzere rapor içerisinde OneDrive ile ilgili URL, sahibi ve kullanım durumu görüntülenecektir.

 

OneDrive3

 

https://docs.microsoft.com/en-us/onedrive/list-onedrive-urls

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin