Skype Meeting Broadcast Aktifleştirilmesi

154

Skype for Business Online özelliği olan Skype Meeting Broadcast broadcast toplantılar organize edilmesini ve 10.000 katılımcıya kadar desteği olan teknolojidir. Hibrid ortamlarda da kullanılabilen bu özellik sayesinde birçok firma gerek on-premise gerekse de online ortamda kullanabileceklerdir.

Bu teknolojinin aktif edilmesi aşağıdaki konfigürasyonların yapılması gerekmektedir:

  • Organizasyon için Skype Meeting Broadcast’in aktif edilmesi
  • Dış erişimler ile ilgili erişim yetkilerinin verilmesi
  • Skype Meeting Broadcast domain ve URL’lerin eklenmesi

Organizasyon için Skype Meeting Broadcast’in aktif edilmesi

Skype Meeting Broadcast ile toplantı organize etmek için https://portal.broadcast.skype.com/ veya https://broadcast.skype.com/ linkine tıklanır. “New meeting” butonuna tıklanıldığında aşağıdaki hata mesajı gözlemlenebilir.

1

Lisans atama, network gibi temel ayarların yapıldığı ortamlarda, bu hata mesajının nedeni Skype Meeting Broadcast’in Skype for Business Online’da aktif edilmemiş olmasındandır. Skype Meeting Broadcast özelliğinin aktif edilmesi için ilgili Powershell komutları çalıştırılmalıdır. Bunun için Windows PowerShell 3.0 ve üst versiyonun olması aynı zamanda Skype for Business Online için gerekli olan PowerShell modülünün indirilmesi gerekmektedir. Windows PowerShell Module for Skype for Business Online indirmek için ilgili link tıklanmalı ve ihtiyaç durumunda makine restart edilmelidir.

Gerekli modüllerin yüklenmesinden sonra Windows PowerShell açılır ve Office 365’deki Skype for Business Online servisine bağlanması sağlanır. Yetkili kullanıcı hesabının girilmesi ön gereksinimlerden biridir. Bunun için aşağıdaki komutlar çalıştırılmalıdır.

$Credential = get-credential

$O365Session = New-CsOnlineSession -Credential $credential

Import-PSSession $O365Session

 

Aşağıda da görüldüğü üzere ilgili komutların çalıştırılması ile Skype for Business Online ortamında session açılmış olur. Artık Skype for Business Online ile ilgili komutlar çalıştırılabilir.

 

2

 

 

Skype for Business Online ortamına bağlantının sağlanması ile birlikte Skype Meeting Broadcast özelliğinin aktif olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için ise aşağıdaki komut çalıştırılmalıdır.

Get-CsBroadcastMeetingConfiguration

İlgili komutun çalıştırılması ile Skype Meeting Broadcast konfigürasyonu ile ilgili çıktı gözlemlenecektir. Burada “EnableBroadcastMeeting” özelliğinin kapalı olduğu gözlemlenmiştir. Böylelikle Skype Meeting Broadcast özelliğinin kapalı olduğu gözlemlenecektir.

 

3

 

Skype Meeting Broadcast özelliğinin açılması için ise aşağıdaki komut çalıştırılmalıdır.

Set-CsBroadcastMeetingConfiguration –EnableBroadcastMeeting $True

4

 

Bu komutun çalıştırılmasının ardından aktif olup olmadığını test etmek için ise yine “Get-CsBroadcastMeetingConfiguration” komutu çalıştırılmalı ve “EnableBroadcastMeeting” değerinin “True” olduğu gözlemlenmelidir. Böylelikle Skype Meeting Broadcast özelliği aktif edilmiş olunur. Bu işlemin yapılmasının ardından 1 saat içinde Skype Meeting Broadcast portalına yansıdığı gözlemlenecektir.

5

 

https://portal.broadcast.skype.com/ veya https://broadcast.skype.com/ linkinden “New meeting” seçeneğine gelindiğinde ilgili hatanın kalktığı ve kullanıcıların aktif toplantılar set ettiği gözlemlenecektir.

6

 

Dış erişimler ile ilgili erişim yetkilerinin verilmesi

Skype Meeting Broadcast’in aktif edilmesinin ardından Skype for Business online üzerinde Skype Meetinf Broads’in ilgili domainleri ile ilgili erişimlerin verilmesi gerekmektedir. Aşağıda da görüldüğü üzere Skype for Business Online ile ilgili şirket dışındaki diğer kontaktlara erişim default’ta aktif olarak gelmektedir.

7

 

Bu özellik defaulttaki gibi aktif ise Skype Meeting Broadcast domainleri için özel bir ayarın yapılması gerekli değildir. Ancak spesifik olan domainlere izin verilmesi gibi bir durum söz konusu ise Skype Meeting Broadcast ile de ilgili ayarların yapılması gerekmektedir. Bunun için Office 365 Admin Center’daki External Sharing ya da Skype for Business Online Admin Center’dan gerekli domainlere izin verilmelidir.

Şekilde de görüldüğü üzere Skype for Business admin center bölümündeki “Organization” başlığında yer alan “external communication” seçeneğinde gerekli yetkinin ilgili domainlere verilmesi sağlanmalıdır. Bunun için “On only for allowed domains” seçilmeli ve “blocked or allowed domains” başlığı altına aşağıdaki domainler eklenmelidir:

  • noammeetings.lync.com
  • emeameetings.lync.com
  • apacmeetings.lync.com
  • resources.lync.com

 

8

 

Bu işlem hem PowerShell komutları ile hem de Office 365 Admin Center’dan da gerçekleştirilebilir. Aşağıda belirtilen yönetim arayüzü ve PowerShell komutları gözlemlenmektedir.

9

 

$r = New-CsEdgeDomainPattern -Domain "noammeetings.lync.com"

$s = New-CsEdgeDomainPattern -Domain "emeameetings.lync.com"
$t = New-CsEdgeDomainPattern -Domain "apacmeetings.lync.com"
$n = New-CsEdgeDomainPattern -Domain "resources.lync.com"
$newAllowList = New-CsEdgeAllowList -AllowedDomain $r,$s,$t,$n
Set-CsTenantFederationConfiguration -AllowedDomains $newAllowList

Skype Meeting Broadcast domain ve URL’lerin eklenmesi

Skype for Business Online’un gerek standalone gerekse de Office 365 diğer servisleri ile beraber kullanıldığı durumlarda kullanıcıların Office 365 portalına ve Skype for Business için gerekli URL ve Ip adreslerine de erişmeleri gerekmektedir. Bu URL ve IP adreslerine dair yetkilendirmeler firmalardaki Proxy sunucular üzerinde yapılmalıdır.

Aşağıda kullanıcıların erişmeleri gereken endpointler ile ilgili tablo yer almaktadır:

 

 

Row Purpose Source |Credentials Destination CDN ExpressRoute for Office 365 Destination IP Destination Port
1 Required: For all Skype functionality, the entries are labeled “required”. See Skype for Business Online for all of the URLs and IP address ranges.
2 Required:
Skype Meeting Broadcast
Client computer / logged on user broadcast.skype.com*.broadcast.skype.com*.infra.lync.com None No N/A TCP 443
3 Required:
Skype Meeting Broadcast
Client computer / logged on user aka.ms None No N/A TCP 80 & 443
*.microsoftonline.com None Yes Authentication and Identity IP ranges TCP

 

Yukarıdaki tablodaki bilgiler doğrultusunda gerekli yetkilendirmenin yapılması ile erişim sağlıklı şekilde gerçekleştirilecektir.

Skype Meeting Broadcast için temelde yapılması gereken üç ana madde anlatılmış olup, temelde aktifleştirme, Skype Meeting Broadcast domainlerine izin verme ve URL ve IP adresleri ile ilgili yetkilendirmelerin tanımlanması detaylı şekilde aktarılmıştır.

 

 

 

Referans: https://support.office.com/en-us/article/Enable-Skype-Meeting-Broadcast-5299cce0-850e-42dc-b6ae-2d0ee775c4a9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin !
İsminizi girin