Microsoft 365 ve OneDrive’da Bilinen Klasörlerden Masaüstü, Belgeler ve Resimler Klasörlerinin Group Policy Ayarları – Part IV

Microsoft 365 ve OneDrive’da Bilinen Klasörlerden Masaüstü, Belgeler ve Resimler Klasörlerinin Group Policy Ayarları

Microsoft 365 ve Office 365 kullanıcılarının depolama alanı, dosya paylaşımı ve beraber çalışma ortamlarında kullandıkları OneDrive kullanımı günden güne artmaktadır. Bunun yanı sıra Onedrive uygulamasına da birçok yeni özellikler de kullanıcılara sunulmaktadır. Windows bilinen klasörlerinden belgeler, masaüstü ve resim klasörlerinin Onedrive’a otomatik olarak senkron edildiği özellik bu yeniliklerden biri olup, bunun ile ilgili detaylı bilgiye ilgili linkten erişim sağlanabilir.

BT yöneticileri OneDrive aracına dair özellikleri merkezi olarak Group Policy ilkeleri ile yönetebilir. Bunun için en son versiyon olan OneDrive aracının Windows 10 çalışan bir bilgisayara yüklenmesi gerekir. Bu .adml ve .admx dosyalarını indirir. .admx ve .adml dosyaları % localappdata% \ Microsoft \ OneDrive \ BuildNumber \ adm dizininde yer alır. Buradaki .adml ve .admx dosyaları kopyalanır. Buradaki .admx dosyasının domaine ait Central Store’a yapıştırılır, .adml dosyası ise uygun dile ait alt klasöre yapıştırılır. Group Policy’ler için oluşturulan Central Store ile detaylı bilgiye ilgili linkten erişim sağlanır.

 

OneDriveKnownFolder0

 

OneDrive aracına ait gerekli .adl ve .admx dosyaları ilgili ayarların yapılmasının ardından Domain Controller’lar üzerinden Group Policy objeleri ile OneDrive ayarları konfigüre edilir. İlgili Group Policy objesi oluşturulur, ilgili site, domain ya da Organization Unit’e bağlanır ve ilgili ayarlar yapılandırılmaya başlanır. Buradaki ayarlar bilgisayar bazlı ya da kullanıcı bazlı olabilir. OneDrive aracına ait Group policy ayarları varsayılanda “Not configured” olarak görüntülenir, ilgili ayarlar “Enable” ya da “Disable” yapılabilir. Windows bilinen dosyaları olan masaüstü, belgeler ve resimler dosyalarına ait Group Policy ayarların bilgisayarlar bazlı ayarlar altında yer almaktadır. Windows bilinen klasörler ile ilgili OneDrive ayarları aşağıdaki gibidir:

 

 

1_

 

Kullanıcıların Bilinen Windows Klasörlerini OneDrive’a Taşınmasını Engelle

 

“Kullanıcıların Bilinen Windows Klasörlerini OneDrive’a Taşınmasını Engelle” ayarı, kullanıcıların Belgeler, Resimler ve Masaüstü klasörlerini herhangi bir OneDrive İş hesabına taşımasını engellemektedir. Haliyle kullanıcılar OneDrive İş hesapları ile Windows bilinen klasörlerini şirket OneDrive’larına taşıyamayacaklardır.

 

OneDrive

 

 

“Kullanıcıların Bilinen Windows Klasörlerini OneDrive’a Taşınmasını Engelle” ayarı etkinleştirilmesi ile “Önemli klasörler için koruma ayarla” penceresi kullanıcılara gösterilmez ve “Korumayı başlat” komutu devre dışı bırakılır. Kullanıcı bilinen klasörleri zaten taşıdıysa bu klasörlerdeki dosyalar OneDrive’da kalır. “Kullanıcıların bilinen Windows klasörlerini OneDrive’a taşımasını iste” veya “Bilinen Windows klasörlerini sessizce OneDrive’a yönlendir” seçeneği etkinleştirildiyse bu ilke uygulanamaz. Bu ayarın devre dışı bırakılması veya yapılandırılmaması durumunda kullanıcılar bilinen klasörlerini taşıyabilir.

 

OneDrive2

 

OneDrive senkronizasyon aracına bakıldığında ise Window bilinen klasörlerinden masaüstü, belgeler ve resimler klasörlerinde bu ayarın otomatik olarak uygulandığı gözlemlenmektedir. Şekilde de görüldüğü üzere kullanıcılar OneDrive ayarları bölümünden Windows bilinen klasörleri korumak istediklerinde karşılarına “Your IT department doesn’t allow you to select folders to protect on this device” uyarısı çıkmaktadır. “Start protection” butonu ise pasif olarak gelmektedir.

 

 

OneDrive3

 

 

Bu ayar temelde bilgisayarlarda aşağıdaki register ayarlarını düzenlemektedir.

[HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\OneDrive]”KFMBlockOptIn”=”dword:00000001″

 

OneDrive4

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin