SharePoint Online Public Web Sitesi ile Temel Konfigürasyonlar ve DNS Ayarları-Part 2

Şekilde de görüldüğü üzere Office 365’de yer alan Ekip sitesi yani intranette kullanılacak site ve Ortak site yani public ortamda kullanılacak site başlıkları yer almaktadır. Bu ekrana Office 365 tabındaki “Sites” başlığı ile de erişilebilinmektedir. Public internet sitesine ait ayarlar yapılacağı için “Ortak site” başlığı ile devam edilecektir.

10

Şekilde var sayılanda gelen public web sitesinin şablonu yer almaktadır. Burada bazı temel ayarların yapılması için “Sayfa” ve “Site” bölümlerinde yer alan başlıklar kullanılacaktır. Web sitesinin başlığının düzenlenmesi ile başlanılacaktır. Bunun için “Site” başlığında yer alan “Başlığı Düzenle” ile devam edilecektir.

11

Web sitesinda yer alacak başlığın yazılması ile devam edilmelidir. Şekilde “Welcome Ezgi Public Site” web başlığı belirlenmiştir.

12

İlgili başlık bilgisinin girilmesinin ardından arayüzdeki gibi gözlemlenecektir. Başlığın yanında yer alan logonun değiştirilmesi için ise “Site” başlığı altında yer alan “Logoyu Değiştir” ile devam edilmelidir.

13

“Logoyu Değiştir” ile devam edildiğinde logonun yüklenmesi için iki başlık bulunmaktadır. Bunlar “Bilgisayardan” ve “SharePoint’ten”tir. “Bilgisayardan” başlığı ile kullanıcı kendi bilgisayarında yer alan logoyu seçer. “SharePoint’ten” başlığında ise SharePoint’e daha önce atılmış logonun seçilmesi ile devam edilir. İlgili logonun seçilmesinin ardından “Tamam” ile devam edilecektir.

14

Web başlığı ve logonun seçilmesi ile web sitesinin genel görünümünün değiştirilmesi ile devam edilecektir. Bunun için “Site” başlığı altından “Görünümü Değiştirme” seçeneği ile devam edilir.

15

“Görünümü Değiştirme” ile devam edildiğinde SharePoint Online’da yer alan şablonlar görülecektir. Bu şablonlardan herhangi birinin seçilmesi ve de konfigüre edilmesi ile web sitesinin tabiri caizse giydirme işlemi tamamlanmış olunacaktır.

16

Herhangi bir şablonun seçilmesi ile o şablona ait ayarların yapılacağı arayüz kullanıcıyı karşılayacaktır. Bu arayüzde şablona ait renkler, yazı tipi, site düzeni,arka plan resmini değiştirme ile ayarlar yer almaktadır. Dolayısıyla IT çalışanları firmalarına özel kurumsal web sitesi şablonları oluşturabilmektedir. Gerekli ayarların yapılmasından sonra “Deneyin” ile devam edilecektir. Böylelikle yapılan ayarların ön izlenmesi gerçekleştirilecektir.

17

Seçilen şablonun public web sitesine giydirilmesi ile ön izlemesi gerçekleştirildikten sonra kullanıcının isteğine göre şablonun kullanılması için “Evet, bu kalsın” ya da şablonda değişiklik yapması gerektiği durumda ise “Hayır, tam değil” seçeneği ile devam edilecektir.

18

Web sitesine ait şablonun seçilmesinin ardından “Site” başlığındaki “Düzen Menüsü” ile web sitesinin başlığı altındaki başlıklar düzenlenecektir.

19

Gerekli işlemlerin yapılmasının ardından web sitesinin çevrimiçi yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde bu web sitesi sadece oturum açan kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Şekilde de görüldüğü üzere sağ bölümde yer alan “Web Sitesini çevrimiçi yap” ile web sitesinin artık tüm kullanıcılar için erişime açılması gerçekleştirilir.

19.2

 

SharePoint Online Public Web Sitesi ile Temel Konfigürasyonlar ve DNS Ayarları-Part 1

SharePoint Online Public Web Sitesi ile Temel Konfigürasyonlar ve DNS Ayarları-Part 2

SharePoint Online Public Web Sitesi ile Temel Konfigürasyonlar ve DNS Ayarları-Part 3

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin