Ana Sayfa Genel Microsoft 365...

Microsoft 365 ve OneDrive’da Bilinen Klasörlerden Masaüstü, Belgeler ve Resimler Klasörlerinin Group Policy Ayarları – Part III

YAZAR

TARİH

KATEGORİ

Microsoft 365 ve OneDrive’da Bilinen Klasörlerden Masaüstü, Belgeler ve Resimler Klasörlerinin Group Policy Ayarları

Microsoft 365 ve Office 365 kullanıcılarının depolama alanı, dosya paylaşımı ve beraber çalışma ortamlarında kullandıkları OneDrive kullanımı günden güne artmaktadır. Bunun yanı sıra Onedrive uygulamasına da birçok yeni özellikler de kullanıcılara sunulmaktadır. Windows bilinen klasörlerinden belgeler, masaüstü ve resim klasörlerinin Onedrive’a otomatik olarak senkron edildiği özellik bu yeniliklerden biri olup, bunun ile ilgili detaylı bilgiye ilgili linkten erişim sağlanabilir.

BT yöneticileri OneDrive aracına dair özellikleri merkezi olarak Group Policy ilkeleri ile yönetebilir. Bunun için en son versiyon olan OneDrive aracının Windows 10 çalışan bir bilgisayara yüklenmesi gerekir. Bu .adml ve .admx dosyalarını indirir. .admx ve .adml dosyaları % localappdata% \ Microsoft \ OneDrive \ BuildNumber \ adm dizininde yer alır. Buradaki .adml ve .admx dosyaları kopyalanır. Buradaki .admx dosyasının domaine ait Central Store’a yapıştırılır, .adml dosyası ise uygun dile ait alt klasöre yapıştırılır. Group Policy’ler için oluşturulan Central Store ile detaylı bilgiye ilgili linkten erişim sağlanır.

 

OneDriveKnownFolder0

 

 

OneDrive aracına ait gerekli .adl ve .admx dosyaları ilgili ayarların yapılmasının ardından Domain Controller’lar üzerinden Group Policy objeleri ile OneDrive ayarları konfigüre edilir. İlgili Group Policy objesi oluşturulur, ilgili site, domain ya da Organization Unit’e bağlanır ve ilgili ayarlar yapılandırılmaya başlanır. Buradaki ayarlar bilgisayar bazlı ya da kullanıcı bazlı olabilir. OneDrive aracına ait Group policy ayarları varsayılanda “Not configured” olarak görüntülenir, ilgili ayarlar “Enable” ya da “Disable” yapılabilir. Windows bilinen dosyaları olan masaüstü, belgeler ve resimler dosyalarına ait Group Policy ayarların bilgisayarlar bazlı ayarlar altında yer almaktadır. Windows bilinen klasörler ile ilgili OneDrive ayarları aşağıdaki gibidir:

 

1_

 

Kullanıcıların Bilinen Windows Klasörlerini Kendi Bilgisayarlarına Yeniden Yönlendirmesini Engelle

 

“Kullanıcıların bilinen Windows klasörlerini kendi bilgisayarlarına yeniden yönlendirmesini engelle” ayarı, kullanıcıları Belgeler, Resimler ve Masaüstü klasörlerini OneDrive’a yönlendirmeye zorlayan Group Policy ilkesidir. Bu ayarın etkinleştirilmesi ile, “Önemli klasörler için koruma ayarla” penceresindeki “Korumayı durdur” düğmesi devre dışı bırakılır ve bilinen klasörlerden birinin eşitlemesini durdurmaya çalışan kullanıcılar bir hatayla karşılaşır.

 

OneDrive_1

 

“Kullanıcıların bilinen Windows klasörlerini kendi bilgisayarlarına yeniden yönlendirmesini engelle” ayarı varsayılanda yapılandırılmamış olup, “Enable” ile aktif edilir. Bu ayarı devre dışı bırakılırsa veya yapılandırılmazsa, kullanıcılar bilinen klasörlerini kendi bilgisayarlarına yeniden yönlendirmeyi seçebilir.

 

OneDrive_2

 

OneDrive senkronizasyon aracına bakıldığında ise Window bilinen klasörlerinden masaüstü, belgeler ve resimler klasörlerinde Group Policy ayarlarının otomatik olarak uygulandığı gözlemlenmektedir. Şekilde de görüldüğü üzere Windows bilinen klasörlerin “Stop protecting” özelliği devre dışı olarak kullanıcıları karşılamaktadır. Aynı zamanda “Your IT department does not allow you to stop folder protection” uyarısı ile de kullanıcılar bilgilendirilmektedir.

 

OneDrive3

 

Bu ayar temelde bilgisayarlarda aşağıdaki register ayarlarını düzenlemektedir.

[HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\OneDrive]”KFMBlockOptOut”=”dword:00000001″

 

OneDrive4

 

 

 

 

https://docs.microsoft.com/en-us/onedrive/use-group-policy#KFMOptInWithWizard

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin

Ezgi CAN

MVP

Ezgi Can, 1986 yılında Adana’da doğdu. Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Fakültesi tamamlayarak, yüksek lisansını Yönetim Bilişim Sistemlerin üzerine yapmıştır. 10 seneden fazla sektör tecrübesi ile Windows Server Rollerine ve Özelliklerine, Office 365 geçiş mimarilerine, System Center ürün ailesine, Azure ve Amazon altyapılarına ilişkin projeleri yönetmiştir. Kariyerine Peakup Bilişim ve Danışmanlık firmasında Altyapı Takım Lideri olarak devam ettirmektedir. Seminerler, etkinlikler ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alıp, tecrübelerini aktarmaktadır.

Popüler Yazılar

OneDrive’da Önemli Klasörleri Koruma

  OneDrive’da Öneml...

OneDrive’ı Geri Yükleme

  OneDrive’ı Geri Y...

OneDrive’da Birlikte Çalışma

  OneDrive’da Bir...

OneDrive’da Klasörleri ya da Dosyaları Bulma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Klasör Paylaşma

  OneDrive’da Klasö...

OneDrive’da Dosya Paylaşma

  OneDrive’da Dosya...

OneDrive’da Dosyaların Sürüm Geçmişi

  OneDrive’da Dosya...